Zakaj je dobro, da nosečnica še naprej ohranja telesno kondicijo, sta povedali fizioterapevtki Darija Šćepanović in Lidija Žgur.
Ženske največkrat ne vedo, ali se lahko tudi med nosečnostjo ukvarjajo s športom?
Telesna vadba je postala del našega vsakdana in ženske, ki so redno telesno dejavne, želijo nadaljevati z vadbo tudi v nosečnosti. Tudi ženske, ki nikoli niso bile telesno dejavne, želijo v nosečnosti zaradi boljšega počutja in lažjega poroda začeti z neko obliko telesne dejavnosti. Ženska si po zanositvi pogosto postavlja mnoga vprašanja. Sprašuje se, ali lahko v nosečnosti še vedno telovadi. In ali je dobro, da začne s telovadbo zdaj, čeprav prej nikoli ni telovadila. V zvezi z telesno dejavnostjo v nosečnosti se pogosto poraja bojazen, da z njo žensko in otroka izpostavljamo tveganju. Danes na podlagi številnih študij vemo, da telesna dejavnost v nosečnosti ni škodljiva ne za otroka in ne za nosečnico, v primeru, da je nosečnica zdrava in da nosečnost poteka brez zapletov.
Koliko je nosečnica lahko aktivna?
Ameriška akademija ginekologov in porodničarjev je leta 2002 zapisala, da če ni zdravstvenih ali porodniških zapletov, je za nosečnico priporočljivo 30 minut ali več zmerne telesne dejavnosti na dan, večino dni v tednu. Primerno intenzivnost vadbe lahko nosečnica določi s t.i. pogovornim testom. Npr. vadba zmerne intenzitete pomeni, da se nosečnica lahko še brez težav pogovarja med telesno dejavnostjo.
Kdaj se nosečnica ne sme ukvarjati s telesno dejavnostjo?
Absolutne kontraindikacije za telesno dejavnost v nosečnosti so:
resna srčna in pljučna obolenja, prezgodnji porod v prejšnjih nosečnostih, grozeč prezgodnji porod, večplodna nosečnost z grozečim prezgodnjim porodom, visok krvni tlak v nosečnosti (nosečnica naj se posvetuje s svojim ginekologom).
Kontraindikacije so tudi spredaj ležeča posteljica po 26. tednu nosečnosti (posvetuje naj se s svojim ginekologom), slabost materničnega vratu, krvavitev iz nožnice v drugem in tretjem tromesečju.
V telesu nosečnice nastajajo določene spremembe, katere?
V telesu nosečnice nastajajo velike spremembe, ki omogočajo optimalne pogoje za rast in razvoj zarodka. Spremembe so posledica izločanja določenih hormonov. Maternica se poveča za pet do šestkrat, njena teža naraste do 20-krat. Poveča se obseg prsnega koša, ki se prilagaja vedno večji maternici. Srce je večje in hitreje bije. V krvnih obtočilih je več krvi. Slab krvni obtok in povečano zadrževanje vode povzročata otekanje spodnjih okončin. V nosečnosti hormonske spremembe povzročijo, da so vezi bolj raztegljive in bolj ohlapne, s čimer dovoljujejo sklepom večjo gibljivost kot je normalno.
Katere so dobre strani telesne dejavnosti v nosečnosti?
Telesna dejavnost pomaga pri vzdrževanju kondicije srca, pljuč in mišic.Ohranja zdravo telesno težo. Varuje pred nosečnostno sladkorno boleznijo. Zmanjšuje nosečnostne težave, bolečine v križu, zaprtje, krče v nogah in otekanje nog, tesnobo, nespečnost. Izboljša telesno držo, ravnotežje in koordinacijo. Izboljša cirkulacijo in vzpostavi pozitiven odnos do telesa ter razvija zdrav življenjski slog. Dejavnost pomaga pri telesni in duševni sprostitvi. Pri otrokovem razvoju in pripravi na porod (krajši porod z manj porodniškimi posegi) in ne nazadnje tudi pri hitrejšem okrevanju po porodu.
Na kaj bi opozorili ženske, ki so bile telesno dejavne že pred nosečnostjo?
Nadaljujejo naj z zmerno do srednje težavno dejavnostjo, kar je dovolj za pozitivne učinke. Intenzivnost vadbe naj bo primerna telesni kondiciji. Izogibajo naj se novim načinom vadbe in kontaktnim športom. Med vadbo in po njej je potrebno piti dovolj tekočine. Vadbo je potrebno začeti z ogrevanjem in končati z ohlajanjem, ki naj traja vsaj pet minut. Po 16. tednu nosečnosti se med vadbo na hrbtu v tem položaju ne sme zadrževati več kot tri do pet minut. Pri raztezanju mišic je potrebna previdnost, kajti v nosečnosti so sklepi zaradi vpliva hormonov na sklepne vezi že tako bolj gibljivi. Položaj raztezanja naj nosečnica zadrži le nekaj sekund in se pri tem ne guga. Bodoča mamica naj bo zmerna in kar je najpomembnejše – posluša naj svoje telo.
Kaj pa ženske, ki se šele v nosečnosti začnejo ukvarjati s telesno dejavnostjo?
Nosečnica naj vadbo izvaja le pod vodstvom ustrezno strokovno usposobljenega voditelja in ne pred 13. tednom nosečnosti. Poskrbi naj za ustrezno obutev, da prepreči poškodbe. Na začetku je priporočljiva vadba, pri kateri so sklepi razbremenjeni telesne teže – na primer kolesarjenje na sobnem kolesu, plavanje in vadba v vodi, ki je organizirana posebej za nosečnice.
Nosečnica mora biti med samo vadbo pozorna na znamenja, ki opozarjajo, da je potrebno z vadbo prekiniti.
Kdaj je torej potrebno vadbo prekiniti?
Vadbo mora nosečnica prekiniti, če se pokažejo naslednji znaki:
krvavitev iz nožnice, bolečina v trebuhu, huda bolečina v hrbtenici ali medeničnih sklepih, bolečine v prsih, bolečina v mečih in nenadno otekanje gležnjev, oteženo dihanje, vrtoglavica, omotičnost, močan, vztrajen glavobol, težave pri hoji, zmanjšana aktivnost ploda ali odtekanje plodovnice.
Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV