Vizita.si
Po svetu je samo s hepatitisom tipa B in C okuženih 550 milijonov ljudi.

Infekcijske bolezni

Brezplačno anonimno testiranje hepatitisa

STA / B.J.
19. 05. 2009 09.40
0

19. maja obeležujemo svetovni dan hepatitisa oz. bolezni jeter, ki jih povzročajo virusi hepatitisa A, B, C, D in E. Hepatitis predstavlja pomemben javnozdravstveni problem, saj je po svetu samo s tipom B in C okuženih 550 milijonov ljudi.

Da bi spodbudili zanimanje za preventivno cepljenje so se na ZZV Celje odločili, da zainteresiranim ponudijo 10 odstotkov nižjo ceno za prvi odmerek cepiva. Tako bo v času od 19. do 31. maja cena kombiniranega cepiva proti hepatitisu A in B znašala 48 evrov za en odmerek.
Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana se lahko danes brezplačno anonimno testirate na okužbo z virusoma hepatitisa B in C. Testiranja bodo opravljali med 15. in 19. uro.

Na Zavodu za zdravstveno varstvo (ZZV) Celje pa ob tokratnem svetovnem dnevu opozarjajo na možne posledice okužbe s hepatitisom A in B. Pri obeh oblikah gre za virusne nalezljive okužbe, ki prizadenejo jetra. "Posledice virusnega hepatitisa se lahko izrazijo kot akutno vnetje jeter, kronični hepatitis, ciroza jeter ali rak jeter," opozarjajo.

Kako se lahko zavarujemo pred okužbo?

Kot pojasnjujejo na ZZV Celje, se je proti hepatitisu A in B mogoče zavarovati s preventivnim cepljenjem. "Na voljo imamo samostojno cepivo proti hepatitisu A in hepatitisu B in tudi kombinirano cepivo, s katerim se lahko zaščitimo proti obema virusoma hkrati," pojasnjujejo.

Po svetu je samo s hepatitisom tipa B in C okuženih 550 milijonov ljudi.
Po svetu je samo s hepatitisom tipa B in C okuženih 550 milijonov ljudi.FOTO: Reuters

Kako se virus prenaša?

Virus hepatitisa se prenaša s stikom z okuženo krvjo, s spolnimi odnosi in z matere na otroka med nosečnostjo ali pri porodu. Okužba je možna tudi pri tetoviranju, prebadanju ušes in akupunkturi. Visoko tveganje za okužbo je med intravenskimi uživalci drog, ki uporabljajo skupni pribor.
Po ocenah epidemiologov živi v Sloveniji približno 20.000 kroničnih nosilcev virusa in med njimi je veliko kroničnih jetrnih bolnikov. Kako se bo jetrno vnetje odražalo in kakšne posledice bo pustilo, je odvisno od lastnosti virusa, obrambnih sposobnosti organizma in nekaterih zunanjih dejavnikov.

Verjetnost za raka na jetrih pri kronično okuženih z virusom hepatitisa B je desetkrat večja, kot je tveganje za nastanek pljučnega raka pri kadilcih. Akutna okužba pri 90 odstotkih odraslih v glavnem mine brez posledic.

Pri 10 odstotkih okuženih odraslih, 25 odstotkih okuženih otrok in 80 odstotkih okuženih novorojenčkov pa bolezen preide v kronično obliko, ko virusna okužba traja vsaj šest mesecev in se kaže s patološkimi izvidi laboratorijskih preiskav krvi za oceno delovanja jeter ter s spremembami jetrnega tkiva. Kronični bolniki lahko v nekaj letih zbolijo za jetrno cirozo oziroma jetrnim rakom.

Kdo se mora obvezno cepiti?

Cepljenje proti hepatitisu B je od leta 1998 obvezno za otroke ob vstopu v šolo. Poleg teh pa je obvezno še za osebe, ki so pri svojem delu izpostavljene okužbi s hepatitisom B, dijake in študente, ki so pri praktičnem pouku izpostavljeni možnosti okužbe, novorojenčke na okužbo pozitivnih mater ter za nekatere druge rizične skupine, kot so hemofiliki, bolniki s kroničnim jetrnim obolenjem, bolniki z virusom hiv in aidsom ter še nekateri drugi bolniki.

Cepljenje proti hepatitisu A pa je obvezno za tiste osebe, ki so pri svojem delu izpostavljene okužbi s hepatitisom A, priporočljivo pa je za hemofilike, bolnike s kroničnim hepatitisom B in C, bolnike z virusom hiv in aidsom ter za bolnike pred presaditvijo organov ali kostnega mozga, pa je navedla Marta Grgič Vitek z Inštituta za varovanje zdravja.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662