Pravila ob jemanju kontracepcijskih tabletk:
Če še nikoli niste jemali hormonske kontracepcije, se morate posvetovati z ginekologom. Izposojanje pilul pri prijateljici nikakor ne pride v poštev. Zdravnik namreč na podlagi pregleda in pogovora določi, katera vrsta kontracepcijskih tablet je najbolj primerna za posameznico.
Različne kontracepcijske tablete imajo različno vsebnost hormonov, zato je pomembno, da zdravnik oceni, katere vam osebno najbolj ustrezajo.
Poslušajte svoje telo. Ta je najboljši pokazatelj, kako tabletke delujejo na vas. Se je vaše razpoloženje začelo nenadoma spreminjati? Imate pogoste in močne glavobole? Ste zabuhle ali nerazpoložene? Vse to so lahko posledice jemanja kontracepcije. Z jemanjem morate prenehati, če se vam zviša krvni pritisk, če ste se zredili za več kot pet kilogramov, če imate hude glavobole in ste šest tednov pred operacijo.
Še vedno ni popolnoma jasno, kako tabletke vplivajo na naš organizem. Medtem ko jim nekateri strokovnjaki nasprotujejo, jih ginekologi še vedno predpisujejo kot po tekočem traku. Čeprav vam jih je predpisal zdravnik, bodite pozorni na morebitne stranske učinke. In naj vas ne bo sram poklicati svojega zdravnika, ko ste v dvomih.
Pred jemanjem pozorno preberite navodila. Če česa ne razumete, se posvetujte s svojim ginekologom. Predvsem, če ste pozabili vzeti tableto, če bruhate oziroma se počutite slabo. Če ste dobro informirani, je vse težave, razen izpuščene tabletke, mogoče rešiti.
Tudi če določene simptome opazite šele po daljšem času jemanja tablet, jih ne ignorirajte in o njih obvestite svojega zdravnika.
Kaj se skriva v tabletki?
Kontracepcijske tabletke so sestavljene iz različnih hormonov, razlikujejo pa se tudi po njihovi količini. Pri nas so na voljo kombinirane tabletke, ki vsebujejo dve vrsti sintetičnih hormonov, progestin in estrogen. So učinkovitejše od tistih, ki vsebujejo le progestin. Slovenke se najpogosteje odločajo za nizkodozne tabletke, ki zmanjšujejo menstrualne bolečine in močne krvavitve, hkrati pa ne vplivajo na zastajanje vode v telesu in na povečanje telesne teže.
Ena na sto žensk zanosi
Tabletke, sestavljene iz ženskih spolnih hormonov estrogena in progesterona, ob pravilnem jemanju preprečujejo ovulacijo oziroma sprostitev jajčeca iz jajčnikov.
Raziskave kažejo, da le ena na sto žensk, ki uporabljajo omenjeno kontracepcijsko zaščito, zanosi.
Tabletke so dosegljive le na recept, ki ga predpiše ginekolog. Škatlica vsebuje 21 tabletk, ki jih jemljete vsak dan ob istem času. Ko škatlico izpraznite, naredite sedemdnevni premor, med katerim se pojavi mesečno perilo.
V prvih treh mesecih jemanja se lahko pojavijo manjši stranski učinki, kot so boleče dojke, napetost, glavobol ali krvavitve, ki pa po navadi niso nevarni in sčasoma izginejo. Lahko se poveča tek in nič nenavadnega ne bo, če se boste zredile za nekaj kilogramov in če bodo vaše prsi naenkrat zrasle. Jemanje kontracepcijskih tabletk ne vpliva na plodnost, premora po nekajletnem jemanju pa ni treba narediti, če za to ne obstajajo zdravstveni razlogi.
Tveganje za razvoj raka na dojkah
Znanstveniki z bolnišnice Altoona v Pennsylvaniji so objavili rezultate 34 študij med mladimi ženskami po vsem svetu, ki so jemale oralno kontracepcijo, preden so prvič zanosile. Raziskovalci, vodil jih je dr. Chris Kahlenborn, so odkrili, da se je pri ženskah, ki so jemale tablete več kot štiri leta pred prvo nosečnostjo, za 52 odstotkov povečalo tveganje za obolevnostjo za rakom na dojkah.
Kontracepcija poveča potrebo po vitaminih
Pri ženskah, ki jemljejo oralne kontracepcijske tablete, se pogosto pojavi povečana potreba po posameznih vitaminih in mineralih. Znanstveniki največkrat omenjajo vitamine B2, C in A, od mineralov pa železo, cink in baker. Četudi ni dovolj dokazov, ki bi soglasno potrdili potrebo po dodatnem vnosu določenih vitaminov in mineralov za ženske, ki jemljejo oralno kontracepcijo, bi morale uživati veliko sadja in zelenjave ter poskrbeti za splošno dobro uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini in minerali.
Če ženski primanjkuje riboflavina še pred začetkom jemanja oralnih kontracepcijskih tablet, se bo stanje le še poslabšalo. Primanjkljaj riboflavina je pogostejši pri ženskah s slabšim življenjskim standardom, ki ne uživajo dovolj mleka, mesa in temno zelene listnate zelenjave. Dober in poceni vir riboflavina so tudi obogatene žitarice.
Kajenje strogo prepovedano!
Ženske, ki jemljejo oralno kontracepcijo, nikakor ne bi smele kaditi. Kajenje pomembno dviguje tveganje za nevarne neželene učinke na srce in ožilje in narašča s starostjo ter s količino pokajenih cigaret (15 ali več na dan). Najbolj izrazito je pri ženskah, starejših od 35 let.
Kdaj jih ne smete uporabljati?
Zdravnik kontracepcijskih tabletk ne predpiše ženskam z obolenjem srca in ožilja, rakavim obolenjem rodil ali dojk, doječim ženskam, ženskam, ki imajo zvišan krvni pritisk, sladkorno bolezen, kadilkam, ki so starejše od 35 let in ženskam, ki imajo migreno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV