Pari, ki se trudijo zanositi, vendar jim to ne uspe, se slej ko prej zatečejo k ugotavljanju, ali morda kateri od partnerjev ni ploden. Pri moških običajno težave povzročajo 'lene' semenčice. Kakovost le-teh pa je odvisna od mnogih dejavnikov, tudi od tega, koliko določenih vitaminov imamo v telesu in kako živimo.
Premalo sonca, preveč mobilnega sevanja
Avstralski raziskovalci so pred kratkim preverjali količino vitamina D pri 800 moških, ki imajo težave s plodnostjo. Več kot tretjina moških je imela premalo tega pomembnega vitamina, katerega glavni vir je sončna svetloba. Raziskovalci so tako zaključili, da je ravno to pomanjkanje krivo za 'lene' semenčice.
Moški, ki se zavestno izogibajo nevarnim sončnim žarkom zaradi kožnega raka, bi morali razmisliti, kako bi sicer dobili zadosti vitamina D. Saj je ta pomemben ne le za kakovost sperme, temveč tudi za močne kosti. Zato strokovnjaki opozarjajo, da bi takšni moški morali jemati vitaminske dodatke in vsaj malo spremeniti življenjski slog. To je pomagalo nekaterim kandidatom pri raziskavi, ki se jim je tako plodnost izboljšala.
Na univerzi v Newcastlu pa so ugotovili, da na semenčice slabo vplivajo tudi mobilni telefoni. Da bi to dokazali, so naredili napravo, ki je oddajala enako frekvenco kot mobilni telefoni. Po 16 urah so opazili vidne poškodbe DNK semenčic. Ugotovitve potrjujejo prejšnje raziskave Američanov. Ti so odkrili, da imajo moški, ki zelo pogosto uporabljajo mobilni telefon kar do 40 odstotkov manj semenčic, kar pa nikakor ne vpliva dobro na njihovo plodnost.
Zbogom alkohol in nepotrebna zdravila!
DNK semenčic lahko poškodujejo tudi nekatera zdravila proti depresiji. Da bi to dokazali, so britanski raziskovalci 35 zdravim moškim dali antidepresive znanega izdelovalca zdravil. Pri treh od štirih vrst teh zdravil se je količina semenčic s poškodovano DNK v povprečju povišala s 13,8 na 30,3 odstotka. Pri takšnem odstotku poškodovane DNK semenčic so že prej ugotovili, da lahko slabo vpliva na možnost oploditve.
Na univerzi v Idahu pa so ugotovili, da moški ne bi smeli kaditi, piti alkohola ali jemati nepotrebnih zdravil, če želijo kdaj postati očetje. Vse to lahko vpliva tako na kakovost njihovih plavalcev, kot tudi na to, kakšne zdravstvene težave bodo imeli njihovi otroci.
Onesnaževanje in vlaženje
Ljudem iz štirih evropskih držav – Poljske, Ukrajine, Grenlandije in Švedske so vzeli vzorce sperme in krvi, da bi ugotovili stopnjo genetskih poškodb semenčic in izpostavljenosti škodljivim kemikalijam imenovanim PCB. Te kemikalije so del našega okolja. Ugotovili so, da sicer lahko škodujejo semenčicam, a ne dovolj, da bi moški postal neploden. Razen v primeru, da moški že pred izpostavljenostjo tem kemikalijam ni imel dovolj kakovostnih semenčic.
Na semenčice lahko slabo vplivajo tudi nekateri geli za vlaženje nožnice. Gele običajno priporočajo parom, ki ne morejo spočeti otroka. Nekateri geli so poškodovali spermo in vplivali na njeno 'živahnost' v laboratorijskih testih. Rezultati kažejo, da nekateri geli lahko ob stiku s semenčicami slabo vplivajo na njihovo kakovost in tako zmanjšajo možnosti za oploditev in zanositev.
Inteligenten moški, dobra sperma
Če ima vaš moški kakovostno spermo, to lahko pomeni, da je zelo bister. Vsaj tako pravijo na mehiški univerzi. Psiholog Geoffrey Miller je preizkusil več kot 4000 moških in 425 vzel tudi vzorec sperme. Tisti, ki so se na inteligenčnih testih najbolje odrezali, so imeli tudi največ zdravih semenčic. Povedal je, da to odkritje ni nekaj neverjetnega, a rezultati so takšni, kot so in zato pomembni. Zakaj naj bi bilo temu tako, ni čisto prepričan, njegova teorija pa je, da je visok inteligenčni kvocient tesno povezan tudi s skrbjo za zdravo telo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV