Ljudje se v različnih situacijah odzovemo na najrazličnejše načine. Nekateri znajo svoja čustva izjemno dobro prikriti, drugim pa v kritičnih situacijah velikokrat spodleti. Ker so čustva izjemno komplicirana zadeva, se jih je treba naučiti nadzirati.
Pozitivni čustvi – veselje in ljubezen
Najbolj pozitivni čustvi sta zagotovo veselje in ljubezen. Radost nas napolni z navdušenjem in novo energijo, povzroči pa jo prijeten dogodek ali pa spomin na prijeten dogodek. Na žalost pa je sreča čustvo, za katerega je značilna kratkotrajnost. Nasprotno od veselja pa ljubezen traja veliko dlje. Ljubezen je običajno pozitivno čustveno stanje, ki ga doživljamo v odnosu do ljudi iz naše okolice (med partnerji, starši in otroci ali pravimi prijatelji), hkrati pa nas krepi in nam daje moč, da lahko počnemo stvari, ki so se nam včasih zdele neizvedljive.
Jeza, bolečina, strah in vznemirjenje
Osnovna negativna čustva so jeza, bolečina, strah in vznemirjenje. Jeza privre na dan, ko se znajdemo v stresni situaciji in ko nismo zadovoljni s svojim uspehom. Bolečino izzove izguba bližnjega ali nečesa, kar nam je bilo izjemno pri srcu, strah in vznemirjenost pa sta čustvi, ki se pogosto pojavljata istočasno. Strah namreč povzroči vznemirjenost in se še okrepi, ko zaznamo realne ali potencialne nevarnosti. Ker je to prastaro čustvo, ki je človeško raso ohranilo pri življenju, deluje kot nekakšna gonilna sila, a le, če se pojavi v zmerni količini in je realno. Strahovi so po drugi strani v glavnem del družbe, v kateri živimo, in odsevajo del kulture, v kateri smo odraščali. V nekaterih primerih lahko ta čustva postanejo tudi prave fobije.
Nadzorovanje čustev
Čustva nastanejo kot odgovor na zunanji ali notranji dražljaj ali pa so posledica trenutnega počutja. Vsaka oseba jih kaže na drugačen način, ta način pa je pogosto naučen. Izražanje čustev je torej v veliki večini odvisno od vzgoje in kulture, v kateri odrašča posameznik, družbe, v kateri se nahaja in samega karakterja osebe. Od odrasle osebe se tako pričakuje, da bo znala nadzorovati svoja čustva, razlikujemo pa se v tem, do katere mere se zmoremo zadržati.
Za trenutek potlačite svoja čustva!
V določenih situacijah je najbolje, da poskušate svoja čustva za kratek čas potlačiti in jih dati na stran. V mislih si ponavljajte, da si boste dali duška, ko bo vsega konec in da boste takrat lahko zavreščali na ves glas. To je izjemno dober način nadzorovanja čustev, a pazite, da vas ne bo sproščanje čustev po tem spravilo v še večjo zadrego – na primer, da boste nato začeli jokati in kričati sredi pomembnega sestanka, saj bo takrat ves vaš vloženi trud izničen. Tlačenje čustev je sicer izjemno dober način samonadzora, vendar je najbolj uspešen takrat, ko veste, da boste stresni situaciji izpostavljeni le kratek čas.
Pridobite duševni nadzor
Ta način nadzora čustev je najboljši, če se znajdete v situaciji, ki ne dovoljuje odkritega izražanja čustev (na primer, če pridete v konflikt s šefom ali s katero koli nadrejeno osebo). Ker so čustva sestavni del našega mentalnega sklopa, se lahko z nekaj samonadzora sami odločimo, kako se bomo v določenem trenutku počutili. Ker so čustva nekaj, česar se moramo naučiti, se lahko istočasno namreč naučimo tudi, kako jih nadzorovati. Na ta način boste zmanjšali intenzivnost osnovnega čustva, ki bo v taki situaciji izbruhnilo iz vas.
Dan začnite s pozitivno mislijo!
Sami sebe prepričajte, da bo dan, v katerega ste se zbudili, lep, nasmejan in srečen, vi pa ohranjajte svoj optimizem in dobro razpoloženje skozi cel dan. Poskusite vstati z nasmehom na obrazu in prezirajte vse situacije, ki bi vam utegnile uničiti dan. Vsako težavo se namreč da rešiti tudi na pozitivnejši način. Bodite pozitivni tudi do ljudi, ki vas obkrožajo, tako med odmorom ne kuhajte kave samo zase, temveč z njo razveselite tudi svoje sodelavce. Boste videli – z malo truda lahko dosežete veliko!
Pogovarjajte se o svojih čustvih
Najboljši način reševanja težav je zagotovo ta, da se o svojih občutkih tudi pogovarjate. O svojih čustvih spregovorite naglas, saj boste tako lažje rešili marsikateri problem in razbremenili svojo dušo.
Osvobodite se pritiska!
Če po naravi spadate med bolj čustvene osebe, poiščite način, kako se znebiti vsega pritiska. Nekaterim pomagajo športne aktivnosti, drugim petje, tretjim poslušanje glasbe, lahko pa boste ugotovili, da je vse, kar potrebujete, le trenutek miru in tišine.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV