Stres, nespečnost, težave s presnovo, bolečine v sklepih, oblivanja in izguba spomina so stanja, ki jih je izjemno težko odpraviti. Nekateri pacienti se med iskanjem rešitve obračajo h komplementarnim terapijam, med te pa spada tudi refleksoterapija, ki deluje tako, da s pritiskom na določene točke na stopalih vplivamo na dele telesa, ki so povezani s temi točkami. Čeprav refleksoterapevti v glavnem uporabljajo točke na podplatih ali dlaneh, pa je vedno bolj priljubljena tudi obrazna refleksoterapija, ki jo lahko preizkusite tudi sami.
Obrazna refleksoterapija, pri kateri terapevt pritiska na določene točke na obrazu, naj bi bila enako ali še bolj učinkovita kot druge tovrstne terapije, saj je na obrazu ogromno živcev in krvnih žil, preko katerih pritisk deluje na organe. Gre za kombinacijo masaže in akupunkturne teorije, ki temelji na energetskih črtah oziroma meridianih. Po kitajski medicini se energija po našem telesu namreč pretaka preko 12 nevidnih meridijanov. Če se te linije zamašijo in povzročijo prekinitev pretoka energije, se v organizmu poruši ravnovesje, kar se kaže v obliki bolečine, nespečnosti, bolezni ali celo sindromu razdražljivega črevesja.
Obrazni refleksoterapevti trdijo, da lahko na obrazu čutijo spremembo v teksturi kože, to pa naj bi bila posledica porušenega ravnovesja v telesu. Kot pravijo, naj bi šlo za pojav nekakšnih drobnih bulic. Z obdelovanjem obraza (razen vek) s konicami prstov naj bi te grudice razdrobili, s tem pa okrepili energetski in živčni sistem ter izboljšali prekrvavitev. “Možgani so nadzorni center telesa, obraz pa jim je veliko bliže kakor stopala ali dlani, zato refleksoterapija obraza učinkuje hitreje kakor refleksoterapija stopal,“ pravi refleksoterapevtka Nikke Ariff.
Ariff, ki je lastnica refleksološke klinike v Londonu, pravi, da vsako terapijo začne z akupresuro, stimuliranjem akupunkturnih točk na obrazu. Te točke naj ne bi bile povezane le s pretakanjem energije, temveč tudi s prekrvavitvijo in živčevjem. Z masažo teh točk ogreje obraz in tem točkam odgovarjajoče dele telesa, sprosti napetost v mišicah in s tem tudi pretok krvi. Njena teorija je, da obraz predstavlja zemljevid telesa, z obdelovanjem različnih točk na njem pa je tako mogoče vplivati na natančno določene dele telesa. S konicami prstov z masiranjem ustvarja globoke in temeljite masažne gibe ali pa kratke in hitre poteze, seansa pa traja od 45 do 50 minut. “Med terapijo se sprosti celotno telo, šele ko je sproščeno, pa se začne proces zdravljenja, saj telo ne vlaga več celotne energije v stres, temveč jo preusmeri v celjenje,“ razlaga Ariffova. “Stranke so med terapijo običajno tako sproščene, da zapadejo v napol speče stanje.“
Poskusite lahko tudi sami!
Po teoriji refleksologije so določene točke na obrazu povezane preko meridijanov oziroma energetskih linij, ki tečejo vzdolž telesa in povezujejo sistem z organi. Vsaka točka se zrcali tudi na drugo stran obraza, na popolnoma enako mesto. Z masažo teh točk lahko sprostite napetost v telesu in odpravite lokalizirane simptome, kot na primer glavobol ali težave s sinusi.
Masažo lahko preizkusite tudi sami. S konicami prstov pritisnite na en par točk naenkrat in začnite nežno krožiti, ne da bi pri tem umikali prste s točke. Naredite osem do deset krogov v eno in nato še v drugo smer. Nekaj točk imate narisanih na fotografiji, poskusite pa lahko še sledeče:
– za odpravljanje bolečin v hrbtenici morate masirati vse tri točke za mehur;
– za odpravljanje zgage zaporedoma masirajte najprej vse tri točke za želodec in nato točko za tanko črevo;
– za lajšanje vnetja sinusov zaporedoma masirajte točke za debelo črevo, želodec, mehur in žolčnik.
Če so težave konstantne in ne izginejo v tednu ali dveh, nujno obiščite zdravnika. Morda gre za kaj hujšega.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV