V prvih tednih dojenja, ko se začnejo pri dojenčkih kolike ali trebušni krči, mnoge mame verjamejo dobronamernim nasvetom prijateljic, babic, tet in drugih mam, naj se izogibajo določenim vrstam hrane, da ne bo mleko dojenčkom povzročalo še hujših bolečin v trebuščku.
Alenka Benedik, svetovalka za dojenje iz La Leche League Slovenija pravi, da doječa mamica potrebuje raznoliko, pestro hrano, ki je bogata s hranilnimi snovmi. Ta lahko zadosti potrebam, ki jih prinaša dojenje. Mamice se lahko v prvih mesecih izogibajo hrani, ki jo težko prebavijo, saj je mogoče, da bo napenjala tudi njihovega dojenčka. Tako lahko na primer kis v solati zamenjajo z limono.
Izogibajo naj se alkoholu, gaziranim pijačam, pretiravanju s kavo in pravimi čaji. La Leche League priporoča uživanje hrane, ki naj bo čim bliže naravnemu stanju, se pravi, da je, če je le mogoče, ekološko pridelana, ne vsebuje pesticidov, konzervansov in drugih škodljivih snovi. Priporočajo žita, sveže sadje, zelenjavo in hrano beljakovinskega izvora. In brez pretiravanja s sladkarijami!
Nekateri dojenčki imajo kolike, drugi ne. Za zdaj še ni jasno, kaj jih povzroča. Če so bolečine pri vašem dojenčku zelo hude in če je morda dobil tudi izpuščaje, lahko pediater posumi na alergijo na kravje mleko. Svetoval vam bo, da za najmanj tri tedne prenehate uživati mleko in mlečne izdelke. Če bolečine v trebuščku vašega dojenčka ponehajo, to pomeni, da obstaja velika možnost tovrstne alergije. Če pa dojenček še vedno joka, ker ga napenja in boli v trebuščku, je verjetno razlog v kolikah.
Prav tako kot se kolike pri dojenčku nenadoma pojavijo, tako tudi izginejo. Nekateri imajo kolike samo kakšen mesec, drugi skoraj do šestih mesecev. Mamino mleko je lahko prebavljivo in je za dojenčka z bolečinami v trebuščku še vseeno najprimernejša in najboljša hrana. Količina hrane in pijače, ki jo zaužije mati, ne vpliva na zalogo mleka. Mati naj pije v skladu s svojimi potrebami. Če je zadostno hidrirana, je urin svetel, v nasprotnem primeru pa je urin gost in z močnim vonjem, oziroma ima verjetno tudi bolj slabo prebavo. Ni čudežne pijače ali hrane, ki bi povečevala zaloge mleka, pomaga samo pogosto in pravilno pristavljanje dojenčka k prsim. V začetnih tednih je t. i. maratonsko dojenje, ko se dojenček doji tudi po več ur, nekaj običajnega. Na osnovi števila polulanih oziroma pokakanih plenic lahko zanesljivo ugotovimo, ali dojenček dobi dovolj mleka. V prvih šestih tednih naj bil bilo idealno, če je dojenček pokakan vsaj tri do štirikrat v 24 urah, ostale pleničke pa so polulane – to pomeni, da nobena ni suha. Pomembno je tudi, da mati sliši, ali otrok dejansko požira oziroma je.
Poleg zdrave hrane je pomembno, da doječa mama popije tudi dovolj tekočine. Med dojenjem naj ima pri roki velik kozarec navadne vode ali nesladkanega zeliščnega čaja. Zaradi dojenja se namreč poveča materina potreba po tekočini.
Če vam primanjkuje mleka, poskusite tudi s čaji za dojenje, ki jih lahko kupite v lekarni. Čeprav ni znanstveno dokazano, da ti čaji delujejo, mnoge mame pravijo, da so po pitju čajev imele več mleka. Pomaga tudi kombinacija materine dušice in zelišča, imenovanega božja rutica ali jastrebovina.
Dnevno uživanje ovsene kaše naj bi prav tako povečevalo produkcijo mleka. Poleg tega naj bi pomagalo uživanje česna in ingverja v omejenih količinah. Ni sicer znanstvenih dokazov, da bi vse to pomagalo pri povečevanju količine mleka (nekatere mame sicer prisegajo na učinkovitost določenih čajev ali hrane), prav gotovo pa vam ne more škoditi.
Priporočajo tudi čaj za dojenje iz mešanice zelišč, ki je na voljo v lekarnah, odsvetujejo pa instant čaje, ker vsebujejo sladila oziroma sladkor.
Če imate z dojenjem težave, lahko pokličete svetovalke mednarodne zveze za dojenje – neprofitne organizacije La Leche League, ki deluje tudi v Sloveniji kot Društvo za podporo in pomoč doječim materam.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV