Vizita.si
Rojstvo s carskim rezom.

Žensko zdravje

Carski rez

Edita Žugelj
12. 09. 2008 12.00
0

Med ameriškimi zvezdnicami je zaradi strahu pred porodom rojevanje s carskim rezom postalo prava modna muha. Z medicinskega stališča pa je to velika operacija.

Priprava na porod s carskim rezom.
Priprava na porod s carskim rezom.FOTO: iStockphoto


Kot nam je povedal mag. Stanko Pušenjak, dr. med., ginekolog in porodničar, je carski rez operacija, pri kateri prerežejo trebušno steno in steno maternice. Iz nje potem vzamejo živega otroka ali več otrok (kadar gre za večplodno nosečnost), posteljico in plodove ovoje, nato pa vse to ponovno zašijejo. Carski rez naredijo, kadar je ogrožen plod, nosečnica ali oba na način, ki ga lahko reši le takojšnje dokončanje nosečnosti in za rojstvo po naravni poti ni zadostnih pogojev.

V Ljubljani se s carskim rezom rodi okrog 17odstotkov otrok, približno 1000 letno. Povprečje v Sloveniji se še drži pod znosnimi 15 odstotki. V ZDA pa se na ta način rodi že tretjina otrok, številke pa se še vzpenjajo.

Posledice in zapleti
Posledice carskega reza, razen tega, da ob pravilni uporabi rešuje življenja, so lahko podobne kot po vsaki veliki operaciji, poudarja dr. Pušenjak. To so lahko zapleti pri anesteziji, krvavitve z veliko izgubo krvi in potrebo po transfuziji tuje krvi ter krvnih pripravkov, infekcije, poškodbe pripadajočih ali sosednjih organov maternice, potem specifične, na nosečnost vezane zaplete kot so motnje v strjevanju krvi in embolija s plodovnico, kar vse v ekstremnih primerih lahko vodi tudi do smrti porodnice. Najpogostejši zaplet po carskem rezu so kronične bolečine na mestu reza in gluhost oziroma neobčutljivost kože neposredno nad in pod rezom. Skupna pojavnost zapletov se giblje med 10 in 20 odstotki – na srečo je velika večina blagih.

Okrevanje po carskem rezu
Po carskem rezu se rana primarno zaceli v petih do sedmih dneh, ko se iz rane, če je to potrebno, odstranijo šivi; v celoti se zaceli v šestih tednih. V prvih sedmih dneh po operaciji se običajno pokažejo zgodnji zapleti, kot so infekcija rane, podplutbe po ne povsem popolni ustavitvi krvavitve iz večjih ali manjših žil v trebušni steni ipd. V naslednjih tednih pa se lahko v rani zaradi slabšega celjenja tvorijo limfna jezerca in včasih ognojki, ki se na površino izpraznijo bodisi sami s spontanim odpiranjem že na videz zaceljene rane, ali pa to, če je potrebno, opravijo kirurško. 
Dokončno stanje rane lahko ocenijo po približno šestih mesecih, ko se ustali tudi brazgotinjenje. Tudi to je prav tako zelo individualen proces, saj se pri večini rana skoraj ne vidi, pri nekaterih pa včasih nastane v koži hipertrofična sprememba veziva, ki lahko tudi močno kazi videz trebuha.

Higiena in dojenje
Higiena v času celjenja rane je danes že precej podobna običajni, saj se rano prvih nekaj dni sterilno in vodotesno pokrije, po tem pa je ravno toliko občutljiva kot praska na koži, torej skoraj nič. Prvih šest tednov sicer odsvetujejo pretiravanje pri napenjanju trebušnih mišic, vendar lahko porodnica po carskem rezu v zvezi z nego otroka počne prav vse, kar počnejo ostale porodnice. 
Dojenje ne bi smelo biti nič drugačno kot sicer; seveda pa carski rez praviloma opravijo v specifičnih situacijah, med katerimi je tudi prezgodnji porod pri ogroženi nosečnici ali ogroženem plodu. To samo po sebi včasih vodi v odtujenost matere od otroka, če je tega treba sprejeti na enoto za intenzivno terapijo in tako dalje od poroda ni pri materi.

Porod s carskim rezom.
Porod s carskim rezom.FOTO: iStockphoto


Carski rez ni čudežno zdravilo
Vendar carski rez ni vedno uspešen. „Včasih ukrepamo s carskim rezom, ker se kažejo znaki ogroženosti ploda, ko ga izvlečemo iz maternice, pa se naknadno ugotovi, da ima kakšno bolezen ali napako, ki je otrok zaradi narave bolezni ne preživi ali kljub temu trpi hude posledice svoje bolezni. Včasih smo z ukrepanjem tudi prepozni in ima otrok kljub carskemu rezu trajne posledice. Včasih je tudi izvlek ploda iz maternice zaradi globokega stanja v medenici tako zahteven in težak, da ga pri samem reševanju iz maternice dodatno poškodujemo, vendar mu s tem vseeno rešimo življenje. Skratka, carski rez žal ni čudežno zdravilo, ki vedno zagotavlja dober izid nosečnosti. Če npr. brez poroda rodimo otroka s carskim rezom in ga s tem presenetimo, ima lahko novorojenček celo dihalno stisko, ki je ne bi imel, če bi se v istem času rodil po naravni poti,“ pravi dr. Pušenjak.

