Vizita.si
Prvo brezplačno cepljenje proti okužbam s humanim virusom papiloma (HPV) se bo za šestošolke pričelo z začetkom šolskega leta. Cepljenje je prostovoljno.

Novice

Letos prvič brezplačno cepljenje za šestošolke

STA/K.B.
01. 09. 2009 14.55
0

Prvo brezplačno cepljenje proti okužbam s humanim virusom papiloma (HPV) se bo za šestošolke pričelo z začetkom šolskega leta. Za cepivo, ki ščiti pred nastankom predrakavih oziroa rakavih sprememb, ki jih povzročajo HPV, se bodo starši otrok odločali prostovoljno.

Prvo brezplačno cepljenje proti okužbam s humanim virusom papiloma (HPV) se bo za šestošolke pričelo z začetkom šolskega leta. Cepljenje je prostovoljno.
Prvo brezplačno cepljenje proti okužbam s humanim virusom papiloma (HPV) se bo za šestošolke pričelo z začetkom šolskega leta. Cepljenje je prostovoljno.FOTO: Reuters
Starši bodo svojo privolitev za cepljenje izkazali s podpisom izjave, ki jo bodo dobili na prvem roditeljskem sestanku. Cepljenje bodo izvedli pri prvem sistematskem pregledu, v 6. razredu osnovne šole, cepljene bodo deklice.

 Na Inštitutu za varovanje zdravja pravijo, da cepivo zelo učinkovito ščiti pred okužbo z najpogostejšima visokorizičnima genotipoma HPV (16 in 18), ki povzročata okrog 70 odstotkov vseh vrst raka materničnega vratu, in proti nizkorizičnima genotipoma HPV (6 in 11), ki povzročata za do 90 odstotkov genitalnih bradavic. Pričakujejo, da bo zaščita po cepljenju dolgotrajna.

Cepljenje je najbolj učinkovito pred začetkom spolnega življenja

»Cepljenje je priporočljivo zlasti pred začetkom spolnega življenja, saj je najbolj učinkovito pri dekletih in ženskah, ki še niso bile izpostavljene okužbi. Zato smo se odločili, da bodo brezplačno cepljene šestošolke,« je povedala prim. doc. dr. Alenka Kraigher iz Inštituta za varovanje zdravja. Cepivo ne zdravi že obstoječih okužb s HPV in njihovih zapletov.

Potrebni so trije odmerki

Cepljenje proti HPV vključuje tri odmerke cepiva. »Prvega bodo deklice, kot že rečeno, dobile na sistematskem pregledu. Drugega bodo prejele dva meseca, tretjega pa šest mesecev po prvem odmerku. Vse tri odmerke naj bi dobile v obdobju enega leta,« pojasnjuje prim. doc. dr. Alenka Kraigher. Dodatni poživitveni odmerki za zdaj niso predvideni. Cepljenje proti okužbi s HPV se lahko opravi istočasno z drugimi cepljenji.

Na Inštitutu za varovanje zdravja trdijo, da je cepivo varno. Kljub temu pa opozarjajo, da se lahko pojavijo nekateri nezaželeni učinki.
Na Inštitutu za varovanje zdravja trdijo, da je cepivo varno. Kljub temu pa opozarjajo, da se lahko pojavijo nekateri nezaželeni učinki.FOTO: Reuters

Na Inštittutu za varovanje zdravja trdijo, da je cepivo varno

Na Inštitutu za varovanje zdravja trdijo, da je cepivo varno: „Cepivo je bilo preizkušeno v več kliničnih raziskavah v različnih državah po svetu. Te so pokazale, da je cepivo varno. To potrjuje tudi Svetovna zdravstvena organizacija, ki spremlja podatke o varnosti po uvedbi cepljenja v rutinske programe.“ Opozarjajo pa, da se lahko pojavijo neželeni učinki, ki pa so običajno blagi in prehodni. Najpogosteje so to lokalne reakcije na mestu cepljenja (rdečina, bolečina, oteklina) in zvišana telesna temperatura. Resnejši neželeni učinki so zelo redki.

Doslej je bilo cepljenje plačljivo

S cepljenjem proti okužbam s HPV, ki je bilo doslej samoplačniško, so pri nas začeli konec leta 2006. Odtlej so cepili že več kot tri tisoč oseb.

Nekaj osnovnih informacij o HPV:

1. S humanimi virusi papiloma (HPV) se lahko okužijo tako ženske kot moški. Okužba s HPV lahko povzroča raka materničnega vratu, pa tudi nekatere druge rake (zunanjega spolovila, nožnice, zadnjika …), genitalne bradavice (kondilome) in papilome grla.

2. Okužba s HPV je ena izmed najpogostejših spolno prenosljivih okužb, kar pomeni, da se širi z različnimi oblikami spolnih stikov. Vsaj polovica ljudi, ki so spolno aktivni, se v življenju okuži s HPV. Okužba s HPV je najpogostejša pri mlajših od 25 let.

3. Ljudje, ki so okuženi s HPV, v večini primerov za svojo okužbo sploh ne vedo. HPV najdemo v koži ali sluznicah in običajno ne povzročajo nobenih težav. Pri večini žensk (90 %) okužba spontano mine, pri nekaterih ženskah (10 %) pa se lahko razvije trajna okužba s HPV. Po trajni okužbi z visokorizičnimi genotipi HPV se lahko v redkih primerih pojavi rak materničnega vratu.

4. Za okužbo s HPV ni zdravila. Lahko pa se zdravijo bolezni, ki nastanejo kot posledica te okužbe, kot npr. predrakave spremembe materničnega vratu in rak materničnega vratu ter genitalne bradavice.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662