Vizita.si
Ženski spolni organi

Ginekologija in porodništvo

Pet razlogov, zakaj vas boli tam spodaj

Katja Benčina
27. 07. 2011 07.58
2

Ženske se pogosto srečujejo z bolečinami v spodnjem delu trebuha, ki so lahko posledica številnih težav. Katere so tiste najpogostejše bolezni, ko je treba biti na bolečine še kako pozoren, in kdaj h ginekologu, preverite spodaj.

Bolečina
Bolečina FOTO: iStockphoto
Endometrioza

Kaj je endometrioza? Gre za bolezen, pri kateri se maternično tkivo razrašča zunaj maternične votline, zaradi česar lahko pride do cist oziroma brazgotinjenja jajčnikov in jajcevodov. Ciste lahko nabreknejo in postanejo občutljive na pritisk, jajčnik pa se poveča. Okoli cist nastanejo prirastline, ki ovirajo ovulacijo in tako pogosto ovirajo zanositev.

Simptomi: Močne ali nenavadne menstrualne krvavitve, huda bolečina v trebuhu in mali medenici, boleči spolni odnosi, krčevite bolečine, ki se pričnejo pred pričetkom menstruacije in trajajo ves čas menstruacije, bolečine v predelu sečnega mehurja ali črevesja in težave z zanositvijo. Lahko kažejo na endometriozo.

Pogosto odvajanje majhnih količin seča, pekoča bolečina med uriniranjem, kri v seču, krčevita bolečina v spodnjem delu trebuha in zvišana telesna temperatura kažejo na cistitis.
Pogosto odvajanje majhnih količin seča, pekoča bolečina med uriniranjem, kri v seču, krčevita bolečina v spodnjem delu trebuha in zvišana telesna temperatura kažejo na cistitis. FOTO: iStockphoto

Diagnoza: Zdravnik postavi diagnozo na podlagi laparoskopije. Postopek izvede v splošni anesteziji, saj je potreben majhen rez na koži, tik pod popkom, skozi katerega uvede inštrument – laparoskop – nato pa v trebušno votlino vpiha ogljikov dioksid, ki privzdigne trebušno votlino in omogoči boljšo preglednost. Postopek običajno traja od 30 do 40 minut, na koncu pa ranice zašijejo z enim ali dvema šivoma, tako skoraj ni brazgotin. Običajno po posegu ostanete v bolnišnici čez noč, po njem pa občutite neprijeten občutek v trebuhu, ki je posledica ostanka plina ter reza. Laparoskopija velja za varen poseg, ki ga pacienti večinoma prestanejo brez težav.

Zdravljenje: Enometriozo zdravimo z zdravili, ki zavirajo ovulacijo in menstruacijo ter omogočajo zdravljenje bolezenskih sprememb oziroma zmanjšujejo endometriozno tkivo. Zdravnik vam lahko priporoči tudi minimalno invazivno operacijo, s katero odstrani ali uniči odvečno tkivo, v redkih primerih je potrebna histerektomija – odstranitev maternice.

2. Cistitis – vnetje mehurja

Kaj je cistitis? Gre za okužbo mehurja, zaradi česar pride do pogostega in bolečega odvajanja seča. Pojavlja se predvsem pri ženskah, zanj pa obstajajo različni razlogi. Lahko je posledica okužbe, do katere pride zaradi okužbe z bakterijo E. coli, ki je del črevesne flore in pri ženskah s krajšo sečnico prodre v mehur, lahko je posledica spolno prenosljive bolezni (herpes ali trihomonas), uporabe antiseptičnih sredstev v kopeli, dezodorantov ali mil za intimno nego, ki uničujejo nožnično floro, naravno zaščito pred okužbami. Cistitis se pogosteje pojavi tudi v menopavzi, ko se zaradi pomanjkanja estrogena tanjša sluznica sečnice in mehurja, lahko pa je posledica mehanskih poškodb sluznice zaradi telesne vadbe ali daljšega spolnega odnosa.

Simptomi: Pogosto odvajanje majhnih količin seča, pekoča bolečina med uriniranjem, kri v seču, krčevita bolečina v spodnjem delu trebuha in zvišana telesna temperatura.

Kako ga diagnosticiramo? Zdravnik se ob simptomih običajno odloči za preiskavo urina, ki lahko potrdi ali ovrže okužbo. Če gre za bakterijsko okužbo, vam bo predpisal antibiotike, pri čemer je pomembno, da jih zaužijete do konca, kot je predpisano, in da zdravljenja ne prekinete.

Kako preprečiti cistitis? Ob prvem znaku cistitisa začnite piti več tekočine, saj boste s tem pripomogli k spiranju mehurja. Pijte vodo ali čaj, poleg tega pa še brusnični sok, ki ima antiseptični učinek. Za zmanjšanje bolečine pijte mleko s bikarbonatom, ki povzroči, da seč postane bazičen. Izogibajte se alkoholu, kavi, močnemu čaju in sadnim sokovom. Na vodo pojdite, ko vas tišči, saj boste s spiranjem krepili naravne obrambne mehanizme. Bolečine lahko lajšate še s paracetamolom, izogibajte pa se aspirinu, ki povzroča kislost urina. Pomagal bo tudi termofor ali grelna blazina.

Vnetje v mali medenici se lahko tudi ponovi, zato morate po zdravljenju hoditi na kontrolne preglede.
Vnetje v mali medenici se lahko tudi ponovi, zato morate po zdravljenju hoditi na kontrolne preglede.FOTO: iStockphoto

3. Kronična bolečina v mali medenici

Kaj je kronična bolečina v mali medenici? Gre za dolgotrajno bolečino v spodnjem delu trebuha, mali medenici oziroma pelvisu. Da govorimo o njej, mora bolečina trajati vsaj šest mesecev in ne sme biti vezana na menstrualne cikle ali spolne odnose. Kronična bolečina je lahko posledica več različnih bolezni, kot so endometrioza, sindrom razdraženega črevesja, vnetje v mali medenici in kostno-mišične okvare.

Simptomi: Kaže se kot bolečina, ki traja vsaj šest mesecev in ni vezana na menstrualne cikle ali spolne odnose. Ženske pogosto opazijo, da se bolečina ob stresu poveča.

Kako jo diagnosticiramo? Ginekolog vas bo napotil na laparoskopijo, ultrazvočno preiskavo in magnetno resonanco ter skušal ugotoviti, za kaj gre. Zdravljenje je odvisno od diagnoze.

4. Vnetje v mali medenici

Kaj je vnetje v mali medenici? Vnetje v mali medenici je počasi napredujoča okužba, ki lahko prizadene kateri koli organ v mali medenici, torej maternico, jajcevoda in jajčnike. Vnetje je tudi eno najpogostejših vzrokov neplodnosti, saj lahko pride do brazgotinjenja jajcevodov ali jajčnikov. V preteklosti je bil najpogostejši vzrok vnetja tuberkuloza, danes med najpogostejše vzroke štejemo klamidijsko okužbo.

Simptomi: Bolečine v trebuhu, križu, nenehni krči, ki spominjajo na krče med menstruacijo, občasen izcedek iz nožnice, bolečina med spolnimi odnosi in po njih, utrujenost, izcedek z neprijetnim vonjem, znaki podobni gripi (mrazenje in povišana telesna temperatura) in zmanjšana plodnost ali že neplodnost.

Bolečine v trebuhu, nenehni krči, občasen izcedek iz nožnice, bolečina med spolnimi odnosi in po njih, utrujenost, znaki, podobni gripi, lahko kažejo na vnetje v mali medenici.
Bolečine v trebuhu, nenehni krči, občasen izcedek iz nožnice, bolečina med spolnimi odnosi in po njih, utrujenost, znaki, podobni gripi, lahko kažejo na vnetje v mali medenici.FOTO: iStockphoto

Kako ga diagnosticiramo? Ginekolog vas bo pregledal in skušal odkriti mikroorganizem, ki je odgovoren za okužbo. Če vnetje postane kronično, boste potrebovali laparoskopski poseg, ki bo potrdil diagnozo.

Zdravljenje: Zdravnik vam bo proti okužbi predpisal antibiotike, pri hujših že kroničnih primerih je včasih edini način zdravljenja odstranitev maternice in jajčnikov. Vnetje v mali medenici se lahko tudi ponovi, zato morate po zdravljenju hoditi na kontrolne preglede.

5. Vulvodinja

Kaj je vulvodinja? Gre za kronično bolečino zunanjega spolovila (predela pri vhodu v nožnico). Spremlja jo pekoč in boleč občutek zunanjega spolovila. Čeprav pravega vzroka za bolečine še ne poznamo, strokovnjaki menijo, da bi morda lahko bili vzroki poškodovani živci zunanjega spolovila, preobčutljivost na najrazličnejša vnetja, alergijska reakcija, prisotnost oksalatnih kristalov v urinu ali predhodno zdravljenje ponavljajočega vaginitisa.

Simptomi: Nenehna ali zbadajoča in pekoča bolečina, ki se lahko širi proti danki in stegnom. Sproži jo lahko vstavitev tampona, sedenje ali že ozke kavbojke. Kar 80 odstotkov žensk s tem stanjem imajo tudi boleče spolne odnose.
Kako jo diagnosticiramo? Ker testa za to stanje ni, ga določimo tako, da najprej izločimo druge težave nožnice.

Zdravljenje: Ginekolog zdravi simptomatsko, kar pomeni, da lajša simptome. Za srbečico vam bo tako predpisal antihistamine, za kronično bolečino anestetike, antidepresive in vam priporočil vadbo za mišice medeničnega dna. V skrajnem primeru vas bo napotil na kirurško odstranitev živčnih končičev na vhodu v nožnico.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650