Rak dojke je bolezen, pri kateri iz neznanega vzroka pride do nekontroliranega razmnoževanja in rasti različnih vrst izrojenih celic. Če vdrejo v limfni in krvni obtok, tvorijo metastaze v oddaljenih tkivih in organih.
Bolezni so najbolj izpostavljene ženske, starejše od 50 let, vplivajo genetski dejavniki oziroma pozitivna družinska anamneza. Bolj pa morajo paziti tudi tiste, ki so izpostavljene delovanju naslednjih estrogenov:
– zgodnji nastop menstruacije in pozna menopavza,
– nerodnost oziroma rojstvo prvega otroka v poznih letih,
– odsotnost dojenja,
– nadomestna hormonska terapija (v trajanju več kot 5 let),
– prevelika telesna teža,
– zelo gosto žlezno tkivo,
– kajenje,
– čezmerno pitje alkohola,
– obsevanje kot zdravljenje pred 30. letom starosti.
Samopregledovanje
Dekleta naj bi si že po 18. letu starosti začela redno vsak mesec pregledovati dojke, najugodneje od sedmega do desetega dneva po prvem dnevu menstruacije, v sedečem in ležečem položaju. Rak v tej starosti je izredno redek, vendar s tem ženske pridobijo na izkušnji, ki je še kako potrebna kasneje, v tridesetih in štiridesetih letih, še posebej pa po starosti 50 let. Na ta način bodo sposobne zaznati najmanjše spremembe v dojkah. Vaja dela mojstra in rešuje življenja!
Postopek samopregledovanja:
Z blazino oziroma zvito brisačo si podložite levo ramo, levo roko pa iztegnite nad glavo. S konci iztegnjenih prstov desne roke si postopoma pretipate zgornji notranji del leve dojke od prsnice proti bradavici, nato pa še okolico bradavice same. Nadaljujete s tipanjem spodnjega notranjega dela leve dojke od prsnice proti bradavici. Nato položite levo roko pod bok in si potipate še zunanji zgornji del leve dojke od pazduhe proti bradavici. Podrobno si pretipajte tudi predel ključnice. Enako pretipate drugo dojko. Nevarne so bule, ki ne bolijo in pa spremembe na koži.
Postopek samopregledovanja dojk si poglejte tudi v videu
Ko si same pregledujete dojke, ni toliko važno, da ugotavljate, kaj pravzaprav tipate pod prsti, ampak da ugotovite, ali tipate enake strukture simetrično v obeh dojkah. Vaše dojke so namreč običajno zgrajene simetrično in če tipate v eni od dojk zatrdlino, v drugi dojki pa na identičnem mestu ne otipate nič posebnega, je to znak, da se odpravite k zdravniku.
Pri pregledu bodite zato pozorni še na spremembe v velikosti, obliki ali barvi dojk. Če opazite ugreznjeno ali izbočeno kožno bulo v dojki, ugreznjeno ali spremenjeno bradavico, krvavkast spontani izcedek, oteklino, rdečino ali vnetje dojk, se čim prej odpravite na pregled k zdravniku – specialistu onkologu.
Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV