Vizita.si
Znak policističnih jajčnikov je neredne menstruacija, ki včasih popolnoma izgine.

Žensko zdravje

Policistični jajčniki

Mojca Koprivnikar
22. 03. 2009 20.23
0

Pri policističnih jajčnikih gre za presnovno motnjo. Jajčniki so povečani in vsebujejo številne ciste – s hormonsko tekočino napolnjene mešičke.

Znak policističnih jajčnikov je neredne menstruacija, ki včasih popolnoma izgine.
Znak policističnih jajčnikov je neredne menstruacija, ki včasih popolnoma izgine. FOTO: iStockphoto

Znaki policističnih jajčnikov so neredne menstruacije na daljša obdobja, aknasta koža, povežemo jih lahko tudi s pretirano poraščenostjo (poraščenost pod popkom ali nad sramno kostjo).

Pogosto je opazna prevelika telesna teža in nagnjenost k sladkorni bolezni ter k nekaterim drugim boleznim, ki se pokažejo v starosti.

Natančno določenega vzroka za nastanek ni, velik delež pa se pripisuje vplivom dednosti in okolja. Vendar je treba poudariti, da so tako akne kot tudi policistični jajčniki v določenem starostnem obdobju zelo pogosti. Lahko povzročajo težave pri kasnejši zanositvi, vendar niso znak neplodnosti, pravi ginekologinja dr. Jasna Kuhelj Recer.

Sindrom policističnih jajčnikov

Policistični jajčniki se kažejo s slabšim zorenjem jajčeca. Kadar ženska dobi menstruacijo vsaj štirikrat na leto, je delovanje hormonov sprejemljivo; če menstruacija povsem izgine, je potrebno celovitejše zdravljenje.

Ko se v odrasli dobi ob hormonskem zorenju stanje slabša, moramo nujno ukrepati. Težave povzroči porušeno ravnovesje ženskih in moških hormonov (tvori se preveč moškega hormona testosterona). Z ustreznimi kontracepcijskimi tabletkami in drugimi hormonskimi sredstvi vzdržujemo primerno delovanje. Sicer pa lahko veliko naredimo z vzdrževanjem idealne telesne teže.

Zaradi policističnih jajčnikov v odrasli dobi in nerednega menstrualnega ciklusa ima ženska lahko težave z zanositvijo – na to vpliva manjše število kvalitetnih ovulacij. Ko želi zanositi, običajno dobi zdravilo, ki spodbuja jajčnike k sproščanju jajčeca ali se odloči za drugo obliko zdravljenja, ki sproži ovulacijo.

"Po mojih izkušnjah se da v zgodnjem obdobju obdržati policistične jajčnike na primernem nivoju delovanja in če v ozadju ni kakšne druge težave, ne bi smeli predstavljati vzroka za neplodnost," dodaja dr. Jasna Kuhelj Recer.

Svoje mnanje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587