Vizita.si
tatu

Infekcijske bolezni

Kako se tetovirati in ostati zdrav?

K.B./N.J.
30. 09. 2009 09.00
3

Čeprav poletje ni najbolj primerni letni čas za tetoviranje, pa si jih veliko zaželi poslikati svoje telo ravno zdaj.

Najbolj primeren čas za tetoviranje je zagotovo od septembra do junija, saj je poleti zaradi izpostavljanja soncu nega tatuja nekoliko bolj zahtevna. Poleti se po navadi ustvarjajo manjši motivi, ki niso na odkritih delih telesa, saj jih tako lažje zaščitimo pred neposrednimi sončnimi žarki. Nikakor pa se po tetoviranju 10 dni ne smete kopati v morju ali bazenu, sončenju pa se morate odpovedati za 14 dni. Ne le da lahko v nasprotnem primeru pride do okužb, tudi tetovaža lahko obledi.

Nevarnost okužb

Najbolje se jim boste izognili, če se boste najprej prepričali o profesionalnosti vašega tetovatorja in nato upoštevali njegova navodila za nego tetovaže. Neprofesionalen in higiensko neustrezen poseg namreč lahko privede do nastanka okužb z bakterijami, lahko tudi z glivicami in virusi (Herpes simplex). Znaki okužbe se pojavijo kmalu po posegu: tetoviran predel postane dodatno pordel, otekel, boleč, ranice se ne celijo, iz njih se izceja gnoj. Med takšne zaplete sodijo razne kožne okužbe, kot so celulitis, ognojek (abscesa) itd.

Čeprav so možnosti izjemno majhne, lahko pride do infekcije tudi zaradi alergije na barvo. Edina barva, ki utegne povzročiti alergijsko reakcijo, naj bi bila rdeča, vse ostale so namreč hipoalergenske. Zato se, preden se odločite za barvno tetovažo, najprej prepričajte, da niste alergični na katero izmed snovi, ki jih vsebujejo barve. Če pride do reakcije, koža začne navadno srbeti, oteče, lahko pride tudi do gnojnega vnetja. Najpogostejši simptomi alergijske reakcije so rdečica in ekcemi.

Lahko pa se okužite tudi s hepatitisom, tuberkolozo, sifilisom, hepatitisom B in drugimi nalezljivimi boleznimi, celo z virusom HIV. Vendar pa so za to možnosti majhne, še posebej, če tetovatorji pri delu upoštevajo vse higienske pogoje in zdravstvene ukrepe. Glede na podatke ameriškega Centra za nadzor in preventivo pred okužbami z nalezljivimi boleznimi še ni nobenega dokaza, da bi kdo zbolel za virusom HIV med tetoviranjem.

Nega tetovaže

Izjemno je pomembna tudi pravilna nega tetovaže, s katero se lahko izognemo številnim infekcijam. Tetovaža naj bo še dve uri po tetoviranju prekrita, nato pa jo odkrijte in pustite, da se na zraku celi. Ne pokrivajte je več. Redno in večkrat dnevno jo mažite z antibiotično kremo, ki preprečuje vnetja, in ne izpostavljajte je soncu, prav tako pa se izogibajte pretiranemu izpostavljanju vodi.

Ali tetoviranje boli?

Da je tetoviranje povsem neboleče, vam žal ne moremo zagotoviti. Intenzivnost bolečine je odvisna predvsem od predela telesa, kjer se boste tetovirali. Predeli, kjer je več mišic, manj bolijo, kot tisti, kjer je pod kožo kost. Boleči pa so tudi predeli, kjer je veliko živcev.

Ali se tetovažo lahko odstrani?

Tetovažo lahko odstranite le z operativnim posegom. Odstranjevanje je lahko težavno, zlasti če je večbarvna. Običajno se tetovaže odstranjujejo z laserji ali operativno. Za uspešno odstranitev predvsem barvnih tetovaž pa je potrebno večje število posegov.

Sicer pa se pred posegom spočijte in najejte, nikar pa si bolečin ne lajšajte z alkoholom in drugimi omamnimi substancami.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587