Vizita.si
Nosečnice so velik cvet, zato naj jih rajši obdarimo kot jih karamo, pravi dr. Jasna Kuhelj-Recer.

Žensko zdravje

INTERVJU: Kaj se dogaja s telesom ženske med nosečnostjo?

Mojca Koprivnikar
12. 09. 2009 14.00
0

Ženska je posebna ravno v tem, da daje novo življenje, zato mora zaupati vase in v svoje telo, pravi ginekologinja Jasna Kuhelj - Recer.

Ginekologinja dr. Jasna Kuhelj - Recer.
Ginekologinja dr. Jasna Kuhelj - Recer. FOTO: osebni arhiv


O tem, kaj lahko delajo bodoče mamice med normalno nosečnostjo, smo se pogovarjali z ginekologinjo dr. Jasno Kuhelj - Recer.

Ko ženska zanosi, se na telesni in duševni ravni odvijajo velike spremembe. Lahko bi rekli, da je ženska v povsem drugačnem stanju. Bolj zaznava svojo okolico, boljše vidi, sliši, vonja in postane bolj čustveno občutljiva, kar pomeni, da negativne impulze dojema še bolj negativno in pozitivne bolj pozitivno. Mati narava jo je ustvarila takšno in tako poskrbela za njeno varnost pred sovražniki.

Kaj pa na telesni ravni?

Na telesni ravni se ravno tako dogaja več stvari. Nosečnica postaja vse bolj sočna in polna vode ter raznih telesnih sokov. Posledica tega je lahko več sline v ustih, več solzenja in izcedka iz nožnice. Ker se maternica veča, pritiska na mehur in zato hodijo nosečnice ponoči (pa tudi podnevi) pogosto na stranišče. Zelo kmalu jo pričnejo tiščati tudi dojke, zaradi več hormonov in mlečnih žlez se napnejo, napenja pa se tudi koža.
Hkrati postajajo vse bolj utrujene, hitreje so zaspane in imajo vso pravico do popoldanskega počitka.

Nosečnice so velik cvet, zato naj jih rajši obdarimo kot jih karamo, pravi dr. Jasna Kuhelj-Recer.
Nosečnice so velik cvet, zato naj jih rajši obdarimo kot jih karamo, pravi dr. Jasna Kuhelj-Recer.FOTO: iStockphoto

Kako pa je s podivjanimi hormoni?

Da, hormoni so na višku in dobesedno preplavijo vse telo. Pravzaprav bi lahko rekli, da hormoni vodijo in pripravljajo bodočo mamico. Ker imajo hormoni veliko moč, bi rekla le, da se jim je potrebno prepustiti.

Jih je možno uravnovesiti?

Teh hormonov nikoli ne zdravimo ali popravljamo. Gre za čisto avtonomno zadevo in v njo se ne vtikamo. Torej, načeloma hormonov ne dodajamo, razen na začetku, ko še ni posteljice. Poskrbimo pa lahko za pozitivno počutje nosečnice, uravnavamo okolje v katerem živi, da se stvari lahko odvijajo brez težav naprej.

"Zaupati je potrebno v sebe in dejstvo, da bo vse dobro." pravi ginekologinja Jasna Kuhelj - Recer.
"Zaupati je potrebno v sebe in dejstvo, da bo vse dobro." pravi ginekologinja Jasna Kuhelj - Recer. FOTO: iStockphoto

Sprašujem vas za žensko med 25 in 35 letom, je aktivna, sicer brez posebnih zdravstvenih težav, ima precej stresno in dinamično službo in zanosi. V kolikšni meri mora prilagoditi življenjski slog in zmanjšati stres?

Da, stres je najbolj negativen, predvsem ob začetku nosečnosti zelo negativno vpliva na nosečnost. Zato je dostikrat eno prvih zdravil, da nosečnica ostane doma. Nosečnici stres pomeni že zgodnje vstajanje, če je zaspana, jutranje urejanje, hitenje za prevozom, če pa jo še v službi kdo nadleguje s svojimi problemi, je za njo to še dodatni stres. Stres je morda res najbolj problematičen. Bodoča mamica se mora zavedati, da ima dvojno delo, skrb zase in za bodočega otroka.

Fizični napori morda niso takšna težava, saj jo bo telo jasno opozorilo, kdaj mora prenehati. V nasprotnem bo hudo narobe. Pričelo jo bo špikati v trebuhu, težko bo dihala. Enostavno bo vedela, da pretirava in ne zmore.

Kakšen in koliko športa priporočate oz. odsvetujete nosečnicam?

Šport je potrebno malo zmanjšati, vendar je priporočljiv čez celotno nosečnost. Seveda, če poteka vse normalno. Odsvetujemo razne ekstremne in adrenalinske športe, jahanje in športe, kjer je veliko tresenja ter nihanja pritiska.
Najboljši šport pa je zagotovo posebna telovadba za nosečnice, ki je prilagojena zgodnji in kasnejši nosečnosti ter sposobnostim nosečnic.

Vsaka nosečnica pa dobi tudi materinsko knjižico, kjer so navodila za nosečnico. Uvodna knjižica je povezava med njo in vsemi njenimi zdravniki in porodnišnico. Svetujemo, da ima to knjižico vedno s seboj. Za vsak primer, če se ji na primer kaj zgodi, da se ve v katerem mesecu je, v kateri fazi je, da ima vpisano svojo krvno skupino in da se ji lahko takoj pomaga. Bela knjižica pa je njen priročnik, navodilo za nosečnost. V njej so navedene tudi vaje za nosečnice.

