Borec v ringu Denis Porčič - Chorchyp je tako na treningih kot tekmah deležen močnih udarcev, ki pogosto vodijo v poškodbe, ki si jih želi čim prej pozdraviti. "Poleg tega, da hodim na terapije k Manci, moram sam poskrbeti za hitro regeneracijo poškodbe. Na mesto poškodbe po treningih velikokrat dajem led ali pa namažem z določenimi kremami, kar pa je bolj začasna pomoč," je povedal Denis.
Posebno fizioterapevtsko metodo, ki se je posložuje Denis, fizioterapevti izvajajo na posebni napravi, ki ima drugačen prenos energije kot ostale, zdravi namreč globinsko. Če imamo poškodbo križa, da terapevt eno ploščo pod trebuh, z drugo pa zdravi hrbet. "Aparat tecar lahko začnemo uporabljati pri večini poškodbi takoj po poškodbi, zato je rehabilitacija hitrejša. Že med samo terapijo, če vzamemo ciklus desetih terapij, se športnik, če tako ocenimo, vrne nazaj na igrišče, v proces treniranja," razloži fizioterapevtka Manca Marc.
Žal pa se večkrat zgodi, da se športniki kljub vsemu prehitro vrnejo na treninge in tekme. Tudi Denis brez treningov težko zdrži nekaj dni: "Velikokrat zdravniki in fizioterapevti rečejo 'zdaj pa malo počivej', ampak to je možno dva dni, potem pa res ne gre več in zato se poškodbe tudi ponavljajo, saj vemo, da mišica pri določenih poškodbah ne sme imeti velikega napora." Koliko časa terapija traja, je odvisno od tega, kakšna je stopnja poškodbe in kje na telesu je. Tkivo se po tej terapiji dobro pozdravi, s tem pa se zmanjša možnost ponovitve poškodbe. "Sama terapija traja, odvisno od dela telesa, od 20 do 40 minut. Je zelo prijetna, načeloma se čuti samo blago do močnejše segrevanje tkiva, odvisno, ali delamo kronično ali akutno zadevo. Večinoma pri športnikih delamo kar na močnih jakostih in je to segrevanje kar precejšnje," pove fizioterapevtka.
Po vsaki končani terapiji fizoterapevtka na obolelo mesto nalepi še trakove, ki poškodovancu omilijo bolečino. "Ti trakovi izgledajo, kot bi imeli ves čas poleg sebe maserja. Če gledamo na križu – vlečejo kožo stran od podkožja in ustvarjajo spodaj med podkožjem in muskulaturo oziroma globjimi tkivi, več prostora za limfno drenažo, za boljšo cirkulacijo krvi in manjši pritisk na živčne končiče," razloži Marčeva. In doda, da jih je treba nalepiti v pravilnem položaju, da med gibanjem dobro delujejo.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV