Materino mleko je nenadomestljivo
Strokovnjaki poudarjajo, da je materino mleko preprosto nenadomestljivo. Zaradi hranilnih in zaščitnih snovi, ki jih vsebuje, je idealna hrana za dojenčka. V delu O dojenju prim. dr. Zlata Felc pravi, da je materino mleko "prilagojeno delovanju otrokovih prebavil. Materino mleko vsebuje veliko elementov, ki pomagajo otroku v boju proti okužbam in alergijam. Prispeva k dobremu otrokovemu zdravju, rasti in razvoju."
Poleg tega na dojenčka dobro vpliva tudi samo dojenje. To otroka pomirja in vzpostavlja posebno čustveno vez med mamico in otrokom.
Prednost dojenja, pred hranjenjem po steklenički, je za mamice tudi v tem, da je to najbolj preprost način hranjenja. Kot pravi zdravstvena tehnica Severina Feuš, ima mamica hrano vedno pri sebi, ki ima pravo temperaturo. Navsezadnje pa tudi stekleničk ni potrebno pomivati.
Dojenje ni tako preprosto, kot si marsikdo predstavlja
Porodnice se ponavadi dobro zavedajo pozitivnih vidikov dojenja in se zato tudi odločijo za dojenje. Vendar kljub temu marsikatera mamica opazi, da stvar le ni tako preprosta, kot se utegne zdeti na prvi pogled: "Kljub temu, da dojilja otročička preprosto prime in podoji, je dojenje lahko tudi boleče in na to bolečino se je potrebno privaditi," poudarja mamica Tanja Žigon.
Boli ali ne boli?
"Nepravilno pristavljen otrok ne dobi dovolj mleka, zato 'žveči bradavico' in jo poškoduje. Boleče in poškodovane bradavice lahko vodijo do zastojne dojke ali celo mastitisa. Izjemno pomembno je torej, da je otrok pri vsakem podoju pravilno postavljen," pravi Zlata Felc. A čeprav po tej teoriji dojenje ne bi smelo boleti, če je otrok pravilno pristavljen, je za nekatere mamice bolečina celo tako huda, da se zaradi nje dojenju tudi odrečejo, pa čeprav so ustrezno poučene o tem, kako tehnično pravilno podojiti otroka.
Kje je mleko?
Nekatere mamice pa od dojenja odvrne dejstvo, da prvi in drugi dan po porodu nimajo mleka. Razlogi so lahko različni, vendar je dejstvo, da "takrat mamice potrebujejo spodbudo, da ne obupajo," pravi Severina Feuš. In prav tu je Slovenija v samem vrhu, saj porodnice v slovenskih porodnišnicah dobijo strokovno podporo in pomoč, ki jo potrebujejo.
Slovenija v samem vrhu
Pobuda za Novorojenčkom prijazne porodnišnice se je v Sloveniji začela udejanjati pred desetimi leti, danes pa imamo kar 85 odstotkov novorojenčkom prijaznih porodnišnic, kjer porodnice ponavadi dobijo tehnično pomoč in psihološko podporo. Obe vrsti pomoči sta izjemno pomembni, saj ženske nimamo prirojene spretnosti dojenja, poleg tega pa zna biti dojenje tudi boleče in neprijetno, če se ga porodnica ne loti na pravilen način.
Tehnična in psihološka podpora v porodnišnici
Ker torej dojenje ni prirojena spretnost, je vzpostavljanje dojenja zelo občutljiv proces, ki zahteva pomoč zdravstvenega osebja v porodnišnici, poudarja Zlata Felc.
Medtem ko se porodnice tehnične plati dojenja kar hitro naučijo, pa mamice ob dojenju pogosto "potrebujejo zelo veliko pogovorov, spodbujanja in celo tolažbe. To pomeni, da je priprava na materinstvo, na dojenje in na vse, kar gre zraven, v bistvu še težja kot pa tehnična pomoč pri negi otroka. Tehnične plati dojenja se mamice kar hitro naučijo. Dva, tri dni, pa že obvladajo," opaža Severina Feuš.
Pomoč in podpora doma
Dejstvo pa je, da porodnice, ki po odhodu iz porodnišnice nimajo ustrezne podpore in pomoči, dojenje pogosto opustijo. To se navadno zgodi tistim mamicam, ki so po prihodu domov preobremenjene in zato nimajo mirnega poporodnega obdobja, ki je predpogoj za dojenje. Ali kot pravi dr. med. Andreja Domjan Arnšek: "Sam porod je velik stres, dojenje in nega otroka pa sta naporni opravili. Zato mati potrebuje vsestransko pomoč, da se lahko posveti dojenju. To je čas, ko mamice še posebej potrebujejo vzpodbudo in pomoč svojcev in najbližjih." Le tako bo Slovenija ostala v samem vrhu po številu doječih mater tudi po odpustu iz bolnišnice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV