Vizita.si
Preberite odgovore na najpogostejša vprašanja o gripi!

Infekcijske bolezni

Sedem najpogostejših vprašanj o novi gripi

Ni.J.
01. 12. 2009 15.32
0

Nova gripa, ki jo povzroča virus H1N1, se širi izjemno tiho in hitro. Preberite odgovore na sedem najpogostejših vprašanj o novi gripi!

Preberite odgovore na najpogostejša vprašanja o gripi!
Preberite odgovore na najpogostejša vprašanja o gripi!FOTO: iStockphoto

1. Imam lahko novo gripo, tudi če nimam vročine?

Medtem ko za večino okuženih z virusom nove gripe velja, da imajo vročino nad 37,8°C, temperatura pri nekaterih ljudeh ne narase. Virus je tako težje odkriti, poleg tega pa je težko ugotoviti, kdaj je človek zdrav in kdaj lahko odide nazaj v službo ali šolo.

Ne glede na to, ali se pri človeku razvije vročina ali ne, novo gripo lahko prepoznate po simptomih, kot so kašelj, vročina, boleče žrelo, zamašen nos ali izcedek iz nosu, glavobol in bolečine v mišicah in sklepih, mrzlica ter utrujenost. V nekaterih primerih pa sta lahko prisotna tudi bruhanje in diareja. Zdravniki poleg tega svetujejo, da ostanite doma še vsaj 24 ur potem, ko vam vročina popolnoma izgine, brez uporabe sredstev za zbijanje vročine.

Bodite pozorni! Lahko ste okuženi z virusom nove gripe, tudi če nimate vročine!
Bodite pozorni! Lahko ste okuženi z virusom nove gripe, tudi če nimate vročine!FOTO: iStockphoto

2. Kaj naj storim, če sem noseča in mislim, da imam novo gripo?

Če ste noseči in mislite, da imate novo gripo ali ste prišli v stik z nekom, ki je okužen z virusom nove gripe, takoj obiščite svojega zdravnika. Ta vam bo najverjetneje predpisal zdravljenje s protivirusnim zdravilom, kot je na primer tamiflu, zdravilo pa je potrebno začeti jemati največ 48 ur potem, ko se pojavijo prvi simptomi.

Nosečnost že tako dodatno obremeni srce in pljuča, lahko pa vpliva tudi na vaš imunski sistem,“ pravi porodničar Roger W. Harms. “Vse to pa povečuje možnost kakršne koli okužbe, ne samo z virusom nove gripe.“

Čeprav znanstveniki do zdaj še niso odkrili kako zdravila, kot je tamiflu, vplivajo na nosečnost, menim, da je za žensko bolje, če kljub temu poskrbi za svojo zaščito,“ še dodaja. Poleg tega pa med nosečnostjo priporoča veliko počitka in pitje velikih količin tekočine.

Zaščitna maska vas ne ščiti pred okužbo.
Zaščitna maska vas ne ščiti pred okužbo. FOTO: Reuters
3. Se lahko cepim proti gripi tudi, če imam alergijo na jajca?

Tako cepivo proti sezonski gripi kakor tudi cepivo proti novi gripi vsebujeta jajca. Posledično vsako cepivo vsebuje majhno količino jajčnih beljakovin, kar pa še ne pomeni, da ste, če ste alergični na jajca, alergični tudi na cepivo,“ pravi James T. Li, specialist za alergije in astmo. Vsekakor pa morate pred cepljenjem o svoji alergiji obvestiti zdravnika. Ta bo namreč odločil, ali je potrebno opraviti testiranje za alergije ali ne.

Obstajajo pa tudi testi, s katerimi zdravnik preveri ali je oseba, ki se želi cepiti, alergična na cepivo ali ne. Gre za kožne teste, ko vam zdravnik na kožo namaže tanko plast jajčnih beljakovin in opazuje, če pride do kakšne reakcije. Če bo test negativen, se lahko brez skrbi cepite, če test pokaže, da ste alergični na jajca, vendar ne na cepivo, se prav tako lahko cepite, le da boste po cepljenju morali ostati še 30 minut na opazovanju. Mogoče pa se boste lahko cepili, tudi če test pokaže, da ste alergični na jajca in cepivo. V tem primeru vam bo zdravnik cepivo vbrizgaval v manjših količinah. Zaradi varnosti pa boste po zadnjem odmerku v bolnišnici ostali še pol ure na opazovanju.

4. Naj uporabljam zaščitno masko?

Maske vam ni potrebno nositi, saj običajna medicinska maska ne nudi ravno najboljše zaščite. Tudi če jo uporabljate, se namreč lahko okužite, ker ne zaustavlja majhnih delcev virusa v zraku in ne preprečuje vdora teh delcev v vaša pljuča. Masko pa uporabljajte, če ste okuženi. Na ta način boste omejili širjenje infekcije, ki ga povzročate s kašljanjem in kihanjem.

Boljšo zaščito kot kirurške maske nudijo N95 respiratorji, ki se tesneje prilegajo obrazu in bolje zaustavljajo virusne delce v zraku. Je pa res, da je skozi to masko veliko težje dihati, zato je nošenje tovrstnih mask najbolj priporočljivo za ljudi, ki so zaposleni v zdravstvenih ustanovah in so večkrat v stiku z okuženimi ljudmi.

5. Se lahko z novo gripo okužim, tudi če sem jo že prebolel/a?

Če ste novo gripo že preboleli, se z njo ne morete okužiti še enkrat. Tako namreč delujejo vsi virusi gripe. Ko enkrat zbolite za določeno obliko gripe, vaše telo ustvari protitelesa, ki ščitijo telo pred ponovno okužbo z istim virusom. To pa seveda ne izključuje možnosti, da se ne morete okužiti z drugo obliko virusa gripe. Težava je namreč v tem, da virusi gripe vsako leto spreminjajo obliko. Tako virus preživi in zato se je potrebno vsako leto ponovno cepiti.

6. Koliko časa virus lahko preživi zunaj telesa?

Virus dlje časa preživi na trdih, kot na mehkih površinah.
Virus dlje časa preživi na trdih, kot na mehkih površinah.FOTO: iStockphoto

Čas, ki ga virus preživi zunaj telesa, je odvisen od tega, na kakšni površini se nahaja in za katero obliko virusa gre, živi pa od nekaj sekund do 48 ur. Virus gripe poleg tega preživi zunaj telesa dlje časa kot virus prehlada, oba pa sta bolj obstojna na trdih površinah, kot so keramika, steklo, kovina in les, kot na mehkih površinah, kot so blago, koža in papir.

7. Kakšne so prednosti zapiranja šol med epidemijo?

Na vrhuncu sezone gripe bo verjetno potrebno za nekaj dni zapreti šole, saj v šoli ne bo dovolj učencev in učiteljev, normalen potek pouka pa bo oviran,“ pravi internist James M. Steckelberg. Zapiranje šol je običajno namenjeno omejevanju širjenja bolezni, cilj pa je torej omejiti stike med okuženimi in zdravimi osebami. “Ta ukrep se sprejema predvsem zaradi otrok, ki so manj odporni kot odrasli in se hitreje okužijo. Poleg tega pa okužbo širijo ne samo v šoli, temveč jo prenašajo iz šole domov,“ še dodaja. Da pa ne bi bilo potrebno sprejemati tovrstnih ukrepov, je najpomembneje, da se držite naslednjih navodil:

V šoli in službi si pogosto umivajte in razkužujte roke.
V šoli in službi si pogosto umivajte in razkužujte roke. FOTO: iStockphoto

– otroke, ki kažejo znake nove gripe, zadržite doma;

– če ste okuženi, ostanite doma še 24 ur po tem, ko nimate več vročine;

– uporabljajte medicinske maske;

– v šoli in službi si pogosto umivajte in razkužujte roke;

– kašljajte in kihajte v robec ali rokav majice;

– uporabljajte razkuževalce zraka;

– če je kdo od družinskih članov bolan, je priporočljivo, da doma ostanejo vsaj pet dni še drugi družinski člani;

– okužena oseba naj doma ostane najmanj sedem dni.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587