Vizita.si
Kar 75 odstotkov žensk hormonske terapije ne bi priporočilo svojim hčeram.

Ginekologija in porodništvo

Nevarna hormonska terapija

B.J.
01. 05. 2007 16.52
0

Znanstveniki so dokazali, da obstaja povezava med hormonsko terapijo, ki blaži simptome menopavze, in rakom na jajčnikih.

Raziskave so pokazale, da 33 odstotkov žensk hormonsko terapijo uporablja manj kot leto dni.

Kar 75 odstotkov žensk hormonske terapije ne bi priporočilo svojim hčeram.
Kar 75 odstotkov žensk hormonske terapije ne bi priporočilo svojim hčeram.FOTO: iStockphoto

Rezultate britanske študije, ki so jo opravili na 948.576 ženskah, so britanski znanstveniki objavili v znanstvenem časopisu Lancet. V študiji so spremljali zdravstveno stanje izbranih žensk v obdobju od 5 do 7 let.

Rezultati so pokazali, da dolgotrajno lajšanje znakov menopavze s pomočjo hormonske terapije, poveča možnosti za nastanek raka na jajčnikih pa tudi raka na dojkah in maternici.

Znanstveniki so opozorili, da bi se hormonski terapiji morale izogibati predvsem ženske, ki so zaradi družinske anamneze nagnjene k tem vrstam raka. Priporočili so tudi, da ženske terapijo skrajšajo in jo uporabijo le za kratkotrajno blaženje menopavznih znakov.

Kaj je menopavza? 

Menopavza je zbirka simptomov, ki se pojavijo, ko se žensko telo prilagaja hormonskim spremembam. Ženska se namreč rodi s približno 2 milijonoma jajčec. Z leti, ko se ta jajčeca porabijo, telo začne proizvajati manj hormonov, predvsem estrogena in progesterona.

Znaki menopavze 

Ženske imajo različne znake: od vročičnih oblivanj, nočnega znojenja, manj vlažne vagine, nihanja razpoloženja, zmanjšanega libida, sprememb v telesni teži, staranja kože, depresij do razdražljivosti.

Hormonska terapija 

V zahodni civilizaciji se menopavza pogosto obravnava kot bolezen, ki jo je potrebno lajšati z zdravili. Zdravniki s hormonsko terapijo nadomestijo hormone, ki upadajo v času menopavze. Hormonska terapija ne odpravi simptomov, ampak jih samo zadržuje.

Naravne alternative za hormonsko terapijo 

V sadju, zelenjavi in žitaricah najdemo naravne rastlinske hormone fitoestrogene, ki oponašajo hormon estrogen. Največ teh hormonov vsebujejo: soja, čičerika, laneno seme, leča, česen, fižol, beluši, slive, oves in špinača.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650