Kaj pa kolesarjenje? Veliko se namreč s kolesi vozimo v službo, v trgovino, …?

Kolesarjenje je velikokrat problem, tu so mnenja deljena. Nekateri pravijo, da nosečnica absolutno ne sme na kolo, ker se ji lahko kaj zgodi, jo povozi avto ali kaj podobnega. Toda potemtakem bi morala biti nosečnica ves čas doma.
Sama menim, tudi v nekateri literaturi je to zaslediti, da ženska lahko kolesari, vendar mora imeti kolo dobro vzmeteno in ne sme voziti čez visoke robnike. Vendar se mora zavedati, da je njeno gibanje lahko omejeno, včasih so sklepi otečeni, tudi mišice delujejo malce drugače, zato mora biti bolj previdna.

Spolnost se v zadnjem mesecu nosečnosti praviloma odsvetuje, je povedala Recerjeva.
Spolnost se v zadnjem mesecu nosečnosti praviloma odsvetuje, je povedala Recerjeva. FOTO: iStockphoto

Se fizična obremenitev v času nosečnosti spremeni?

Zelo se spreminja. V prvi polovici nosečnosti je fizična obremenitev manjša, takrat se trebuščka še ne vidi dosti. Nosečnica še precej zmore. Nato pa problem postaja vedno večja teža, vedno večji volumen. V 36. tednu, zadnji mesec nosečnosti naj raje vadi doma, leže. Ob koncu nosečnosti je primerno tudi plavanje.

Kako na nosečnice vpliva vročina?

Vročino nosečnice težko prenašajo, zelo težko. Imajo vsaj za pol stopinje višjo temperaturo. Načeloma jim je že tako vedno vroče. Morajo se veliko hladiti.

Miti in resnice o nosečnosti?

Mitov je precej, redko kateri je koristen. Mamica naj zaupa sebi in svojim čutom.
Eden izmed njih je, da nosečnica ne sme dvigovati rok v zrak, ker ji bo ušla voda. To seveda ne drži, če gre za normalno nosečnost.
Drugi pravi naj zaužije veliko medu vsak dan, tudi ta ne drži, saj so velike količine sladkorja škodljive tako prihajajočemu malčku, ki še nima razvitega sistema za predelavo sladkorja, kot nosečnici, ki lahko dobi sladkorno bolezen.

Kakšno prehrano morajo uživati in na kaj morajo biti še posebej pozorne?

Nosečnica morala imeti več majhnih obrokov na dan. Uživati mora uravnoteženo prehrano, enkrat tedensko pa naj si privošči morsko hrano. Občasno naj poje tudi malo kos temnega mesa, da bo dobila dovolj železa.

Načeloma naj se nosečnica izogiba sladkarijam in dodanemu sladkanju. Imeti mora čim bolj biološko in ekološko hrano.
Priporočam veliko tekočine, veliko zelenjave in sadja, ne preveč sladkega in prezrelaga sadja, in veliko primernega gibanja.

Morda bi izpostavila še svoje mnenje, ki ga nekateri strokovnjaki ne delijo z mano, prihaja pa iz izkušenj. Torej, jaz svojim nosečnicam zelo odsvetujem sladkarije. V telesu nosečnice se dogaja proces kopičenja maščob. Hormoni pa delujejo kot v pradavnini, ko še ni bilo hladilnikov, ko se je nosečnica po porodu »hranila« bolj iz lastnih zalog. Mi pa živimo v obdobju hladilnikov, torej nam po porodu ne bo zmanjkalo hrane.

Kaj pa kava in pravi čaj?

Naj pije čim manj teh pijač. Kolikor je nujno, v presledkih, saj otročku povzroča hitro bitje srca in se ga s tem pravzaprav muči.

Kaj pa mit o napadih lakote in o tem, da se mora zrediti za 20 kg ali več?

Nosečnica se mora zrediti za 12, 13 kg. Otroci, ko se rodijo ponavadi tehtajo 3,5 kg (od 2,5 kg do 4,5 kg), vsaj toliko se mora zrediti tudi mamica oz. še kakšen kilogram zraven. Idealno je, da se njena teža v povprečju poveča za 1,5 kg na mesec.

Spolnost v nosečnosti, da ali ne?

Spolnost ni priporočljiva pri tistih, ki jim grozi prezgodnji porod.
Drugače pa imajo nekatere ženske med nosečnostjo povečano željo po spolnosti, nekatere pa zmanjšano. Tudi moški, nekatere moti, da je ženska noseča, ker se bojijo, da bi poškodovali otroka. Načeloma je telo nosečnice prilagojeno, da do poškodb pri spolnosti ne pride. Spolnost je dovoljena, če ne gre za rizično nosečnost. Upoštevati je potrebno, da je anatomija drugačna in zato je potrebno prilagoditi tudi položaje.

Najbolj ugoden položaj za spanje?

Na boku, podloženem na različne načine.

Naj strastna kadilka preneha kaditi?

Če mamica želi svojemu otroku dobro, naj neha kaditi, pa naj bo občasna ali strastna kadilka.
Če mama kadi, se otrok rodi z manjšo porodno težo, lahko so okvare in kasneje ima lahko tudi otrok težave z odvisnostjo.

Kaj svetujete bodočim mamicam?

Svetujem, da zaupajo v svoje telo, saj je ustvarjeno, da rodi otroka in ravno v tem je ženska posebna. Zaupati je potrebno v sebe in dejstvo, da bo vse dobro.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650