Vizita.si
Spodnje perilo, športna oblačila, kuhinjske krpe, brisače in posteljnino je priporočljivo prati pri temperaturi, ki je višja od 40 stopinj Celzija.

Infekcijske bolezni

Kdaj je nevarno prati pri 30 °C?

Lina Eržen
27. 08. 2013 08.16
15

Strokovnjakinja za higieno opozarja, da nekaterega perila ni zdravo prati pri nižjih temperaturah, saj te ne uničijo vseh bakterij, ki se na njem lahko zadržujejo in potencialno ogrožajo naše zdravje.

Spodnje perilo, športna oblačila, kuhinjske krpe, brisače in posteljnino je priporočljivo prati pri temperaturi, ki je višja od 40 stopinj Celzija.
Spodnje perilo, športna oblačila, kuhinjske krpe, brisače in posteljnino je priporočljivo prati pri temperaturi, ki je višja od 40 stopinj Celzija.FOTO: iStockphoto
Znate prati pravilno? Britanska strokovnjakinja za higieno dr. Lisa Ackerley opozarja, da marsikdo pri pranju perila dela napake, zaradi katerih lahko pride do okužb s škodljivimi bakterijami. To predstavlja še posebej veliko nevarnost v gospodinjstvih, kjer so otroci, starejši in kronični bolniki. Kadar so ti naši družinski člani, je treba biti pri pranju perila toliko bolj pazljiv.

Pri višjih temperaturah je treba obvezno prati oblačila bolnikov in zdravstvenih delavcev.
Pri višjih temperaturah je treba obvezno prati oblačila bolnikov in zdravstvenih delavcev. FOTO: iStockphoto

Česa ne bi smeli prati pri 30?

Ko perilo operemo, običajno predvidevamo, da je čisto. A kadar peremo pri nizkih temperaturah, kar je pod 40 stopinj Celzija, vseh bakterij po besedah Ackerleyeve ne uničimo, kar je lahko nevarno, če peremo nekaj, kar je okuženo z bakterijami, ki lahko povzročajo bolezni. "Če v pralni stroj položiš nekaj, kar je polno bakterij, svoje stvari opereš v nekakšni bakterij polni juhi – razen če vse te bakterije pobiješ," je povedala za Daily Mail. Pri višjih temperaturah bi morali zato vedno prati spodnje perilo, brisače, kuhinjske krpe in posteljnino. "Sicer je recimo nevarno, da se bakterije iz umazanega spodnjega perila preselijo na kuhinjske krpe, s katerimi nato brišemo posodo." Posebej in pri višjih temperaturah je treba poleg tega prati stvari, ki jih je umazal bolnik. Na koncu si ne smemo pozabiti umiti roke.

S takšnimi priporočili se strinja tudi nevladna organizacija Mednarodni znanstveni forum za higieno doma. Le da za povrh svetujejo še, da posebej in pri višjih temperaturah perete oblačila za šport. To naj bi bilo sploh potrebno, kadar se ukvarjate z disciplinami, pri katerih je prisotnega veliko kontakta z drugimi ljudmi. Opozarjajo tudi, da njihove raziskave kažejo, kako se takšnih priporočil za pranje drži veliko premalo zdravstvenih delavcev, ki dan za dnem prihajajo v stik z najrazličnejšimi mikrobi, ki jih lahko nato vnesejo v svoj dom. Razen vsega do sedaj omenjenega lahko ostalo perete pri nizkih temperaturah, saj tako manj obremenjujete okolje. Poleg tega opranega perila v pralnem stroju nikoli ne pustite predolgo. Potrudite se, da ga vedno obesite čim prej. Prav tako v košaro za umazano perilo nikoli ne položite ničesar, kar je še vlažno.

Ne pozabite niti na 90 stopinj Celzija

Če pralni stroj uporabljate le pri temperaturah, ki so nižje od 40 stopinj Celzija, strokovnjakinja za higieno še opozarja, da se bodo bakterije in plesen zaredile v samem stroju. Da se to ne bi zgodilo, občasno perite posteljnino, brisače, kuhinjske krpe in spodnje perilo ne le pri 60 stopinjah Celzija, temveč tudi pri 90. Pri 90 stopinjah Celzija perite vsaj enkrat mesečno. Če pri tej temperaturi ne želite oprati ničesar, pustite, da stroj pri tej temperaturi dela prazen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662