Pogosto se nam zgodi, da v hitrem tempu življenja kljub slabemu počutju ne izprežemo in si zatiskamo oči pred tem, da nam telo postavlja omejitve. A to ni dobro, saj je v času prehlada pomembno, da poskrbimo za svoje zdravje. Naše telo v tem času potrebuje dodatno energijo in vitamine, da se lažje spopade z infekcijo. Če kljub prehladu ne počivate, še posebej, če imate vročino, boste izčrpali svoje telo in lahko še poslabšali stanje.
2. Premalo spite
Zadostna količina spanca je ključna za zdrav imunski sistem. Ena izmed študij je pokazala, da pomanjkanje spanca (manj kot sedem ur na dan) poveča tveganje za prehlad. Če zaradi simptomov prehlada ponoči ne morete spati, skušajte k počitku leči bolj zgodaj ali preko dneva odležati za kakšno urico ali dve. V tem časi potrebujete dodaten počitek, ki ga lahko dobite tudi tako, da počivate preko dneva. Vsekakor pa se v tem času izogibajte večjim naporom, tudi vadbi.
3. Ste pod stresom
Stres lahko poveča tveganje za prehlad. Sčasoma namreč nivo stresnega hormona onemogoči normalno delovanje imunskega sistema, zato postanete manj odporni na viruse iz okolice. Prav tako lahko stres podaljša prehlad in tako potrebujete dlje časa za okrevanje.
4. Premalo pijete
Ko ste prehlajeni, morate spiti veliko tekočine. Zakaj? Tekočina bo pomagala zredčiti sluz, ki bo lažje odtekala iz vaših sinusov in vam pomagala pri dihanju. Pomaga katera koli tekočina, dobro pa je, da ne pretiravate z dodajanjem sladkorja. Pijete lahko vodo, pomarančni sok, juho, vroči čaj in še bi lahko naštevali. V nasprotju z nekaterimi prepričanji, lahko pijete tudi mleko, saj ideja, da mleko povzroča zgostitev sluzi, ni pravilna.
5. Uživate alkohol
Preveč zaužitega alkohola lahko povzroči dehidracijo in poslabša nekatere simptome prehlada, kot je na primer zamašenost nosu. Poleg tega negativno vpliva na vaš imunski sistem, ki je v dneh prehlada še kako pomemben. Če že jemljete zdravila proti prehladu, lahko alkohol vpliva na njihovo delovanje. Tako je najbolje, da se alkoholu v času prehlada izogibate.
6. Prekomerna uporaba dekongestivnih pršil
Bodite previdni z uporabo dekongestivnih pršil, saj lahko sprva delujejo odlično, a če jih uporabljate dlje od treh dni, lahko po prenehanju uporabe stanje še poslabšajo. Zamašenost nosu postane kronično in lahko pride celo do resnega vnetja sinusov.
7. Kadite
Kadilci so bolj izpostavljeni prehladom kot nekadilci. Poleg tega so pri njih simptomi prehlada bolj izraziti in potrebujejo več časa za okrevanje. Kajenje namreč poškoduje celice v pljučih, zaradi česar se težje borijo proti prehladu. Ko ste prehlajeni, prenehajte kaditi in se izogibajte vdihavanju cigaretnega dima.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV