Vizita.si
Okužba s smrtonosnim virusom se prične s simptomi, ki so podobni gripi in se konča s krvavitvami.

Infekcijske bolezni

Kaj se zgodi, ko se okužiš z ebolo?

Katja Benčina
30. 07. 2014 10.46
13

Priča smo eni najbolj smrtonosnih epidemij ebole vseh časov. Virus se je razširil iz majhne vasi v Gvineji v bližnjo Sierro Leone, Liberijo in Nigerijo. Okužba s smrtonosnim virusom se prične s simptomi, ki so podobni gripi in se konča s krvavitvami. Od izbruha ebole, ki se je začel februarja, je umrlo že 672 ljudi, med njimi tudi številni zdravstveni delavci. A kaj natanko se zgodi, ko se okužiš z virusom ebole?

Najprej povišana temperatura in zmanjšanje apetita. Bolnika prične boleti glava, grlo postane otečeno. Simptomi so podobni gripi ali prehladu, a v resnici takrat virus ebole prične napadi imunski sistem. Virus uniči iste celice kot virus HIV, le da je okužba z ebolo bolj agresivna in hitro uniči vse močne obrambne sisteme imunskega sistema. Pojavijo se kronične bolečine v trebuhu, bruhanje, driska. Virus preluknja krvne žile in pričnejo se notranje in zunanje krvavitve. Beloočnica postane rdeča, na koži se pričnejo pojavljati velike rane. Na žalost se diagnoza postavi običajno šele, ko pride že do krvavitev iz oči, nosu, ušes ali rektuma.

Okužba ima inkubacijsko dobo – čas od infekcije do pojava prvih simptomov – dva do 21 dni, zaradi česar obsataja močno tveganje za širitev te hitro nalezljive bolezni.

Ko žrtev trpi za simptomi, kot so vročina, močan glavobol in bolečine v mišicah je bolezen že močno nalezljiva. Virus se prenaša z bližnjim kontaktom preko krvi, izločkov, organov ali drugih telesnih tekočin okuženih. Tudi bolniki, ki so okrevali po bolezni, so lahko še vedno prenašali virus, in sicer sedem tednov po okrevanju. Ko se z njo okuži človek, se bolezen hitro razširi v skupnosti, kjer so okužbi še posebej izpostavljeni zdravstveni delavci in člani družine.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pravi, da gre trenutno za najhujšo epidemijo od prvega izbruha leta 1976 na ozemlju sedanje Demokratične republike Kongo. Ebola velja za enega najbolj nevarnioh virusov na svetu, saj je hitro nalezljiva in se v večini primerov konča s smrtjo.

Zaradi izbruha ebole, ki se je začel februarja, je umrlo že 672 ljudi, med njimi tudi številni zdravstveni delavci.
Zaradi izbruha ebole, ki se je začel februarja, je umrlo že 672 ljudi, med njimi tudi številni zdravstveni delavci.FOTO: Reuters

Ebola je virus, ki se pogosto prenaša med živalmi, a redko preide na človeka

Ebola vsake toliko časa izbruhne in poneha. Virus nenehno kroži med živalmi, najpogosteje med netopirji. Vsake toliko časa pa bolezen preide na človeka, najpogosteje preko uživanja mesa opic ali netopirjev. Tako hitro izbruhne, tudi kmalu ponikne. Včasih ponikne za več let, tako ni bila zabeležena leta 2005 in 2006.

Zadnja epidemija traja od začetka leta 2014 in je veliko pozornost medijev pritegnila, ko se je z njo okužilo več zdravstevnih delavcev in dva Američana. Svet je pretresla tudi vest, da je včeraj umrl še veliki strokovnjak za nalezljive hemoragične vročice 39-letni zdravnik Šeik Umar Kan. Kan je zdravil več kot 100 pacientov okuženih z ebolo in pred tednom dni se je izvedelo, da se je okužil tudi sam. Kasneje so ga odpeljali v bolnišnico na sever Sierre Leone, ki jo vodi organizacija 'Zdravniki brez meja', kjer je včeraj umrl.

Okužba s smrtonosnim virusom se prične s simptomi, ki so podobni gripi in se konča s krvavitvami.
Okužba s smrtonosnim virusom se prične s simptomi, ki so podobni gripi in se konča s krvavitvami.FOTO: Reuters

Problem je postal večji, ko se je bolezen razširila na zahod Afrike, kjer zdravniki nimajo izkušenj z ebolo. Ljudje s tega področja tudi pogosteje potujejo kot prebivalci centralne Afrike, zato obstaja večja možnost za širjenje bolezni. Mnogi ljudje, ki so zboleli za ebolo, niso pravočasno poiskali zdravniške pomoči.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662