Vizita.si
Koža pod pazduho naj ostaja suha, pri čemer vam lahko pomaga smukec ali otroški puder, če se pojavijo alergijske reakcije na deodorant ali druge kozmetične preparate, pa prenehajte z uporabo.

Infekcijske bolezni

Ga lahko dobite tudi vi?

K.B.
13. 09. 2013 10.22
0

Izpuščaj pod pazduho je precej pogosta težava, ki je najpogosteje posledica bakterijske okužbe zaradi potenja ali alergijske reakcije na nekatere kozmetične preparate. Če ne ukrepate dovolj hitro, se stanje lahko tudi poslaša in iz prvotne rdečice se razvijejo celo okužene rane. Nekaj ekstremnih primerov si poglejte v fotogaleriji.

Koža pod pazduho naj ostaja suha, pri čemer vam lahko pomaga smukec ali otroški puder, če se pojavijo alergijske reakcije na deodorant ali druge kozmetične preparate, pa prenehajte z uporabo.
Koža pod pazduho naj ostaja suha, pri čemer vam lahko pomaga smukec ali otroški puder, če se pojavijo alergijske reakcije na deodorant ali druge kozmetične preparate, pa prenehajte z uporabo. FOTO: iStockphoto

Področje pod pazduho je izjemno občutljivo, saj je tam kombinacija velike koncentracije žlez znojnic, lasnih mešičkov in kožne gube, zaradi česar se lahko kaj hitro pojavi vnetje kože. Vzrokov zanj je več, a eden najpogostejših je bakterijska okužba kože, saj je vlažno področje odlično za razrast bakterij in glivic. Pogoste so tudi alergijske reakcije na različne kozmetične preparate, kot so deodoranti in kreme za kožo. Najpogostejši alergeni, ki povzročijo srbečico so alergeni podobni lateksu in dišavne spojine v kozmetičnih preparatih. Včasih pa je izpuščaj tudi posledica jemanja nekaterih zdravil ali hrane, v nekaterih primerih tudi spremembe klime ali področja, na katerem živimo, še posebej, če se selimo v bolj topla in vlažna področja.

V redkih primerih je izpuščaj povezan s hudimi boleznimi.

Veliko pogosteje se pojavi zaradi naravne nagnjenostjo za razvoj izpuščaja pod pazduho. Bolj so mu izpostavljeni ljudje, ki se veliko potijo, saj lahko znoj povzroči vnetje žlez znojnic, te se povečajo in koža je izpostavljena nenehnemu draženju. Pri vnetju lasnih mešičkov pa se najprej pojavi izpuščaj, pod kožo se prične nabirati gnoj, kar je izjemno boleče, pojavi se oteklina. Podobna težava se pojavlja tudi pri dojenčkih, vendar večinoma na predelih, kjer je koža pokrita s plenico.

Kako si pomagati?

Prvi korak je zagotovo, da se pričnete izogibati dražečim snovem. Nato pa pri močno vneti in razdraženi koži svetujemo obkladke s fiziološko raztopino ali prekuhano vodo, ki pomirjajo vnetje in nanos hidrofilne kreme ali losijonov s kortikosteroidi, ki pomirijo vneto področje. V primeru dodatne okužbe se lahko dermatolog odloči tudi za sistemsko zdravljenje s kortikosteroidi ali z retinolom, lahko pa vam predpiše tudi antibiotike. Pri to vrstnih okužbah kože lahko srbečico ublažite tudi z antihistaminiki, če gre za glivično okužbo pa z antimikotiki.

Ko se vnetje pomiri, je dobro, da v kožni gubi uporabljate puder, kot je na primer smukec ali otroški puder, ki vsrka vlago, ki je nastala zaradi potenja. Poskrbite, da je koža suha in jo redno čistite in zaščitite z negovalnimi mazili. Nežno otroško kožo pod plenico pa lahko zaščitite s hladilnim mazilom, z mehko cinkovo pasto in s cinkovim oljem, ko koža še ni vneta.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662