Vizita.si
Spolnost igra pomembnmo vlogo tudi v nosečnosti, pomembno pa je, da si partnerja zaupata in se sprejemata.

Ginekologija in porodništvo

Seks med nosečnostjo

Vanja Kovač
13. 03. 2008 09.30
1

Pri nekaterih ženskah je čas nosečnosti tudi čas povečane želje po spolnosti, druge so željo po spolnosti izgubile. Za resnično zadovoljujočo spolnosti v nosečnosti pa največ prispeva pozitivna samopodoba pričakujoče mamice in to, da jo njen partner sprejema, takšno kot je.

Spolnost igra pomembnmo vlogo tudi v nosečnosti, pomembno pa je, da si partnerja zaupata in se sprejemata.
Spolnost igra pomembnmo vlogo tudi v nosečnosti, pomembno pa je, da si partnerja zaupata in se sprejemata. FOTO: iStockphoto

Je seks med nosečnostjo varen?

Večina nosečnic ima lahko spolne odnose s svojim partnerjem vse dokler jim ne odteče voda in se ne začnejo popadki. Plod je dobro zaščiten s plodovnico in ovoji v katerih leži v maternici, obdaja ga voda, ki blaži tresljaje, močne sunkovite gibe ter gibanje matere, zato se lahko ženske tudi med nosečnostjo brezskrbno predajajo spolnim radostim.

Edina izjema so rizične nosečnosti – v tem primeru vam bo zdravnik povedal, ali se morate seksu popolnoma odreči.

Je seks med nosečnostjo drugačen kot prej?
Veliko nosečnic pravi, da je seks med nosečnostjo drugačen kot prej in da so tudi občutki med spolnim odnosom drugačni. Nekatere nosečnice začutijo povečano spolno slo in postanejo prav nenasitne. Zaradi povečane prekrvavitve med nosečnostjo je tudi vagina bolj prekrvavljena, kar med seksom povzroča še dodatno ugodje. Poleg tega je med nosečnostjo tudi vagina bolj vlažna.

Po drugi strani pa nekatere ženske pravijo, da so med nosečnostjo izgubile željo po seksu. Nekaterim se zaradi povečane prekrvavitve zdi, da jim njihove rahlo otečene genitalije dajejo neprijeten občutek teže. Nekatere imajo trebušne krče med ali takoj po spolnem odnosu.

Tudi dojke med nosečnostjo postanejo bolj občutljive, kar nekatere nosečnice še dodatno vzburi, druge pa, zaradi povečane občutljivosti, ne prenesejo nikakršnih dotikov.

Za resnično zadovoljujočo spolnosti v nosečnosti pa največ prispeva pozitivna samopodoba pričakujoče mamice in to, da jo njen partner sprejema, takšno kot je. Le tako se nosečnica lahko popolnoma sprosti in ob razumevajočem in ljubečem partnerju premaga vse strahove.

Je normalno, da si nekatere ženske med nosečnostjo seksa sploh ne želijo?

Nekatere ženske pravijo, da v spolnosti še nikoli niso tako uživale kot ravno v nosečnosti.
Nekatere ženske pravijo, da v spolnosti še nikoli niso tako uživale kot ravno v nosečnosti.FOTO: iStockphoto

Zaradi različnih nosečniških tegob, kot so slabost, utrujenost in muhasta čustvena stanja, nekatere nosečnice popolnoma izgubijo željo po spolnosti. Večinoma se poželenje vsaj delno povrne po prvih treh mesecih nosečnosti, ko se najhujše težave umirijo. Proti koncu nosečnosti pa spolno poželenje spet pade zaradi skrbi pred porodom in prihodom novega družinskega člana. Poleg tega se mnoge nosečnice zaradi povečane telesne teže in velikega trebuha ne počutijo preveč privlačne. So pa tudi tiste druge, ki trdijo, da se niso nikoli počutile bolj zapeljive kot ravno med nosečnostjo.

Položaji med spolnostjo
Ko raste nosečniški trebušček, je lahko spolni odnos malce težji, nekaterim spolnim položajem pa se moramo za nekaj časa tudi odpovedati. Misijonarski položaj, ko je moški na ženski, ni najbolj primeren – saj se je treba močnemu pritisku na trebuh izogibati.

Nekaj predlaganih spolnih položajev med nosečnostjo:

Moški leži na hrbtu, ženska sedi na njem. Ta položaj je priporočljiv tudi zaradi tega, ker ženska nadzira globino penetracije. Včasih je lahko globoka in močna penetracija za nosečnico neprijetna ali celo boleča.

Ženska lahko moškega tudi "zajaha", ko ta sedi na velikem in močnem stolu ali kavču. Zagotovo lahko na tak način popestrimo svoje nosečniško spolno življenje.

Moški in ženska ležita drug ob drugem, ženska je s hrbtom obrnjena proti moškemu, ki vstopi vanjo od zadaj.

Ženska leži na boku, obrnjena proti moškemu. Pri tem položaju si je najbolje pomagati tudi z blazinami.

Ženska je na koncu postelje, na vseh štirih, moški pa stoji ali kleči na tleh ob postelji.

Težave po spolnem odnosu
Če po spolnem odnosu čutite hude bolečine, ki ne pojenjajo, pokličite zdravnika. Takoj poiščite zdravniško pomoč, če po spolnem odnosu krvavite.

V vsakem primeru se glede spolnosti v nosečnosti najprej pogovorite z zdravnikom. Če vam odsvetuje spolne odnose, se natančno pozanimajte, ali se morate izogibati penetraciji, orgazmu ali obojemu.


Najbolj pogosta vprašanja pacientk ginekologinje dr. Darije Strah in njeni odgovori.

Ali je orgazem škodljiv oziroma škodi otroku?
Ne.

Ali lahko imam spolni odnos, čeprav se po njem ne počutim dobro? Vem, da s tem ustrežem partnerju?
Spolnost ni orodje, s katerim ustrežemo ali neustrežemo partnerju. To je vzajemno čustvo in intimnost dveh odraslih. Slabemu počutju se lahko pridruži tudi strah, da s spolnim odnosom škodujemo otroku, zato je na mestu odkrita beseda.

Do kdaj pred porodom imam lahko spolne odnose?
Od 4 do 6 tednov.

Ali spolnost res ne škodi otroku?
Kadar je partnerski odnos ljubeč in vzajemen in je nosečnica zdrava, je spolnost tako v nosečnosti kot izven nosečnosti potrebna čustvena in telesna komponenta življenja. Ne pozabite nase, po porodu bodo partnerske vezi drugačne, vendar zelo pomembne, navezanost in povezanost sta osnovi za srečno, zdravo družino.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662