Leta 2004 se ji je zrušil svet ...
Klara je bila stara 33 let in je ravno rodila svojega drugega otroka. Kmalu po porodu je spet začela jemati kontracepcijske tablete. Ker je to obliko zaščite jemala že pred prvo zanositvijo in tudi v vmesnem času med prvim in drugim porodom, pa ni imela nobenih težav, se je tudi takrat odločila za hormonske tablete. Nato pa se je njeno zdravstveno stanje počasi začelo slabšati. "Začeli so se pojavljati prvi znaki – težko dihanje, utrujenost, že ko sem prehodila tistih nekaj stopnic, sem bila povsem brez sape," pripoveduje Klara. Tako je Klara prebolela prvo pljučno embolijo, a njene težave so se takrat, oktobra 2004, šele dobro začele. V naslednjem letu je prebolela še dve emboliji, nakar so ji zdravniki končno postavili diagnozo … Huda pljučna hipertenzija, ki pomeni močno povišan tlak v pljučnem krvnem obtoku. Pričakovana doba življenja pacientov s to boleznijo … Od pet do šest let.
Življenje mi je rešila operacija na Dunaju
Klara pripoveduje, da je njeno stanje postajalo vse hujše. Težje je dihala in v prsih jo je vedno huje stiskalo. Že vsak manjši prehlad jo je ne le položil v posteljo – pristala je celo na kisiku. "Jemala sem tri zdravila hkrati, ki pa hipertenzije niso pozdravila, le lajšala so jo. Življenje mi je pravzaprav rešila operacija na Dunaju, imenovana kirurška endarterektomija. Povedano enostavneje, čistili so mi pljučne žile," se spominja Klara in dodaja, da je bil poseg zelo zahteven in naporen: "Poseg je potekal v globoki hipotermiji – telo so mi namreč ohladili na 18 stopinj Celzija. Med operacijo so mi tudi popolnoma ustavili krvni obrok v telesu in me priključili na aparat, ki je skrbel za obtok krvi zunaj mojega telesa." A sicer zahtevna operacija, ki so jo do zdaj opravili le na dveh bolnikih iz Slovenije, je bila uspešna. "Ta poseg mi je rešil življenje," hvaležno pripoveduje danes 38-letna mamica. "Zdaj lahko spet normalno živim, normalno diham in se gibam, brez težav lahko premagam stopnice in se igram s svojima otrokoma."
Klara je prepričana, da so za njene zdravstvene težave krive kontracepcijske tablete
Klari so zdravniki takoj, ko je zbolela za prvo pljučno embolijo, odsvetovali kakršno koli hormonsko terapijo – tudi kontracepcijske tablete. Čeprav uradno nikoli niso potrdili, da so bile hormonske tablete krive za njene zdravstvene težave, Klara pravi, da od takrat, ko je prenehala jemati kontracepcijske tablete pa do danes nima več nikakršnih težav, tudi ginekoloških ne. Vsem ženskam pa polaga na srce, naj dobro premislijo, kaj vnašajo vase, in naj ves čas skrbno spremljajo svoje telo. "Umetno vnašanje dodatnih hormonov v organizem namreč ni naraven proces in nikoli ne veš, kako se bo tvoje telo na to odzvalo," opozarja Klara.
Lani se je javnost precej spraševala o vzrokih za smrt mladih deklet. Vsa so namreč jemala kontracepcijske tablete.
Septembra lani je zaradi pljučne embolije umrla 22-letnica iz Splita, mlada Rečanka pa je zaradi krvnih strdkov v predelu prepone pristala v bolnišnici. Nato je decembra lani Hrvaško pretresla še smrt 20-letne študentke. Tudi iz avstralskega Melbourna je pred časom prišla novica o smrti dekleta, ki je umrlo zaradi stranskih učinkov hormonskih tablet. Vsa omenjena dekleta so jemala kontracepcijske tablete Yasmin. Uradna medicina trdi, da njihove smrti niso bile povezane z omenjenimi tabletami.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV