Vizita.si
Babica v porodnišnici prva poskrbi za nosečnico.

Pediatrija

Babica – nepogrešljiva pri rojstvu in negi

Bibaleze.si
23. 03. 2009 19.55
0

Nekoč so babice lahko postale ženske, ki so imele največ izkušenj pri porodih. Leta 1753 je cesarica Marija Terezija v Ljubljani ustanovila prvo šolo babištva v Evropi.

Danes se je za poklic babice mogoče izšolati na Visoki šoli za zdravstvo.
Danes se je za poklic babice mogoče izšolati na Visoki šoli za zdravstvo. FOTO: iStockphoto

Babica Gordana Njenjić pravi, da je težko opisati dolgo pot babištva.

Babica je že od nekdaj ženska, ki pomaga in vodi porod. Babica pa ni prisotna le pri porodu, njena strokovnost igra pomembno vlogo tudi pred njim in po njem. Te čudovite ženske, med katerimi imamo tudi moške – babičarje –, bodočima staršema pomagajo pri pomembnih vprašanjih o nosečnosti, porodu in po njem.

Bodoča starša se z babico srečata že v šoli za starše. Veliko je namreč babic, ki nosečnico in njenega partnerja osveščajo in pripravljajo na to veliko življenjsko nalogo. V šoli za starše odgovarjajo na vprašanja, nazorno pokažejo, kako se ravna z novorojenčkom, kako se ga kopa in neguje. Njenjićeva pravi, da se vprašanja staršev z leti ne spreminjajo, vsem pa je skupno eno – strah. Strah pred novo nalogo, pred neznanim, predvsem pa jih skrbi, da ne bodo zmogli. Res pa je, da se poraja vse več vprašanj o razlikah v načinu rojevanja in nege pri nas in v tujini.

V porodnišnici

Babica v porodnišnici prva poskrbi za nosečnico.
Babica v porodnišnici prva poskrbi za nosečnico.FOTO: iStockphoto

Delo babice ni lahko. Porodnico sprejme v triažni ambulanti, napiše vso dokumentacijo, naredi potrebne preiskave, skrbno razloži potek poroda. Budno spremlja vse, kar se dogaja z mamico in plodom v maternici. Poleg partnerja je babica za porodnico kot druga mama, saj jo zna pomiriti, ji omiliti bolečine in jo strokovno popeljati skozi boleče popadke. Če porod poteka normalno, je babica tudi prva, ki vidi novorojenčka in mu pomaga na svet. Babica izvaja spontane porode, ki jim lahko sledi tudi epiziotomija, če je to potrebno. V nujnih primerih pa vodi tudi porod v medenični vstavi. V veliko pomoč je zdravniku, saj je pogosto prva, ki prepozna znake, ki bi lahko ogrožali mamico in še nerojenega otroka. Ko se otrok porodi, ga oskrbi in mu nudi prvo nego.

Babica pomaga tudi doma

Plemenitega poklica pa babice ne opravljajo samo v porodnišnicah. Njihovo pomoč najdemo v zdravstvenih domovih, v ginekoloških timih, na poporodnih oddelkih, v patronažnem varstvu. Babica pomaga tudi potem, ko sta mamica in novorojenček že doma: skrbno preveri materino počutje, pogleda morebitne šive. Čeprav je družinica srečna, ko je končno skupaj in doma, se staršema ravno takrat poraja največ vprašanj. Morda dojenje še ni popolnoma steklo ali je novorojenček nemiren, ne spi ali kaj podobnega. Babica ima vedno odgovor na vsa vprašanja. Mamici svetuje, novorojenčku pregleda popek, ga očisti in morda pomaga pri umivanju otročka. Nepogrešljiva pa je tudi pri prvem kopanju. Tistim, ki so prvič mame, se zdi ta naloga kar zahtevna. V prvem letu starosti je otrok deležen šestih obiskov babice, mati v poporodnem obdobju pa dveh. Če jih potrebuje več, mora dobiti napotnico osebnega zdravnika.

Spremljevalka skozi vso nosečnost

Oseba, ki se odloči za poklic babice, mora biti odgovorna, z velikim čutom za sočloveka. Dobro srce pa mora včasih zamenjati za trdnost in moč.
Oseba, ki se odloči za poklic babice, mora biti odgovorna, z velikim čutom za sočloveka. Dobro srce pa mora včasih zamenjati za trdnost in moč.FOTO: iStockphoto

Tako kot nosečnice si tudi babice želijo, da bi ženska že med nosečnostjo lahko spoznala babico, ki jo bo spremljala tudi pri porodu. Gordana Njenjić pravi, da bodo poskušali s pomočjo stroke, ki jo podpira tudi strokovno združenje, razviti model babiške oskrbe, ki bo to tudi omogočal. S takimi primeri dobre prakse so se srečali v tujini in trudili se bodo, da bi jo uspešno izpeljali tudi pri nas.

Babice so vsak dan priča novemu življenju, včasih se zgodi tudi obratno. Takrat je še posebej pomembno, da imajo veliko srce in stojijo ob strani staršema, ki sta izgubila največ, kar sploh lahko.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587