V čem se dojenje po carskem rezu razlikuje od dojenja po običajnem porodu – tako pri mamici kot pri dojenčku? Kakšne težave se pojavljajo pri tem?
Dojenje po carskem rezu se ne razlikuje bistveno od dojenja po običajnem porodu. Seveda lahko mamica pričakuje, da bo začetek malo počasnejši, saj je CR obsežna abdominalna operacija, ki zahteva čas za okrevanje. Dojenčki, rojeni s carskim rezom, so lahko zaradi učinkov anestetikov bolj letargični (zaspani, manj zainteresirani za dojenje). Včasih lahko traja nekaj dni, da ti povsem izzvenijo in medtem ima lahko vaš dojenček slabši sesalni refleks.
Lahko stres in bolečine zaradi carskega reza ustavijo tvorbo mleka?
Ne, lahko pa jo upočasnijo in ovirajo t.i. izcejalni refleks, ki omogoča iztekanje mleka iz dojke. Zato je res pomembno, da poskrbimo za kar največje možno udobje mamice med dojenjem!
Kaj povečuje možnosti za dojenje?
Pomembno je podojiti dojenčka takoj, ko je to mogoče, ne le zaradi pomena zgodnjega stika in navezovanja. Sesanje tudi spodbuja krčenje maternice, kar še dodatno prispeva k hitrejšemu okrevanju.
Če je anestezija pri carskem rezu epiduralna, se dojenje lahko prične že v operacijski dvorani, na operacijski mizi. Seveda mamica potrebuje izdatno pomoč pri pristavljanju in držanju dojenčka, saj je še priključena na infuzijo. Očka ali medicinska sestra lahko pristavita dojenčka, ležečega na trebuščku, na vaše prsi in ga nežno pomikata k bradavici.
Če boste novorojenčka prvič podojile v sobi za okrevanje, ga pristavite tako, da bo zlahka dosegel bradavico. Mogoče boste morali ležati na hrbtu, zato poskrbite, da je dobro podprt in dovolj blizu vas, da zlahka zagrabi bradavico. Ne bodite v zadregi prositi osebje v porodnišnici za pomoč pri tem!
Rooming-in oz. 24-urno sobivanje z dojenčkom tudi po carskem rezu vam omogoča lažje navezovanje na dojenčka in povečuje tudi možnosti za uspešno dojenje. V nekaterih porodnišnicah mamicam v prvih dneh po CR ne omogočajo rooming-ina. Nekatere pa so glede tega bolj prilagodljive. Mamice ugotavljajo, da so bolj pomirjene, če imajo novorojenčka pri sebi. Seveda pa potrebujejo ob tem izdatno pomoč pri pristavljanju in negi. Če v ustanovi to omogočajo, je v tem primeru zelo dobrodošlo, da je z vami v porodnišnici otrokov oče ali kakšen drug član družine in vam pomaga. Pozanimajte se, katere porodnišnice omogočajo rooming-in tudi po CR!
Zelo pomembno je tudi, da se izognemo dodajanju mleka po steklenički in dudi, saj to dodatno ovira pričetek dojenja. Zato jasno zahtevajte, da vaš dojenček ne dobiva dodatnih tekočin po steklenički, tudi v primeru, da ne biva z vami!
Kakšni so najboljši položaji za dojenje po CR?
V prvih dneh je najbolje, da mamica doji leže. Pri namestitvi naj si pomaga z blazinami, da ji bo udobno. Če je možno, naj leži na boku. Glavo naj ima na blazini in še eno blazino za hrbtom, da lahko nasloni težo telesa nanjo. Dojenček naj leži na boku, lahko na mamini roki, lahko pa tudi na postelji. Pomembno je, da je njegova glava v višini dojke, tako da je mamina bradavica usmerjena malenkost bolj k zgornji ustnici. Med sebe in dojenčkove nogice položimo blazino, da zaščitimo rano po CR pred morebitnim dojenčkovim brcanjem.
Kasneje je možno tudi dojenje v sedečem ali polsedečem položaju. Pri tem se bolje obnese stranski bočni položaj (football hold – položaj nogometne žoge), kjer dojenčkovo telo ne leži na maminem trebuhu, temveč pod mamino roko, ki mu podpira glavo in ob maminem boku oz. na blazini.
Lahko pa dojenčka pristavimo v klasičnem položaju in si pri tem zopet pomagamo z blazinami, da dojenčkova teža ne pritiska na rano.
Kaj na splošno svetujete materam, ki so imele CR?
Mamice, ki vedo, da bodo imele CR, naj se vnaprej pozanimajo, kakšna je praksa v porodnišnici, kjer bodo rodile, glede bivanja po CR. Vprašajo naj, kdaj lahko najprej pristavijo dojenčka k prsim. Če je mogoče, naj izberejo obliko anestezije, pri kateri je ta čas najkrajši. Dogovorijo naj se tudi za možnost sobivanja partnerja ali katere druge osebe, ki jim lahko pomaga pri negi novorojenca in pristavljanju.
Tudi po prihodu iz porodnišnice naj si zagotovijo pomoč pri negi novorojenca in gospodinjskih opravilih, saj okrevanje po CR zahteva več časa kot po vaginalnem porodu. Same naj vso svojo energijo in čas posvetijo okrevenju in dojenju!
Čeprav se jim zdi, da je napredek pri dojenju počasen, naj ne obupajo, saj dojenje po CR zahteva včasih več časa, da se vzpostavi. Pri morebitnih težavah naj si poiščejo pomoč laktacijskega konzultanta ali LLL svetovalke.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV