Nemalo žensk dobro ve, kaj pomenijo boleča menstruacija, močna krvavitev, menstrualni krči ... To ni vedno znak, da imate endometriozo. A če se prepoznate v petih simptomih, ki smo jih našteli spodaj, bi bilo o tem priporočljivo govoriti z ginekologom.
Najprej, kaj je endometrioza
Gre za pojav tkiva maternične sluznice zunaj maternične votline – na jajcevodih, mehurju, črevesju ... Zakaj do tega pride, ni jasno, piše dr. Miriam Stoppard v Zdravstvenem vodniku za vso družino. Ampak takšna maternična sluznica se – četudi je zunaj maternice – še vedno odziva na vse hormonske spremembe, do katerih pride med ciklom menstruacije. Tudi to tkivo oteče in nabrakne. Hkrati z normalno menstrualno krvavitvijo se pojavi tudi krvavitev tam, kjer je endometrioza. Le da ta kri ne odteče iz telesa. Posledica je pojav cist in brazgotinjenja. Te ciste nabreknejo in postanejo občutljive na pritisk. Lahko se povečajo jajčniki. Okoli cist nastanejo še prirastline, ki ovirajo ovulacijo in s tem povzročajo neplodnost. Endometriozo je mogoče pozdraviti, zato se ob naslednjih simptomih posvetujte z ginekologom.
1. Močne ali nenormalno dolge menstrualne krvavitve
Lahko se dogaja, da si morate zamenjati vložek celo na eno uro ali dve, tako močna je krvavitev. Menstruacija je lahko tudi daljša, kot je običajno, denimo traja dlje kot teden dni.
2. Hude bolečine v trebuhu
Bolečine v trebuhu so lahko hude in krčevite. Tako močne, da težko zdržite brez protibolečinskih sredstev. Začnejo se lahko že nekaj dni pred menstruacijo in nato trajajo še več dni med menstruacijo.
3. Boleči spolni odnosi
To se zgodi, ker se maternično tkivo prime različnih organov, ki zaradi tega postanejo manj fleksibilni. To je tisto, kar povzroča boleče spolne odnose. Nekje na začetku pojava endometrioze so boleči samo pred pričetkom menstruacije. Nato boli ves čas.
4. Bolečina v predelu mehurja ali črevesja ter težave pri odvajanje urina in blata
Maternično tkivo se lahko oprime mehurja ali črevesja. Takrat imate poleg bolečin v teh predelih lahko tudi različne težave pri odvajanju urina in blata, opazite lahko celo kri.
5. Težave z zanositvijo
Večino endometrioz pravzaprav odkrijejo, ko ženska ne more zanositi in ugotovijo, da je to razlog. Da imate težave, pa lahko posumite po pol leta truda, da bi zanosili. Takrat bi zaradi tega morali k zdravniku.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV