Vizita.si
Brezplačni priročnik Lajšanje bolečin med porodom je na voljo v porodnišnicah in zdravstvenih domovih po vsej Sloveniji.

Kje vas boli?

Porod brez bolečin

M.K.
06. 04. 2009 19.20
0

Ko mati prvič vzame otroka v naročje, so bolečine, ki jih je imela med porodom, le še oddaljen spomin. Da pa bi bile bolečine čim bolj znosne, so poskrbeli strokovnjaki s področja anesteziologije in porodne analgezije. Za bodoče mamice so namreč pripravili brezplačni priročnik o lajšanju bolečin na različne načine.

Brezplačni priročnik Lajšanje bolečin med porodom je na voljo v porodnišnicah in zdravstvenih domovih po vsej Sloveniji.
Brezplačni priročnik Lajšanje bolečin med porodom je na voljo v porodnišnicah in zdravstvenih domovih po vsej Sloveniji.FOTO: iStockphoto

Predsednica slovenskega Združenja za anesteziologijo in intenzivno medicino Vesna Novak Jankovič je povedala, da so v priročniku opisane tudi metode za samopomoč, kot so umirjeno dihanje, sproščanje in masaža ter uporaba porodnega bazena.

V knjižici bodo bodoče mamice našle podrobnejšo razlago o novih metodah porodne analgezije. Gre za analgezijo, ki zmanjšuje porodne bolečine, in sicer tako, da porodnica še vedno aktivno sodeluje pri porodu, analgezija pa ne vpliva na otroka in potek poroda.

Epiduralna in subarahnoidna porodna analgezija

To sta najbolj zahtevni metodi za lajšanje bolečin. Izvajajo ju anesteziologi. Sta pa tudi najučinkovitejši metodi za lajšanje bolečin med porodom. Pri epiduralni porodni analgeziji (EPA) anesteziolog zabode iglo v spodnji del hrbtenice in skozi iglo namesti epiduralni kateter (zelo tanko cevko) nad trdo možgansko ovojnico. Ko iglo odstrani, ostane epiduralni kateter nameščen v hrbtenici in preko njega lahko ves čas trajanje poroda porodnica dobiva zdravila proti bolečinam. Zdravila, ki se uporabljajo po tej poti, so lokalni anestetiki, ki povzročajo predhodno ohromelost živcev.

Lajšanje bolečin z dopolnilnimi postopki

Med drugim knjižica vsebuje tudi informacije o pripravah na porod, metodah dopolnilnega zdravljenja med porodom, kot so aromaterapija, refleksologija, hipnoza in akupunktura.

Podrobneje pa so opisane tudi druge metode lajšanja bolečin kot je električno draženje živcev preko kože (TENS). Pri tej metodi porodnici na hrbet nalepijo štiri ploščate blazinice, skozi katere teče šibek električni tok. Bolečine lajšajo tudi z dušikovim oksidulom in sicer tako, da porodnica plinsko mešanico vdihava skozi masko ali ustnik. Bolečine si lahko porodnica lajša tudi sama (PCA) in sicer tako, da si s s pritiskom na gumb, ki je povezan s posebno črpalko sama odmerja potrebno količino opoidov (morfiju podobna zdravila proti bolečinam).

Novak Jankovičeva je na predstavitvi knjižice opozorila tudi na dejstvo, da terapevtov za to področje pri nas primanjkuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650