Vizita.si
Srbeč občutek tam spodaj je najpogosteje posledica vnetja nožnice, do katerega pride zaradi razrasta glivic ali bakterij.

Ginekologija in porodništvo

4 najpogostejše težave tam spodaj in kako se spopasti z njimi

K.B.
05. 12. 2016 13.47
3

Ženske v tridesetih in štiridesetih letih se pogosteje spopadejo z različnimi stanji, kot so suha nožnica, bakterijsko ali glivično vnetje nožnice, miomi, endometrioza. Vse to lahko vpliva na njihov menstrualni cikel, počutje ali občutek, kako se počutijo glede sebe. Preverite, kako si pomagati.

Srbeč občutek tam spodaj je najpogosteje posledica vnetja nožnice, do katerega pride zaradi razrasta glivic ali bakterij.
Srbeč občutek tam spodaj je najpogosteje posledica vnetja nožnice, do katerega pride zaradi razrasta glivic ali bakterij.FOTO: Thinkstock
Problem št. 1: Vaginitis

Se spopadate z izcedkom, srbečico nožnico ali pekočim občutkom? Potem se najverjetneje spopadate z vaginitisom – vnetjem nožnice, ki se zgodi zaradi draženja ali okužbe. Najpogostejši krivec za vnetje je razrast glivic ali bakterij. Bolj verjetno je, da se spopadate z vaginitisom, če ste se pred kratkim zdravili z antibiotiki (ti lahko vplivajo tudi na ravnovesje mikrobov v nožnici), če imate sladkorno bolezen ali če imate neravnovesje hormonov, kar se običajno zgodi v času nosečnosti ali v menopavzi.

Kakšen je občutek? Pojavi se draženje v nožnici in dodaten večji izcedek, ki je lahko sivo bele barve. Če ima izjemno močan neprijeten vonj, gre lahko za bakterijsko okužbo, če ima vonj po kvasu, gre verjetno za glivično okužbo. Lahko prihaja tudi do bolečin med spolnim odnosom ali celo do blage krvavitve. 

Kako si pomagati? Če gre za glivično okužbo nožnice, lahko pomagajo naravni pripravki iz jogurta. Domači recept je, da v navadni probiotični jogurt namočite tampon in ga vstavite v nožnico. Pomagate pa si lahko tudi z izdelki, ki jih kupite v lekarni. Če to ne pomaga, se obrnite na svojega zdravnika. Bakterijsko okužba običajno zahteva zdravljenje z antibiotiki.

S suho nožnico imajo ženske pogosto težave v menopavzi, saj je upade raven estrogena. Pomagajo vaginalni vlažilci in lubrikanti na osnovi vode, ki jih lahko uporabljate med spolnim odnosom.
S suho nožnico imajo ženske pogosto težave v menopavzi, saj je upade raven estrogena. Pomagajo vaginalni vlažilci in lubrikanti na osnovi vode, ki jih lahko uporabljate med spolnim odnosom. FOTO: Thinkstock

Problem št. 2: Suha nožnica

S suho nožnico imajo ženske pogosto težave v menopavzi, saj upade raven estrogena. Prav vsak je upad ravni estrogena  povezan s suho nožnico. Večinoma se to zgodi pri ženskah po 35. letu starosti, ko v perimenopavzi prihaja do upada estrogena. Prav tako v času dojenja. Takrat vaginalno tkivo postane bolj tenko in suho.

Kakšen je občutek? Srbečica nožnice, pekoč občutek, lahko se pojavijo bolečine med spolnim odnosom in krvavitev.

Kako si pomagati? Pomagajo vaginalni vlažilci in lubrikanti na osnovi vode, ki jih lahko uporabljate med spolnim odnosom. Predigra prav tako zmanjša suhost nožnice (več, kot je aktivnosti tam spodaj, večji je pretok krvi, kar pomaga tkivu, da je bolj elastično). Če je suhost nožnice še vedno težava, vam lahko ginekolog predpiše estrogensko kremo ali tablete.

Problem št. 3: Miomi

Kar 80 odstotkov žensk se spopada s temi nerakavimi izrastki v maternici. Celice v steni mišic maternice se večkrat delijo in razvijejo se benigni tumorji. Zdi se, da so miomi dedno pogojeni, najpogosteje pa so diagnosticirani ženskam v tridesetih ali štiridesetih letih. Delno zaradi proizvodnje hormonov – progesteron je tisti, ki spodbuja razrast miomov. Bolj so dovzetne tudi ženske, ki imajo prekomerno telesno težo in pojedo veliko rdečega mesa.

Kako si pomagati? Največkrat zdravljenje ni potrebno, saj gre za benigne tvorbe, ki niso nevarne. Običajno se miomi zmanjšajo tudi, ko nastopi menopavza, ko nivo hormonov ni več visok, kar spodbuja njihovo rast. A če povzročajo simptome, kot so močne menstracije, bolečine ali prinašajo težave pri zanositvi, se bo vaš ginekolog morda odločil, da je potrebno zdravljenje. Če je težava močna menstrualna krvavitev, bo prvi način zdravljenja s kontracepcijskimi tabletami ali dodatkom progestina. Nekatera zdravila lahko prav tako zmanjšajo miome, saj blokirajo proizvodnjo progesterona. Ker ta zdravila žensko začasno dajo v stanje menopavze, jih ni dobro jemati več kot pol leta. Če zdravila niso učinkovita, boste morda potrebovale bolj invaziven poseg, kot je embolizacija arterije maternice, ki odpravlja miome tako, da prekine dotok krvi do njih ali kirurško odstranitev miomov.

Močne krčevite bolečine, ki se pričnejo pred začetkom menstruacije in trajajo ves čas menstruacije, so lahko znak endometrioze.
Močne krčevite bolečine, ki se pričnejo pred začetkom menstruacije in trajajo ves čas menstruacije, so lahko znak endometrioze.FOTO: Thinkstock

Problem št. 4: Endometrioza

Endometrioza se kaže s prisotnostjo tkiva maternične sluznice zunaj maternične votline. Torej tkivo, ki običajno tvori notranjo sluznico maternice – endometrij – se pojavi zunaj maternice. Ponavadi na jajčnikih, črevesju ali kje drugje v medenici. Hkrati z menstrualno krvavitvijo se pojavi tudi krvavitev v endometrijska žarišča, od koder kri ne more odteči. Posledica so pojav značilnih cist in prirastlin oziroma brazgotinjenja. Ciste nabreknejo in postanejo občutljive za pritisk. Zato lahko pride do povečanja jajčnika. Okoli cist nastanejo prirastline, ki lahko ovirajo ovulacijo in s tem zanositev.

Kakšen je občutek? Močne krčevite bolečine, ki se začnejo pred začetkom menstruacije in trajajo ves čas menstruacije. Hude bolečine v trebuhu in mali medenici, ki pogosto vodijo v boleče spolne odnose. Bolečina je v predelu sečnega mehurja ali črevesa, lahko se pojavi tudi odvajanje tekočega blata. Okoli ena tretjina do ena polovica žensk se zaradi endometrioze spopade z neplodnostjo.

Kako si pomagati? Če vaš ginekologi sumi, da se spopadate z endometriozo, lahko predpiše kontracepcijske tabletke na osnovi progestina, ki upočasni rast endometrijskega tkiva ali kratko zdravljenje z zdravilom, ki zniža nivo estrogena. Če so bolečine še vedno prisotne, boste morda potrebovali poseg, imenovan laparoskopija, s katerim ginekolog naredi majhen rez pod popkom in z laparoskopom odstrani odvečno tkivo.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574