Izvorne ali matične celice, ki nastanejo ob spočetju, so temelj življenja. To so nerazvite osnovne celice, ki se lahko pod določenimi pogoji razvijejo v katerokoli celico, npr. v mišice, živčevje ali drugo tkivo v telesu. Nekatere pa se ne specializirajo, temveč opravljajo nalogo regeneracije tkiva.
Zdravljenje z izvornimi celicami je v medicini novo in revolucionarno. Številni znanstveniki prisegajo na velik potencial tovrstnega zdravljenja, ki se bo z leti še razvijalo in izpopolnjevalo. Ravno pred kratkim je zdravnikom uspelo bolnici iz njenih matičnih celic razviti nov požiralnik.
Izvorne celice so zaradi svojih regeneracijskih sposobnosti glavni mehanizem za obnavljanje in varovanje zdravja, predstavljajo pa tudi neverjeten razvojni potencial za medicino v prihodnosti. Trenutno lahko s presaditvijo izvornih celic zdravijo nekatere rakave bolezni krvi in dedne motnje presnove ter imunskega sistema. Zdravljenje drugih bolezni, kot, na primer, srčnih obolenj, sladkorne bolezni in mišične distrofije je še v fazi raziskovanja, teoretično pa naj bi nekoč z izvornimi celicami lahko ozdravili skoraj vse. Izjeme so genske bolezni, kjer bo treba uporabiti gensko terapijo v povezavi z izvornimi celicami. Znanost hitro napreduje in na področju izvornih celic skoraj vsak dan odkrijejo kaj novega.
Shranjene izvorne celice lahko pomagajo tudi članom družine in sorojencem. Raziskave kažejo, da je verjetnost ustreznosti izvornih celic 1 : 4 v primerjavi z neznanim darovalcem. Tudi tveganje za prenos virusnih okužb je pri popkovnični krvi v primerjavi s kostnim mozgom manjše. Poleg tega je darovalca kostnega mozga v nekaterih primerih zelo težko najti.
Manjše je tudi tveganje za nastanek bolezni presadka proti gostitelju po presaditvi (angl. graft vs. host disease – GVHD), poleg tega pa v popkovnični krvi ni starostno pogojenih poškodb.
Pridobivanje popkovnične krvi poteka brez posega v telo in je tako za mater kot za otroka brez tveganja in bolečin. Popkovnično kri pri porodu zberejo s punkcijo popkovnične vene. Odvzem popkovnične krvi je preprost, neboleč in varen postopek, ki ne vpliva na potek poroda. Kri odvzamejo iz popkovnice, ko je otrok že rojen in mati stabilna. Odvzem je možen tudi, če se otrok rodi s carskim rezom - takrat je celoten postopek še bolj preprost, odvzem pa ponavadi izvedejo kar babice. Popkovnično kri nato obdelajo v 48 urah po porodu, celice pa zamrznejo in jih trajno shranijo v hlapih tekočega dušika pri temperaturi vsaj –156°C. Zamrznjene izvorne celice imajo popolnoma ustavljen celični metabolizem. Tako jih lahko teoretično shranjujejo neomejeno dolgo.
Glavni pomanjkljivosti popkovnične krvi sta relativno majhna količina krvi, saj trenutno povprečni volumen ene zbrane oziroma shranjene enote zadostuje za presajanje pri otrocih in osebah s telesno maso do 40 kg, ter daljši čas, potreben za začetek delovanja presadka.
Zaradi bakterijskega onesnaženja vzorca, pozitivnega statusa matere na prenosljive bolezni ali premajhne količine zbrane popkovnične krvi (in s tem števila izvornih celic) nekateri vzorci ne ustrezajo zahtevanim merilom kakovosti. Poleg tega lahko odvzeti vzorec popkovnične krvi obdelajo najkasneje v 48 urah po porodu, v izjemnih primerih tudi do 72 ur po njem.
Popkovnično kri za zasebne namene pri nas shranjuje podjetje Biohramba. Cena storitve znaša 1940 evrov, v kar je vključen set za odvzem krvnega vzorca in dostava na dom ali v porodnišnico, transport in testiranje krvnega vzorca v Zavodu RS za transfuzijsko medicino ter zamrzovanje in hranjenje za dobo petih let. Hranjenje lahko podaljšujete. Podjetje Neocelica, partner največjega evropskega laboratorija za shranjevanje matičnih celic CryoSave, popkovnično kri shranjuje v Belgiji, podjetje EccoCell pa v Gradcu.
V enoti za shranjevanje popkovnične krvi na Zavodu za transfuzijsko medicino shranjujejo kri tudi za javne namene.
Če nezadostna količina izvornih celic v odvzetem krvnem vzorcu po trenutnih znanstvenih standardih ne omogoča shranjevanja, imate na voljo tri možnosti: še vedno se lahko odločite za shranjevanje vzorca, vzorec lahko darujete javni banki popkovne krvi za raziskovalne namene ali pa zahtevate uničenje vzorca.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV