Kdo je najbolj dovzeten za tovrstne glivične okužbe?
Za te okužbe nismo vsi enako dovzetni, pomembno vlogo pa verjetno igra genetska nagnjenost. Zelo pogosto se pojavljajo pri bolnikih s sladkorno boleznijo in pri starejših ljudeh, predvsem pri tistih, ki imajo bolezni perifernega žilja ali živčevja, pojavijo pa se lahko tudi pri mlajših ljudeh, predvsem tistih, ki so imeli kakršne koli poškodbe nohtov ali kože na stopalih in pri ljudeh, ki so športno dejavni in pogosto obiskujejo športne objekte, javna kopališča, bazene in savne. Zelo dovzetni za tovrstne okužbe pa so tudi tisti, ki imajo bolezni perifernega ožilja in živčevja, ponavljajoče se poškodbe nohta, ortopedske nepravilnosti stopala in so okuženi z virusom HIV. Onihomikozi nohtov rok pa so bolj izpostavljeni ljudje, ki imajo pogost stik z vodo, čistili in živili z visoko vsebnostjo sladkorja, trpijo za hiperhidrozo, akroasfiksijo in boleznimi ščitnice.
Kako poteka okužba?
Na nogah glivična okužba poteka počasi, lahko tudi več let. Glivične okužbe se na nogah najprej pokažejo na prostem delu nohta, ki postane motno obarvan, odstopa od podnohtja, postane lahko zadebeljen, krhek in lomljiv. Če odlašamo z zdravljenjem, okužba napreduje po nohtu navzgor, vse do zarodnega dela nohtne plošče. Kadar je okužen tudi ta del nohta, so glivice posledično navzoče v vsej nohtni plošči, noht pa postane v celoti zadebeljen, moten, pridruži se lahko tudi vnetje kože obnohtja.
Glivična okužba lahko prizadene vse nohte na rokah in na nogah. Na nohtih noge več let ostane le na nohtih palcev in se začne širiti na druge nohte šele kasneje. Na nohtih rok se okužbe širijo hitreje, običajno že po nekaj mesecih.
Glivične okužbe so nalezljive, vendar je pri tem zelo pomembna individualna dovzetnost. Med družinskimi člani se okužbe lahko prenašajo posredno, preko brisač, copat, obutve in nogavic. Možnost prenosa pa je večja na krajih, kjer se zadržuje veliko ljudi in je veliko vlage, ki omogoča glivicam preživetje, torej na kopališčih, v bazenih in savnah.
Kako poteka zdravljenje?
Pred začetkom zdravljenja mora zdravnik z laboratorijsko preiskavo najprej dokazati povzročitelja ali vsaj bolezen, nato pa lahko izbere najustreznejšo obliko zdravljenja. Uspeh zdravljenja je najboljši, če se zdravljenje začne v zgodnji fazi razvoja okužbe in če je človek sicer zdrav, brez drugih kroničnih bolezni, uspešnost zdravljenja pa je slabša, če okužba traja več let preden oseba poišče pomoč. Kljub temu pa zdravljenje ni vedno trajno, saj se okužba, še posebej, če oseba ne sledi navodilom zdravnika ali se ne pozdravi do konca, rada ponovi.
Kako se lahko izognemo okužbi?
Glivice imajo rade višje temperature in vlago, zato je osnovni preventivni ukrep, da se temu izogibamo. Ko obiščemo savno, kopališče ali bazen, je priporočljivo nositi plastične natikače, po uporabi prhe, oziroma ko pridemo iz bazena ali savne, pa je potrebno noge temeljito obrisati in osušiti. Nogavice in čevlji naj bodo iz naravnih in zračnih snovi, tako da bo koža vedno suha, če veliko močite roke pa je smiselno uporabljati kakovostne zaščitne rokavice. Po delu si roke vedno umijte in temeljito osušite. Previdnost velja tudi za vse, ki imajo veliko opraviti s slaščicami, saj sladkor pospešuje razmnoževanje glivic na koži in nohtih.
Nohte strižemo na kratko in pazimo, da ne poškodujemo kožice ob nohtih, nikar pa ne prirezujte obnohtne kožice. Priporočljiva pa je uporaba antimikotikov v razpršilcu ali posipov za notranjost obutve. Na glivice morajo biti pozorni tudi športniki, predvsem zaradi dolgotrajne nošnje športne obutve, saj je okolje v športnih copatih izjemno ugodno za razmnoževanje glivic.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV