Vizita.si
Jesen je pravi čas za začetek cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu, opozarjajo strokovnjaki.

Infekcijske bolezni

Jesen je pravi čas za cepljenje proti klopnemu meningitisu

E. D.
10. 10. 2011 13.50
0

V UKC Ljubljana opozarjajo, da je prav jesenski čas najprimernejši za začetek cepljenja proti nevarnim klopnim meningoencefalitisom. Da bo zaščita res učinkovita, se je treba najprej cepiti s tremi odmerki cepiva, nato pa s posameznim poživitvenim odmerkom na tri do pet let.

Jesen je pravi čas za začetek cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu, opozarjajo strokovnjaki.
Jesen je pravi čas za začetek cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu, opozarjajo strokovnjaki.FOTO: Reuters
Klopni meningoencefalitis je virusno vnetje možganskih ovojnic, ki se običajno pokaže dva do tri tedne po ugrizu okuženega klopa. Bolezen največkrat poteka v dveh fazah. Prva, začetna faza, ki običajno traja manj kot en teden, se kaže z vročino, glavobolom, utrujenostjo in slabim počutjem. Temu sledi nekajdnevno izboljšanje, nato pa nastopi druga faza obolenja, ki se kaže s ponovnim poslabšanjem stanja obolelega z visoko vročino, hudim glavobolom in bruhanjem. Pogosto je prisotno tudi tresenje prstov rok in jezika, včasih motnje zavesti. Pri manj kot 10 odstotkih se pojavijo ohromitve. Bolezni so izpostavljeni ljudje vseh starostnih skupin, posebej pa tisti, ki se gibajo v naravi oziroma svoj poklic opravljajo na prostem, zbolevajo pa tudi otroci.
Klopni meningoencefalitis je virusno vnetje možganskih ovojnic, ki se običajno pokaže dva do tri tedne po ugrizu okuženega klopa.
Klopni meningoencefalitis je virusno vnetje možganskih ovojnic, ki se običajno pokaže dva do tri tedne po ugrizu okuženega klopa. FOTO: iStockphoto

Obolenje je lahko tudi smrtno

V Evropi sicer zaradi klopnih meningoencefalitisov umre približno en odstotek obolelih, pet odstotkov ostane trajno hromih, pri dobri tretjini bolnikov pa bolezen pusti posledice, kot so glavoboli, slabo počutje, utrujenost, motnje spomina in mišljenja, zmanjšana sposobnost koncentracije, depresija in motnje razpoloženja.

Slovenija sodi sodi med endemična območja za klopni meningoencefalitis z obolevnostjo, ki je med najvišjimi v Evropi. Pri nas je tako v času od leta 2005 do 2010 za klopnim meningoencefalitisom na leto zbolelo od 166 do 373 oseb. V letu 2009 so bili prijavljeni 304 primeri klopnega meningoencefalitisa, velika večina prijavljenih je bila hospitalizirana, ena oseba je za posledicami bolezni umrla. Najvišja incidenca bolezni je bila leta 2009 prijavljena v kranjski regiji (38/100.000 prebivalcev). Strokovnjaki opozarjajo, da je glede na visoko obolevnost pri nas stopnja osveščenosti še vedno premajhna, prav tako je nizka precepljenost Slovencev, ki znaša le dobrih 10 odstotkov.

Zaščitite se lahko s cepljenjem

A prav pravočasno cepljenje in predvsem dokončanje osnovne sheme cepljenja je ključnega pomena za ustrezno zaščito pred okuženimi klopi. ''Klopni meningoencefalitis je huda bolezen, ki prizadene osrednje živčevje in lahko na zdravju pusti resne posledice za vse življenje. Kljub temu, da strokovnjaki vedno znova opozarjamo na razmeroma visoko stopnjo ogroženosti, je osveščenost in precepljenost prebivalcev Slovenije še vedno majhna. Ljudje pogosto pozabijo, da je za doseganje ustrezne zaščite pred klopnim meningoencefalitisom treba opraviti osnovno shemo cepljenja z vsemi tremi odmerki. Ta zaščita pa ne traja vse življenje in jo je potrebno v rednih časovnih presledkih, in sicer na tri do pet let, obnavljati,'' pojasnjuje prof. dr. Franc Strle, dr. med., predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ter dodaja, da je najbolj primeren čas za pričetek cepljenja prav hladnejše obdobje, se pravi ravno ti jesenski dnevi.

Kako poteka cepljenje?

Cepljenje poteka v vseh območnih zavodih za zdravstveno varstvo in pri izbranih osebnih zdravnikih. Priporočljivo je, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi z enomesečnim razmikom v hladnejšem obdobju leta, torej v prihajajočih mesecih. Tretji odmerek naj sledi čez šest do 12 mesecev, nato pa so potrebni poživitveni odmerki – prvi čez tri leta, kasneje pa na pet let, po 60. letu starosti pa ponovno na vsaka tri leta. Za ljudi, ki so s cepljenjem pričeli v začetku tega leta, se priporoča, da osnovni program cepljenja s tretjim odmerkom zaključijo pred začetkom naslednje sezone aktivnosti klopov, ki bo spomladi. Strokovnjaki sicer cepljenje priporočajo vsem osebam od enega leta naprej, ki se gibljejo ali živijo na območjih, kjer je verjetnost okužbe visoka – to je predvsem na Gorenjskem, Koroškem in Štajerskem ter zadnje času tudi na Primorskem.

Ste se nam že pridružili na našiFacebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662