Vizita.si
V času bolezni apetit izgubimo z razlogom. Dr. Hensrud iz Mayo klinike je pojasnil, zakaj nam takrat hrana ne diši več tako zelo.

Infekcijske bolezni

Zakaj izgubimo apetit, ko zbolimo?

K.B.
08. 01. 2014 14.24
0

Poznate rek 'prehlad nahranite, vročino pa stradajte'? Čeprav strokovnjaki trdijo, da ne stradanje ne prekomerno hranjenje v resnici ne bo pomagalo k hitrejšemu okrevanju, pa je dejstvo, da v času gripe ali prehlada mnogi izgubijo apetit. Vas zanima, kje tiči vzrok za to?

V času bolezni apetit izgubimo z razlogom. Dr. Hensrud iz Mayo klinike je pojasnil, zakaj nam takrat hrana ne diši več tako zelo.
V času bolezni apetit izgubimo z razlogom. Dr. Hensrud iz Mayo klinike je pojasnil, zakaj nam takrat hrana ne diši več tako zelo.FOTO: Profimedia

Izguba apetita je eden izmed dobro poznanih simptomov številnih bolezni, vključno z gripo in prehladom. ''Ko smo prehlajeni ali bolni zaradi različnih stanj, v našem telesu pride do kompleksnega vnetnega odziva,'' je za The Huffington Post pojasnil dr. Donald D. Hensrud iz Mayo klinike. ''Del tega odziva je tudi, da proizvajamo kemikalije, imenovane citokini, ki imajo velik razpon učinkov in so delno odgovorne tudi za zmanjšanje apetita.'' K temu pa lahko pripomorejo tudi hormonske spremembe, ki se pojavijo pri nekaterih boleznih.

Manjša želja po hrani lahko v resnici ohrani nekaj energije, ki jo potrebuje imunski sistem za obrambo telesa pred škodljivimi virusi in bakterijami. ''Prebavljanje hrane porablja energijo, zato se v primeru, ko ne prebavljate hrane, sprosti nekaj energije, ki je na voljo za boj proti infekcijam ali bolezni,'' pojasnjuje dr. Hensrud. Kljub vsemu pa padec apetita pomaga le kratkoročno, dolgoročna izguba apetita, ki se lahko pojavlja pri boleznih, kot je na primer rak, lahko privede do škodljive izgube kilogramov.

Do izgube apetita v času gripe ali prehlada pride tudi, ker naš vonj in okus začasno nista tako izrazita. Tako ni nenavadno, da smo manj navdušeni nad tem, da bi si privoščili okusen obrok. ''Izguba apetita preprečuje razrast virusov tudi zato, ker primanjkuje substanc, s katerimi se prehranjujejo virusi,'' pojasnjuje Hensrud. Enako pa velja tudi za bakterije, ki ob stradanju iz krvnega obtoka ne dobijo dovolj glukoze in železa in tako oslabijo. ''Ta kompleksni odziv telesa lahko kratkoročno torej pomaga pri okrevanju in zdravljenju.''

Kljub vsemu pa to ne pomeni, da v času gripe ali prehlada ne smete jesti. Če skušate zavestno stradati svoje telo, da bi hitreje okrevali, lahko zaradi pomanjkanja energije ovirate proces zdravljenja, saj vaše telo potrebuje določeno zalogo energije, da lahko ohranja močan imunski sistem. Strokovnjaki tako svetujejo, da v času bolezni jeste, ko začutite lakoto, pomembno pa je tudi, da telesu zagotovite dovolj tekočine.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662