Vizita.si
Dojenje tudi kasneje v življenju ščiti pred določenimi boleznimi.

Pediatrija

Dobrodejno dojenje

Edita Žugelj
22. 01. 2009 11.02
0

Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Dojenje tudi kasneje v življenju ščiti pred določenimi boleznimi.
Dojenje tudi kasneje v življenju ščiti pred določenimi boleznimi.FOTO: iStockphoto



Naša sogovornica Urška Savodnik je ena od prostovoljk pri La Leche League Slovenija, društvu za podporo in pomoč doječim materam. Društvo deluje v okviru mednarodne organizacije La Leche League International, ki je razširjena v 66 državah po svetu. Namen LLLI je spodbujati dojenje, širiti informacije, posredovati podporo in pomoč materam, ki želijo dojiti svoje otroke. V organizaciji delujejo tako strokovnjaki kot številne matere, ki imajo same izkušnjo dojenja. Urška je sicer mati štirih otrok, ki jih je vse dojila, poleg tega vsak prosti trenutek izkoristi za dodatno izobraževanje in pomoč doječim materam po telefonu in na srečanjih skupin v nekaterih krajih po Sloveniji.

S koristnimi informacijami o dojenju se je dobro oborožiti že v nosečnosti.
S koristnimi informacijami o dojenju se je dobro oborožiti že v nosečnosti.FOTO: iStockphoto

Kakšen je pomen dojenja v otrokovem psihofizičnem razvoju?

Da je dojenje zelo pomembno za otrokov psihični in fizični razvoj vemo že, odkar obstaja človeštvo, zadnja leta pa se to dejstvo vedno bolj tudi znanstveno potrjuje. Če gledamo čisto osnovno fiziološko, dojenje pomembno vpliva na razvoj čeljustnega loka in mišic, ki sodelujejo pri žvečenju ter sesanju. Vpliva tudi na koordinacijo oči, saj mamica med dojenjem otroka prestavlja enkrat na desno, drugič na levo stran – vse to je zelo pomembno za njegov psihični in fizični razvoj. Poleg tega so dojeni otroci običajno bolj zdravi, bolj odporni na obolenja dihal, dojenje pa jih ščiti tudi pred najpogostejšimi črevesnimi okužbami.

V zadnjem času strokovnjaki ugotavljajo, da tudi kasneje v življenju dojenje ščiti pred določenimi boleznimi – tako je npr. pri ljudeh, ki so bili kot otroci dojeni, manjša verjetnost za razvoj kardiovaskularnih obolenj.

Kako pa dojenje vpliva na mater?

Dojenje je dobrodejno tudi za mamico. Če začne takoj po porodu dojiti, se v njeno telo sprošča več oksitocina in prolaktina, kar pospešuje krčenje maternice. S tem se zmanjša verjetnost za poporodne krvavitve, pa tudi maternica se hitreje in lepše skrči. Predvsem prolaktin, ki je zelo podoben endorfinom, hormonom sreče, deluje tako, da mamico sprošča, zato je bolj umirjena in celo zaspana, kar vse olajša naporne prve dneve z dojenčkom. Pri materah, ki so dojile, je manjša verjetnost, da zbolijo za rakom na materničnem vratu ali na prsih, manjša je verjetnost za razvoj osteoporoze itn.

Prva tekočina, ki po porodu pride iz dojke, še ni čisto pravo mleko, kajne?

Prva tekočina, ki v dojkah nastaja v zadnjih tednih nosečnosti in priteka v prvih dneh po porodu, je kolostrum. To je rumenkasto rjava tekočina, precej gostejša od mleka in je za dojenčka zelo pomembna – vsebuje snovi, ki pospešujejo izločanje mekonija, prvega blata, ki v dojenčkovem črevesju nastane še med nosečnostjo. Ko se mekonij hitreje izloči, se zmanjša nevarnost za pojav fiziološke zlatenice pri novorojenčku. O kolostrumu govorimo tudi kot o prvem cepljenju – to je prvi paket imunske zaščite, ki ga dojenček dobi od mame. Z njim dobi tudi protitelesa za vse bolezni, ki jih je mama prebolela, zato je za dojenčka res pomemben.

Katere so najpogostejše težave v zvezi z dojenjem, s katerimi se mamice obrnejo na vas, še posebej pri prvem otroku?

Nekatere pridejo k nam že med prvo nosečnostjo – teh smo še posebej veseli, saj se je dobro oborožiti s koristnimi informacijami že v obdobju, ko čakaš na otroka. V klasičnih šolah za starše pogosto ne dobijo pravih informacij ali pa te niso podane na pravi način. V tem obdobju bodoče mamice najbolj zanima porod in vpliv poroda na začetek dojenja, po tem pa v prvih dneh najpogosteje kličejo zaradi navala mleka, bolečih prsi ali kakšnih zatrdlin v prsih, zaradi bolečih in razpokanih bradavic, mastitisov; pogosto sprašujejo, kako pri dojenčku doseči red, kličejo pa tudi, ker dojenčki ne spijo toliko, kot bi mamice rade, da bi spali.

Na kakšen način jim prostovoljke LLLI lahko pomagate?

Pomagamo jim predvsem z odgovori, ki izvirajo iz strokovnih informacij, pa tudi iz izkušenj mnogih mater. Delo naše skupine temelji na principu mama – mami. To pomeni, da smo vse svetovalke tudi same matere, ki smo dojile svoje otroke, pa tudi informacije naše mednarodne zveze LLLI, ki jih posredujemo, izvirajo iz izkušenj doječih mater. Imamo tudi veliko strokovne literature, na naši spletni strani www.dojenje.net je mogoče prebrati odgovore na mnoga vprašanja mladih mamic. V zadnjem času žal ugotavljamo, da matere na nekaterih naslovih, ki jim jih svetujemo, ne dobijo dovolj pomoči – včasih jih celo naslovijo nazaj na nas.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662