Vizita.si
Metoda trajne zaščite z mikrovložkom Essure naj bi bila celo bolj učinkovita kot laparoskopska sterilizacija, saj je stopnja zanositve 0,128-odstotna.

Ginekologija in porodništvo

Z novo metodo sterilizacije proti zanositvi

STA/K.B.
19. 11. 2010 09.07
0

V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec so danes začeli izvajati novo metodo trajne zaščite proti zanositvi. Prednosti histeroskopske sterilizacije z mikrovložkom Essure so varen in enostaven postopek ter zanesljivost zaščite.

Metoda trajne zaščite z mikrovložkom Essure naj bi bila celo bolj učinkovita kot laparoskopska sterilizacija, saj je stopnja zanositve 0,128-odstotna.
Metoda trajne zaščite z mikrovložkom Essure naj bi bila celo bolj učinkovita kot laparoskopska sterilizacija, saj je stopnja zanositve 0,128-odstotna.FOTO: iStockphoto

Gre za način sterilizacije, kjer zdravnik vstavi skozi nožnico in maternico v jajcevoda mikrovložek Essure, ki ustvari oviro in trajno preprečuje zanositev. Na oddelku za ginekologijo in porodništvo v slovenjgraški bolnišnici so ta poseg danes opravili pri devetih ženskah.

Takšne posege so doslej izvajali v univerzitetnih kliničnih centrih v Ljubljani in Mariboru, ki sta ustrezen certifikat pridobila leta 2007. Doslej je bilo v Sloveniji opravljenih približno 30 posegov, ki so sicer v celoti vključeni v osnovno zdravstveno zavarovanje.

Mikrovložek Essure izdeluje podjetje Conceptus iz ZDA, ki je z njegovim razvojem začelo leta 1995. V letu 2000 je potekala prva pilotna študija o varnosti in učinkovitosti, leta 2000 je metodo odobrila ameriška zvezna uprava za hrano in zdravila (FDA), izvajati pa so jo začeli leta 2002.

V osmih letih so v svetu izvedli 465.000 tovrstnih posegov, samo v Franciji se letno za ta način trajne zaščite odloči 20.000 žensk. "Metoda je postala zlati standard, zato smo zelo zadovoljni, da jo lahko od sedaj naprej ponudimo tudi našim uporabnicam," so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v slovenjgraški bolnišnici.

Metoda trajne zaščite z mikrovložkom Essure naj bi bila celo bolj učinkovita kot laparoskopska sterilizacija, saj je stopnja zanositve 0,128-odstotna. Hkrati jo odlikuje minimalno invaziven poseg, ki izkorišča naravno pot do jajcevodov prek nožnice in maternice.

Poseg je endoskopski, pod vidno kontrolo, brez kirurškega reza in splošne anestezije. Celoten postopek traja povprečno pol ure in ne zahteva bolnišnične nege.
 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587