Vizita.si
Caster Semenya

Novice

Ženska s penisom?

Eva Trček
16. 09. 2009 10.05
1

Z vprašanjem, ali je Lady Gaga hermafrodit ali ne, so se pred kratkim ukvarjali oboževalci ameriške pevke, ki je v eni od izjav dejala, da ima moški in ženski spolni organ.

Lady Gaga je z izjavo, da ima moški in ženski spolni organ, dvignila veliko prahu. Kasneje je pojasnila, da se je o svoji dvospolnosti le šalila.
Lady Gaga je z izjavo, da ima moški in ženski spolni organ, dvignila veliko prahu. Kasneje je pojasnila, da se je o svoji dvospolnosti le šalila.FOTO: Reuters
Zelo podobna zgodba se je ponovila letos, ko je športno javnost razburkala južnoafriška atletinja, svetovna prvakinja v teku na 800 metrov. Caster Semenyo so zaradi neverjetne kondicije, globokega glasu in moških potez testirali kar dvakrat – v Južnoafriški republiki in Berlinu, da bi ugotovili, katerega spola je. Rezultati sicer še niso znani, saj jih mednarodna zveza še noče deliti z javnostjo, kljub temu pa so se mediji po svetu spet razpisali o Semenyi. Britanski časnik Telegraph je poročal, da ima atletinja nenavadno kromosomsko razmerje in zato tako moške kot ženske značilnosti. Po pisanju avstralskih medijev pa so zdravniške preiskave pokazale, da Semenya nima ne maternice ne jajčnikov, ima pa notranje moške spolne organe, ki proizvajajo velike količine testosterona.
Hermafroditi se lahko odločijo za operacijo. Pri odločitvi, katerega spola bodo, je pomembno upoštevati kromosomsko, nevrološko in hormonsko stanje telesa ter psihične in vedenjske lastnosti.
Hermafroditi se lahko odločijo za operacijo. Pri odločitvi, katerega spola bodo, je pomembno upoštevati kromosomsko, nevrološko in hormonsko stanje telesa ter psihične in vedenjske lastnosti.FOTO: Reuters


Kaj je hermafroditizem?

Hermafroditizem, imenovan tudi dvospolnost, je pogost pojav pri nekaterih rastlinskih in živalskih vrstah (na primer pri polžih in deževnikih). Zelo redko se pojavlja pri človeku, če pa se, gre po navadi za enega naslednjih tipov hermafroditizma:

1. Hermafroditizem XX

Oseba ima ženske kromosome in ima razvite jajčnike ter maternico, a zunanji spolni organi so moški. Hermafroditizem XX je po navadi posledica izpostavljenosti ženskega fetusa preveliki količini moških hormonov. Tako se pri zarodku ženski spolni organi ne razvijejo do konca – sramne ustnice se zrastejo skupaj, klitoris pa se poveča in je videti kot penis.

2. Hermafroditizem XY

Oseba ima moške kromosome, a zunanji spolni organ je deformiran ali celo povsem ženski. Tudi ta tip hermafroditizma je posledica hormonskega neravnovesja. Za normalni razvoj zunanjih moških spolnih organov je namreč potrebna zadostna količina moških hormonov – če je teh hormonov premalo, se penis in moda ne razvijejo do konca oziroma se sploh ne razvijejo.

3. Hermafroditizem spolnih žlez

O hermafroditizmu spolnih žlez govorimo, ko človeško telo ne razvije dveh jajčnikov ali dveh mod, ampak en jajčnik in eno modo. Lahko pa se pojavi t. i. ovariotestis – spolna žleza, v kateri nastajata obe vrsti spolnih celic in hormonov. Kromosomsko razmerje pri takšni osebi je lahko XX, XY ali pa gre za kombinacijo obojega. Zunanji spolni organi so lahko moški ali ženski, čeprav so v nekaterih primerih tega tipa hermafroditizma tudi nedoločljivi.

4. Hermafroditizem kromosomske motnje

Ljudje imamo 46 kromosomov – ženske dve kopiji kromosoma X, moški pa en kromosom X in en Y. Spolni kromosom preveč ali premalo sicer ne vpliva na razvoj moških in ženskih spolnih organov ali žlez hkrati, ima pa oseba s takšno kromosomsko motnjo težave s hormonskim neravnovesjem, saj se poruši nivo spolnih hormonov. Pojavijo se lahko tudi težave v spolnem razvoju oziroma dozorevanju.

Kakšni so simptomi hermafroditizma?

Poleg že na prvi poleg očitnih znakov, kot so povsem deformirane genitalije ali neskladnost notranjih in zunanjih spolnih organov, obstaja še nekaj pokazateljev morebitne dvospolnosti:
– delno zraščenje sramnih ustnic,
– močno povečan klitoris ali močno pomanjšan penis (t. i. mikropenis),
– testisi, ki se izkažejo za jajčnike in obratno – ustnične ali  dimeljske tvorbe pri ženskah, ki se izkažejo za testise,
– odprtina na neobičajnem delu penisa,
– odpiranje sečevoda v vagino,
– anomalija elektrolitov,
– zamuda ali odsotnost pubertete,
– nenavadne spremembe v času pubertete.

Hermafroditom pomagajo z operacijo

Človek s hermafroditizmom se lahko odloči za operacijo, kjer mu zdravniki odstranijo tiste spolne organe, ki jih noče imeti. Vendar stroka svetuje, naj se oseba za poseg odloči šele takrat, ko res z gotovostjo ve, ali se počuti kot moški ali ženska. Pri odločitvi pa naj upošteva tudi kromosomsko, nevrološko in hormonsko stanje svojega telesa ter psihične in vedenjske lastnosti – vsi ti dejavniki namreč pomembno določajo spolno identiteto posameznika. Tako skušajo zdravniki mnogo staršev, ki želijo že majhnega otroka podvreči operaciji spola, prepričati, naj počakajo vsaj toliko let, da se jasno pokaže spolna identiteta njihovega otroka, in naj pri odločitvi upoštevajo tudi otrokovo mnenje. Seveda pa v nekaterih primerih – ko hermafroditizem ogroža zdravje posameznika – ni možno čakati, zato poseg izvedejo takoj.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650