Med prehladom in tudi gripo je eden izmed simptomov, ki nas mučijo, zamašen nos. Da bi si čim bolj učinkovito pomagali, morate razumeti, kaj se v tem času dogaja. Sluz se ne pojavi kar od nikoder. Nos jo izloča vsak dan, vendar je začne proizvajati več, ko zbolite. Takrat se namreč sluznica vzdraži, zato je potrebno več sluzi, da ostane vlažna. Hkrati je njena vloga še, da ujame povzročitelje infekcije, ki jih nato izpihamo v robček, oziroma telo, da bi jih izločilo, povzroči refleks kihanja. Ravno zato je tako pomembno, da med kihanjem pred nos in usta postavimo roko oziroma da tudi kihnemo v robček. Če se želite prej pozdraviti, sluzi nikoli ne potiskajte globlje nazaj. Gre za obrambni mehanizem telesa, ki mu morate pomagati. Med drugim tudi tako, da sluznico ohranjate vlažno. Preberite si kako.
Raztopina morske vode v pršilu
V lekarnah so na voljo v priročnem pršilu. Medtem ko sluznico ohranjajo vlažno, hkrati redčijo sluz, ki se zaradi tega iz nosu hkrati s povzročitelji bolezni veliko lažje izloči. Poleg tega morska voda vsebuje kopico snovi, ki na telo delujejo blagodejno.
Vroča para
Pomagalo vam bo vdihovanje vroče pare, ki še posebej učinkovito deluje na tisto sluz, ki se je tako strdila, da se ne more izločiti sama od sebe. Hkrati prepreči, da bi se gostila tudi preostala sluz. Privoščite si toplo prho, si na obraz polagajte tople obkladke ali obraz nagnite nad lonec vroče vode. Slednjemu lahko dodate eterična olja, in sicer so največkrat priporočana olja evkaliptusa, timijana in mete, ki imajo med drugim sposobnost antimikrobnega delovanja. Če ste bolj nerodni, se morda splača kupiti inhalator. Ta deluje enako kot lonec vroče vode, le da je oblikovan tako, da je primernejši za uporabo.
Vlažilnik zraka
Bolj kot je sluznica nosu izsušena, več sluzi se bo izločalo. Da vam ne bi bilo treba vedno znova posegati po robčkih, poskrbite, da se zadržujete v prostorih, kjer zrak ni suh. Pozimi je v zaprtih prostorih zaradi gretja zrak izsušen, zato ga je priporočljivo vlažiti s posebno napravo.
Dovolj tekočine
Če bo telo dehidrirano, bo posledično izsušena tudi sluznica nosu in nos bolj zamašen. Zaradi tega morate čez cel dan piti dovolj tekočine, ki jo je še posebej priporočljivo uživati toplo, v obliki čajev in juhic. Ko se iz skodelice kadi para, lahko to vdihujete, poleg tega je nosna votlina povezana z ustno in bo njeno vzdraženost olajšalo tudi pitje tople tekočine. Tudi tako se bo sluz nosu razredčila in se bo ta lažje izločala. Poleg tega ne pozabite, da je mogoče nekaj tekočine užiti v obliki sadja in zelenjave. Izberite še posebej veliko tistih živil, ki vsebujejo vitamin C, saj ta dokazano skrajša trajanje prehlada in gripe ter posledično tudi simptomov, ki ju spremljajo.
Posodica neti
To je posodica, ki je videti kot majhen čajnik. V njej toplo vodo zmešamo s soljo ter nato njen dolg vrat prislonimo na eno izmed nosnic in začnemo vanjo raztopino počasi vlivati. Če odprtino, ki vodi v ustno votlino, zavestno zapremo, bo voda skozi drugo nosnico pricurljala nazaj ven ter obenem nos očistila in navlažila. Na zelo blag način se bo sluz izločila (seveda hkrati z iritanti) ter se zaradi navlaženosti zatem tudi manj nabirala.
Dvignjeno vzglavje
Zaradi zamašenega nosu lahko imamo težave s spanjem. Te si olajšamo, če dvignemo svoje vzglavje. To lahko storite dobesedno tako, da pod noge postelje podložite kakšno knjigo, ali uporabite še kakšno dodatno blazino. Zaradi moči gravitacije se sluz ne bo nabirala v zadnjem delu nosu, kjer se bo zgostila in ga zamašila do te mere, da ne boste mogli dihati.
Kdaj k zdravniku?
Zamašen nos je najpogosteje spremljevalec prehlada in tako kot bolezen traja približno pet ali celo samo tri dni. Če se vleče dlje časa in imate tudi vročino ter še posebej, če sluz spremeni barvo, postane zelena ali celo krvava, je po drugi strani vsekakor čas, da obiščete zdravnika.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV