Vizita.si
Listerioza je redka bakterijska bolezen, ki jo povzroča bakterija Listeria monocytogenes. Žal pa sta za njenimi posledicami v zadnjih dveh tednih v splitski bolnišnici preminila dva novorojenčka.

Infekcijske bolezni

Izjemno redka bakterijska bolezen na Hrvaškem: v dveh tednih sta umrla dva dojenčka!

K.B.
26. 08. 2014 11.45
3

V zadnjih dveh tednih sta za posledicami okužbe z bakterijo listerija na Hrvaškem umrla dva dojenčka, poroča hrvaški dnevnik.hr. Okužbi s to bakterijo so najbolj izpostavljeni starostniki, otroci in nosečnice.

Listerioza je redka bakterijska bolezen, ki jo povzroča bakterija Listeria monocytogenes. Žal pa sta za njenimi posledicami v zadnjih dveh tednih v splitski bolnišnici preminila dva novorojenčka.
Listerioza je redka bakterijska bolezen, ki jo povzroča bakterija Listeria monocytogenes. Žal pa sta za njenimi posledicami v zadnjih dveh tednih v splitski bolnišnici preminila dva novorojenčka.FOTO: Profimedia

Dva prezgodaj rojena dojenčka sta v zadnjih dveh tednih preminila v splitski bolnišnici zaradi okužbe z bakterijo Listeria monocytogenes. Iz kliničnega centra Split so sporočili, da za smrtni izzid niso odgovorni in da ni razloga za paniko.

Listerioza je izjemno redka bakterijska bolezen tako na Hrvaškem in v svetu, a so ji bolj izpostavljene nosečnice, otroci in starejši, zaradi česar svetujejo, naj te skupine ljudi še posebej pazijo, da uživajo termično obdelano hrano. ''Treba je poudariti, da je v nosečnosti okužba s to bakterijo 20 odstotkov pogostejša kot sicer. Torej, ista ženska, ki je noseča, ima 20 odstotokov več možnosti, da jo dobi,'' je za hrvaški dnevnik.hr pojasnil prof. dr. sci. Deni Karelović, predstojnik Klinike za ženske bolezni in porode KBC Split.

Od 700 drugih vzrocev, ki so jih odvzeli v KBC Split, niti eden ni bil pozitiven. Čeprav je Listeria monocytogenes izjemno odporna bakterija, se z njo okuži le malo ljudi. ''Okužba z njo je podobna gripi, le da je vročina bolj dolgotrajna,'' je pojasnila še Diana Nonković, specialistka epidemologije in vodja Službe za zaznavanje epidemiologije ZJZ SDŽ.

Nutricionisti pa opozarjajo, da se okužbi lahko izognemo s pravilno prehrano. ''Izogibajte se nepasteriziranem mleku, če ne poznate njegovega porekla in varnosti, nevarno je tudi sadje in zelenjava, ko pričnejo gniti,'' je pojasnila nutricistka Olja Martinić. Tako kot drugim bakterijskim okužbam, smo tudi bakterijski okužbi z listerijo bolj izpostavljeni poleti. ''Če pripravimo hrano, potem jo takoj pojejmo ali pa jo takoj shranimo v hladilnik. Če želimo nekaj pogreti, je pomembno, da počakamo, da hrano segrejemo do vrelišča, da bi zmanjšali možnost okužbe z bakterijami,'' še svetuje Martinićeva.

 

Kaj je listerioza?

Listerioza je bakterijska bolezen, ki jo povzroča Listeria monocytogenes. Povzročitelj sicer živi v prsti, najdemo pa ga tudi v iztrebkih večine živali. Ljudje se lahko okužijo z različno
kontaminirano hrano (mehki siri, mleko, paštete, že pripravljeni prehrambeni izdelki...).

Tveganje za okužbo je večje, če je bila hrana nepravilno shranjena. Bakterije se razmnožujejo v črevesju in lahko vdrejo v kri in prizadenejo notranje organe.

Simptomi listerioze so različni. Običajno bolezen ne ogroža zdravih odraslih oseb, včasih se pojavijo blagi, gripi podobni znaki, na primer povišana telesna temperatura, bolečine v žrelu, glavobol in bolečine v mišicah. Prizadene bolj ogrožene osebe, predvsem dojenčke, ostarele, nosečnice (pri katerih lahko povzroči splav) in osebe z oslabljenim imunskim sistemom.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859