Morebitne težave z vzpostavitvijo dojenja in sesanja so v glavnem posledica drugih dejavnikov in ne načina poroda, meni dr. Pušenjak. Med največjimi sovražniki dojenja omenja zlasti pretirano zaskrbljenost in strah porodnice pred neuspešnim dojenjem.

Koliko carskih rezov zapored?
Število zaporednih carskih rezov je bolj ali manj izkustveno omejeno na tri, vendar niso redke ženske, ki imajo tudi štiri, pet in več carskih rezov zapored brez posledic. Vseeno pa se z vsako nosečnostjo po tretji operaciji poveča možnost raztrganja maternice v kasnejših tednih nosečnosti ali med popadki. Pri nas okvirno velja, da se ob tretjem carskem rezu nosečnici hkrati ponudi tudi sterilizacijo, ki je seveda prostovoljna in samostojna odločitev vsake ženske.

Rojstvo s carskim rezom.
Rojstvo s carskim rezom.FOTO: iStockphoto

Umetno ustvarjena potreba
Marsikje po svetu, zlasti na ameriški celini, je medicina na sploh del zelo uspešne gospodarske dejavnosti, v kateri se ustvarja ogromna dodana vrednost, dobiček od tega pa žanjejo njeni izvajalci in investitorji v opremo ter zdravstvene dejavnosti. Carski rez je seveda le eden od mnogih posegov, ki so dobili marsikje komercialni pomen in s tem zlasti v drugih predelih sveta žal premočno popačili predstavo o tem, kaj je smiselno, kaj nujno potrebno in kaj je zgolj umetno ustvarjena "potreba" brez osnove. 

V ZDA je celo sodni sistem ponekod povsem iztiril, saj so bili za krive spoznani zdravniki, ki mrtvega otroka niso rodili s carskim rezom, čeprav bi s tem brez potrebe ogrozili nosečnico. Zato se v teh državah iz povsem pravniško-zavarovalniških razlogov za to operacijo odločajo celo pri mrtvem plodu, kar je v „stari Evropi“ sicer klasična kontraindikacija za carski rez.

Kot pravi dr. Pušenjak, se sam zavzema za to, da bi se ženska po obširni obveščenosti o prednostih in možnih zapletih carskega reza, anestezije in poporodnega poteka po carskem rezu, zanj lahko odločila in pred tem podpisala ustrezno listino o prevzemanju dela odgovornosti za zaplete, ki niso posledica malomarnega dela ali neustrezne obravnave zdravstvenega osebja. Vendar bi doplačala vso razliko nad stroški naravnega poroda pod povprečnimi pogoji. 
Na ta način bi morda nastala določena navidezna socialna razslojitev, vendar si moramo priznati, da tudi za umetne vsadke dojk, plastično korekcijo obraza in drugih delov telesa nimamo vsi denarja in si kljub izraziti želji tega preprosto ne moremo privoščiti, meni dr. Pušenjak. Stroške medicinske potrebe po carskem rezu bi seveda tudi vnaprej krilo obvezno zdravstveno zavarovanje.


V Sloveniji carskega reza na željo nimamo
Pod vplivom širjenja informacij iz sveta estrade, zlasti po svetovnem spletu in v rumenem tisku, se seveda vprašanja v smeri "carskega reza na željo" vse pogosteje pojavljajo tudi pri nas, vendar te možnosti uradno še nimamo. Imamo sicer nekakšen strokovni ventil za nosečnice z resnično bolezenskim strahom pred porodom, ki pa ga ne more oceniti nosečnica sama. 
Za tiste, ki menijo, da spadajo v to kategorijo nosečnic, je obvezen samoplačniški obisk kliničnega psihologa, ki ima za analizo osebnosti in stopnje strahu izdelane neodvisne teste; ti lahko iz več deset ali sto vprašanj izluščijo stopnjo anksioznosti in s tem stiske nosečnice. Kadar psiholog ugotovi hujšo stisko, lahko to uporabijo tudi kot medicinsko utemeljitev za carski rez. Primerov, ki uspešno prestanejo tak psihološki preskus, je v ljubljanski porodnišnici med več kot 6000 porodi letno pet ali šest, torej relativno redek pojav.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662