Odkar so na Zavodu RS za transfuzijsko medicino (ZTM) ustanovili javno banko popkovnične krvi, se je na odvzem vzorca prijavilo 83 žensk; malo več kot polovico vzorcev so tudi zamrznili, je povedal dr. Dragoslav Domanović, direktor oddelka za preskrbo s krvjo. Vzorcev popkovnične krvi, ki ne ustrezajo vsem merilom – premajhno število celic in volumen oziroma količina odvzete krvi, med odvzemom pa včasih pride tudi do okužbe – namreč ne zamrznejo. Pomembno je tudi, da so vzorci primerni za transplantacijo drugi osebi.
Popkovnična kri je primerna za odvzem, tudi če nosečnica rodi pred rokom ali po njem; vzorcev pa ne jemljejo pri rizičnih nosečnostih ali nedonošenčkih.
Teoretično je rok shranjevanja zamrznjenih pripravkov krvotvornih matičnih celic v tekočem dušiku neomejen. Vendar javne banke iz praktičnih razlogov vzorce hranijo različno dolgo. Do danes so uspešno presadili vzorce krvi, shranjene do največ deset let, pri nas do osem. Javne banke sicer vzorce za zdaj hranijo od deset do petnajst let, glede na izkušnje pa bodo morda ta rok podaljšali.
Zdravljenje
Za uspešno presaditev je potrebno določeno število krvotvornih matičnih celic, ki so v popkovnični krvi, na kilogram telesne teže prejemnika. V povprečju je popkovnične krvi od 80 do 150 mililitrov, vsebnost krvotvornih matičnih celic pa je od enega do dveh odstotkov. Do sedaj je veljalo, da lahko s presajanjem matičnih celic zdravijo otroke, težke do 40 kilogramov, v zadnjih letih pa potekajo tudi raziskave o možnostih zdravljenja odraslih.
Po besedah dr. Domanovića s transplantacijo oziroma presajanjem popkovnične krvi tako v tujini kot pri nas zdravijo rakave bolezni krvotvornega tkiva. V razvoju je tudi zdravljenje dednih bolezni imunskega sistema in dednih bolezni presnove. Tovrstno zdravljenje je uspešno tudi pri tumorjih, ki rastejo lokalno in se ne širijo po telesu, vendar jih ni mogoče operirati ali zdraviti samo z močnimi citostatiki in obsevanjem.
V Sloveniji so do sedaj izvedli dve presaditvi popkovnične krvi. Oba vzorca so dobili iz javnih bank – enega iz Avstralije, drugega iz ZDA. Javna banka popkovnične krvi na Zavodu za transfuzijsko medicino bo postala del svetovne mreže javnih bank, v kateri lahko preverijo, če za malega bolnika v Sloveniji obstaja tkivno ustrezen vzorec. Velja, seveda, tudi obratno. Pri presaditvi je namreč bistveno, da najdejo tkivno skladno popkovnično kri; več kot je darovanih vzorcev, večja je možnost, da za bolnega otroka najdejo ustrezno popkovnično kri.
Ko najdejo primeren vzorec, se začne zdravljenje. Najprej bolnikovo telo pripravijo na sprejem tujih celic, potem pa izvedejo transplantacijo, ki je videti enako kot transfuzija. Da se presajene krvotvorne matične celice naselijo v kostnem mozgu in začnejo proizvajati krvne celice, običajno traja od pet do šest tednov. V tem času morajo zlasti trombocite, kasneje pa tudi eritrocite, bolniku nadomeščati.
Razlika med javnimi in zasebnimi bankami
V javnih bankah shranjujejo darovano popkovnično kri za namene alogenske presaditve (z enega človeka na drugega), v zasebnih pa za avtologno (lastno) uporabo. V nekaterih državah popkovnično kri shranjujejo za oba namena. Tudi na ZTM imajo pogodbo z eno od zasebnih bank, za katero shranjujejo popkovnično kri.
Večinoma javne (pa tudi nekatere zasebne) banke popkovnične krvi izvajajo tudi t. i. usmerjeni odvzem in shranjevanje. Gre za primere, ko je otrok bolan, njegova mati pa je znova noseča in obstaja velika verjetnost, da je plod tkivno identičen. Takrat zaradi medicinske indikacije odvzamejo popkovnično kri, jo testirajo ter ugotovijo, ali bi lahko z vzorcem pozdravili starejšega otroka.
Pri popkovnični krvi, shranjeni v zasebnih bankah – torej za lastno uporabo – je možnost zdravljenja bolezni s presajanjem omejena. Dednih bolezni ne moremo zdraviti z lastno popkovnično krvjo, poudarja Dragoslav Domanović. V teh primerih so namreč okvarjene tudi matične celice. Druga slaba stran avtologne presaditve popkovnične krvi je v tem, da je verjetnost, da otrok zboli za rakavo boleznijo, pri kateri je indicirana presaditev lastnih krvotvornih matičnih celic, zelo majhna. Tovrstne bolezni se pogosteje pojavijo kasneje, pri odraslih.
Pred tremi leti so v ZDA pri otroku z akutno levkemijo sicer izvedli presaditev z lastno popkovnično krvjo, vendar še ne vemo končnega rezultata. Znanost tako še čaka na odgovor, ali bo bolezen znova izbruhnila ali ne.
Po drugi strani pa shranjene lastne celice predstavljajo zalogo biološkega materiala za regenerativno medicino, ki se tudi pospešeno razvija.
Kako darovati?
Nosečnica, ki bi popkovnično kri rada podarila javni banki, naj najprej vpraša svojega ginekologa, če njena nosečnost to dopušča. Potem naj po telefonu ali internetu vzpostavi kontakt z ZTM, od koder ji bodo poslali informativni material, medicinski vprašalnik in pristopno izjavo. Če ustreza kriterijem za odvzem, ZTM o tem obvesti porodnišnico, v kateri namerava nosečnica roditi, bodoči materi pa nekaj tednov pred načrtovanim porodom na dom pošlje set za odvzem popkovnične krvi. Ko pride v porodnišnico, ga prinese s seboj.
Popkovnična kri, darovana javni banki, tako lahko v primeru bolezni koristi tudi vašemu otroku, saj primeren vzorec najprej iščejo doma in šele nato v tujini.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV