Francoski zdravniki so ob natančnem pregledu številk ugotovili, da statini v resnici niso dosegli kakšnega večjega uspeha pri zmanjševanju smrti, in ugotovili, da so bile določene raziskave financirane s strani podjetij, ki so proizvajala ta zdravila. Strokovnjaki z univerze v Cambridgeu, ki so omenjeno raziskavo še enkrat preiskali, menijo, da ni prav, da so jo predčasno prekinili, saj tako niso preučili dolgoročnega vpliva statinov na telo.
Že tako razvnete strasti med strokovnjaki, ki imajo nasprotujoča si mnenja, pa je razgrela zadnja študija, ki je pokazala, da le uporaba statinov ne more zmanjšati števila smrti zaradi srčno-žilnih obolenj. Statini so namreč pojmovani kot "čudežne" tabletke in zato jih zdravniki pogosto predpisujejo preventivno pri ljudeh, ki imajo več kot 20-odstotno možnost za srčni napad v naslednjih desetih letih. Ne le to, predpisujejo jih celo tistim, ki imajo normalne ali nizke vrednosti holesterola v krvi. Raziskava, ki so jo opravili na ameriški univerzi Johns Hopkins v Baltimoru pri 950 moških in ženskah, je pokazala, da statini v resnici pomagajo le pacientom, ki imajo obloge kalcija nakopičene v žilah, kar imenujemo poapnenje žil. Vzrok za poapnitev žil pa po mnenju znanstvenikov ne gre iskati samo v povišani vrednosti slabega holesterola, ampak tudi v genski predispoziciji, staranju in nezdravih življenjskih navadah – pomanjkanje vadbe, slaba prehrana, kajenje in podobno. Obloge kalcija tako zmanjšujejo prožnost žil in povečajo možnost za visok pritisk, srčni napad in kap.
Ameriški raziskovalci so ugotovili, da je od 950 ljudi kar polovica prostovoljcev imela poapnenje žil. Od teh jih je v naslednjih petih letih kar 95 odstotkov doživelo srčni napad, kap ali imelo katero drugo srčno-žilno bolezen. Pri drugi polovici, ki ni imela poapnenja žil, pa jih je v naslednjih petih letih imelo le pet odstotkov težave s srčno-žilnimi boleznimi. To bi lahko pomenilo, da glavni vzrok za srčno-žilna obolenja niso povišane vrednosti slabega holesterola, ampak nabiranje kalcija v žilah. To pa pojasnjuje, zakaj ima kar 75 odstotkov ljudi, ki je doživelo srčni napad, normalno raven holesterola v krvi.
Po mnenju vodje raziskave dr. Michaela Blaha je najpomembnejši zaključek te raziskave, da vsem pacientom s povišanim holesterolom ni treba predpisovati statinov, ampak bi bilo prej potrebno opraviti pregled, ki pokaže, ali se pacientu na žilah nabirajo obloge kalcija: ''Rezultati kažejo, da statine upravičeno predpisujemo le tistim, ki trpijo za poapnitvijo žil, ne pa vsem, ki imajo povišano raven slabega holesterola,'' je dr. Blah povedal na novinarski konferenci ameriškega združenja za zdravje srca.
Statini namreč niso popolnoma nedolžna zdravila, saj pri pet odstotkih ljudeh izzovejo resne stranske učinke, kot so depresija in posledično samomor, povečane možnosti za parkinsonovo bolezen in za pljučne bolezni. Poleg tega lahko povzročijo bolečine v mišicah, motnje spanja, izgubo spomina ter zmanjšujejo spolno slo. Kakor koli že, možnosti za stranske učinke so majhne, a ker se vsako leto povečuje število ljudi, ki uživajo statine, je tudi število tistih, ki čutijo vpliv stranskih učinkov, vse večje.
Kljub tej raziskavi je britanska fundacija za srce podprla široko uporabo statinov. ''V Veliki Britaniji je redkost, da bi statine predpisovali ljudem z normalno ali nizko ravnjo holesterola. Prepričani pa smo, da so statini uporabno zdravilo za večino ljudi, ki jih jemljejo,'' pove predstavnica združenja Judy O’Sullivan. ''Menimo, da pregled s CT, da bi videli, ali imajo ljudje poapnenje žil, ni potreben, saj bi to pomenilo nove stroške, poleg tega pa bi bili ljudje po nepotrebnem izpostavljeni sevanju.'' Kardiolog dr. Matt Hughes s cardiffske univerze pa je prepričan, da previdnost ni odveč : ''Nevarno je pacientom predpisovati zdravila za bolezni, ki je nimajo.'' Močan nasprotnik prevelike uporabe statinov je tudi škotski zdravnik dr. Malcolm Kendrick, avtor knjige Velika holesterolna prevara: ''Predpisovanje statinov vsako leto raste in v razvitih državah jih uživa večina ljudi, starejših od 65 let. Tako velika poraba je seveda voda na mlin številnim izdelovalcem zdravil, kljub vsemu pa to še ne pomeni, da statini delujejo preventivno – saj ne,'' je prepričan.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV