Vizita.si
Pri odraslih potekajo norice v hujši obliki.

Pediatrija

Norice na pohodu

N.R.
27. 02. 2009 12.24
0

Norice so v Sloveniji že vrsto let na prvem mestu med nalezljivimi boleznimi. Lahko se pojavljajo preko celega leta, večje število obolelih pa je značilno za pozne zimske in zgodnje spomladanske mesece. Največ otrok zboli med tretjim in petim letom starosti.

V vrtcih trenutno manjka kar nekaj otrok, ki prebolevajo norice, vedar po podatkih Inštituta za varovanje zdravja ne gre za kakšno bistveno povečanje obolenj.

Zakaj so otroška bolezen?

Mlačna kopel bo otroku dobro dela.
Mlačna kopel bo otroku dobro dela.FOTO: iStockphoto

Norice so dobile naziv otroška bolezen zato, ker jih kar 90 odstotkov bolnikov preboli v otroštvu. Zbolijo sicer lahko tudi starejši otroci in odrasli. Povzroča jih virus noric (humani herpevirus). Po preboleli bolezni smo na norice doživljenjsko imuni, kar je še posebej dobrodošlo pri deklicah, saj kot odrasle v nosečnosti ne morejo zboleti. Le izjemoma se norice lahko tudi ponovijo.

Kako jih prepoznamo?

Virus noric se prenaša s kužnimi kapljicami po zraku in z neposrednim stikom. Velika večina otrok zboli, če so bili v stiku z bolnikom. Najhitreje se bolezen širi v vrtcih in večjih skupinah otrok. Od okužbe do pojava bolezenskih znakov običajno mine od 10 do 20 dni. Zanimivo je, da je otrok najbolj kužen dva dni pred pojavom značilnih mehurčkov in še pet dni po tem, ko se iz vseh mehurčkov naredijo kraste. V telo otroka virus vstopi skozi dihala in očesne veznice. Po preboleli okužbi ostaja virus v mirujoči obliki v hrbtenjači, ponovno obolenje pa poteka v obliki herpes zostra ali pasavca s skupinami mehurčkastih izpuščajev v poteku živca.

Mehurčki

Norice so najbolj prepoznavne po mehurčkastem izpuščaju. Vendar se najprej pojavijo drobne rdeče lise ali mozoljčki v velikosti od dva do tri milimetre, šele nato se pojavi mehurček, ki je napolnjen s tekočino. Čez nekaj ur poči in se v nekaj dneh posuši. Izpuščaji se nekaj dni pojavljajo v tako imenovanih zagonih. Navadno se najprej pojavijo na glavi, nato na trupu, na nogah in rokah. Nadležne norice se lahko pojavljajo tudi na neobičajnih mestih kot so lasišče, spolovilo, dlani in podplati. Pri zdravih otrocih se bolezen ne razvije v hujšo obliko. Težje pa jo prenašajo novorojenčki in starejši otroci. Najhujše težave in zaplete je pričakovati pri bolnikih, ki imajo imunsko pomanjkljivost - pri teh bolezen poteka dlje časa, izpuščajev je zelo veliko, spremlja pa jih tudi visoka vročina.

Zapleti

Značilen mehurčkast izpuščaj.
Značilen mehurčkast izpuščaj.FOTO: iStockphoto

Najbolj pogost zaplet pri bolezni je bakterijska okužba kože ali podkožja. Redko pa lahko pride do zapleta v osrednjem ali perifernem živčevju. Najpogostejša težava pri otrocih je v prizadetosti malih možganov, ki se kaže kot zanašanje pri hoji, razdraržljivost, glavobol in bruhanje. Težave trajajo od dva do štiri tedne in običajno ne puščajo posledic. Kot zaplet pri bolezni se lahko pojavi tudi pljučnica; sicer je ta pri otrocih zelo redka.

Norice v nosečnosti

Nosečnici, ki se okuži v prvi polovici nosečnosti, se lahko zgodi, da virus preko posteljice preide v plod. Posledice pri otroku so lahko nastanek brazgotin, okvare možganov, sluha in vida. Do tega pride sicer izjemoma, saj je večina nosečnic norice prebolela že v otroštvu. Drugače pa je, če se nosečnica okuži od pet do dva dni pred predvidenim datumom poroda; takrat bo njen novorojenček dobil norice med približno petim in desetim dnem po rojstvu. Pričakovati je tudi hudo obliko bolezni. Veliko lažje je, če do okužbe pride od 16 do pet dni pred porodom, saj materina zaščitna protitelesa še pridejo do posteljice in tako nerojenega otroka zaščitijo. Sicer novorojenček kljub temu lahko zboli, le da v blažji obliki.

Kako pomaga zdravnik?

Pri odraslih potekajo norice v hujši obliki.
Pri odraslih potekajo norice v hujši obliki.FOTO: iStockphoto

Zdravila za norice ni. Otroci z imunsko pomanjkljivostjo, ki za noricami ne smejo zboleti, dobijo imunoglobuline. Edino, kar vam zdravnik lahko predpiše, če je srbenje zelo mučno, je antihistaminik, npr. Claritine. Če pa se mehurčki okužijo, bo predpisal antibiotik.

Kako lahko pomagate sami?

Če je otrok še mlajši, temperaturo raje znižujte s svečkami kot z obkladki, ker vlažna toplota še pospeši nastajanje novih izpuščajev. Otroka lahko tudi oprhate z mlačno vodo.

Dojenčku večkrat menjajte pleničke, še posebej, če ima pod njimi veliko izpuščajev. Nohte na rokah mu postrizite čisto na kratko, če se bo močno praskal, pa mu na roke nataknite rokavičke.

Proti srbenju pomaga pivnanje mehurčkov s tekočino, nekateri starši iz lastnih izkušenj pravijo, da je zelo učinkovita mineralna voda Donat.

Pri deklicah lahko mehurčki na spolovilu zaradi seča pečejo - pomagajo sedeče kopeli z dodatkom kamilic.
Verjetno boste slišali še za kakšen uspešen recept, kako olajšati prebolevanje te nadloge - mi pa vam želimo čim manj noric!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662