Vizita.si
Namišljena nosečnost je pojav, ki prizadene tudi moške.

Duševno zdravje

Namišljeno nosečnost imajo tudi moški

Ni.J.
18. 11. 2009 14.39
0

Psevdocieza je redka motnja, pri kateri nenoseča ženska (lahko tudi moški) trdno verjame, da je noseča (oziroma noseč) in ima tudi objektivne znake in simptome nosečnosti.

Namišljena nosečnost je pojav, ki prizadene tudi moške.
Namišljena nosečnost je pojav, ki prizadene tudi moške.FOTO: iStockphoto
Psevdocieza bega zdravnike že od časa Hipokrata, ko je ta poročal o 12 ženskah, ki so mislile, da so noseče, ker so izgubile menstruacijo, njihove maternice pa so bile nenormalno povečane. Sam izraz psevdocieza izhaja iz grških besed »pseudes« (lažno) in »kyesis« (nosečnost).

S to redko in slabo raziskano motnjo se že dolgo ukvarjajo tako ginekologi kot tudi psihiatri, v sklopu medicine pa predstavlja diagnostični in predvsem terapevtski problem. Motnjo sestavljata psihološki in telesni del.

Eden od simptomov psevdocieze je tudi povečan trebuh.
Eden od simptomov psevdocieze je tudi povečan trebuh. FOTO: iStockphoto

Psihološki del motnje

Psihološki del zajema bolnikovo oziroma bolničino prepričanje o nosečnosti. To prepričanje se giblje od bežne ideje do trdnega prepričanja o nosečnosti. Vključuje priprave na porod in prihod otroka ter upiranje medicinskim dokazom in socialnim pritiskom. Ima precej značilnosti blodenj, s to razliko, da resnični znaki nosečnosti dejansko obstajajo.

Telesni del motnje

Telesni del motnje zajema skupek znakov in simptomov, značilnih za nosečnost. Mednje spada povečanje trebuha, ki je na las podoben nosečniškemu, s to razliko, da je popek vdrt namesto izbočen, ob palpaciji pa se ne čuti ne maternice ne ploda. Prisotne so lahko tudi strije.

Pri nekaterih bolnikih prihaja do premikanja plodu (bili so primeri, ko je premikanje lahko čutil tudi zdravnik in slišal plodov srčni utrip) in gastrointestinalnih simptomov, kot so jutranja slabost, povečan tek, izbirčnost ter povečanje telesne teže.

Neredek pojav so spremembe na dojkah, kar vključuje povečanje in večjo občutljivost dojk, povečanje in pigmentacijo areole, nabrekanje bradavic in razširitev podkožnih ven. Pogosta je tudi galaktoreja, le redko pa pride do resnične laktacije.

Med telesne znake spadajo tudi porodne bolečine in psevdoporod, ki so zelo močne, lahko trajajo več dni in se pojavijo ob namišljenem pričakovanem dnevu poroda. Pri ženskah prihaja tudi do motenj menstruacijskega ciklusa, od nerednih krvavitev do amenoreje ter do povečanja maternice in zmehčanja materničnega vratu.

Neredek pojav so spremembe na dojkah, kar vključuje povečanje in večjo občutljivost dojk, povečanje in pigmentacijo areole, nabrekanje bradavic in razširitev podkožnih ven.
Neredek pojav so spremembe na dojkah, kar vključuje povečanje in večjo občutljivost dojk, povečanje in pigmentacijo areole, nabrekanje bradavic in razširitev podkožnih ven.FOTO: iStockphoto

In kakšni so vzroki za nastanek simptomov?

Povečanje trebuha naj bi povzročalo zaradi plinov razširjeno črevesje, povečana maternica, preobilna maščoba v omentumu, zadržano blato, retenca urina, spazem trebušne prepone oziroma trebušnih mišic, prestavitev vsebine trebušne votline navzpred ali pa kombinacija teh vzrokov.
Opisani so primeri, ko je povečanje trebuha izginilo med splošno anestezijo in po izpustu velike količine vetrov.

Fenomeni, ki so podobni premikanju ploda, so najverjetneje peristaltika in/ali nezavedno krčenje trebušnih mišic. Slišnost plodovih srčnih utripov bi lahko pripisali domišljiji preiskovalca, lahko pa jih zamenjamo z materino tahikardijo.

Tudi vzroki za pojav amenoreje in izcedka iz dojk niso povsem pojasnjeni. Prolaktin v teh primerih ni bil vedno povišan. Galaktorejo in laktacijo lahko povzroči tudi dolgotrajna stimulacija dojk ali bolj pogosto iritativno žarišče kot na primer brazgotina ali vnetni proces na ali ob dojki. Galaktoreja je lahko tudi posledica stranskih učinkov antipsihotikov.

Čeprav je psevdocieza najbolj razširjena med ženskami, se pojavlja tudi pri moških. V kritično skupino spadajo predvsem moški s problemi v spolni identifikaciji (transseksualci in homoseksualci) in bolniki s psihozo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650