Smo sredi sezone gripe, v ameriški zvezni državi New York so v soboto zaradi epidemije celo razglasili izredno stanje. Do zdaj so namreč ugotovili že več kot 19 tisoč primerov, medtem ko jih je bilo lani v celotni sezoni 4404. Četudi pri nas še ni tako hudo, je prav, da malo več truda vložite v to, da sebe in svoje bližnje zavarujete. Lahko se cepite, zelo pa pomaga tudi redno pranje rok ter čiščenje in razkuževanje površin, ki jih pogosto uporabljate. Dr. Charles Gerba z univerze v Arizoni trdi, da je tako mogoče tveganje za pojav bolezni zmanjšati za 50 odstotkov. Hkrati je opozoril na nekaj površin in predvsem predmetov, ki so pogosto okuženi, vendar jih pozabljamo skrbno očistiti.
Zobna ščetka
Klice se še posebej dobro razvijajo v vlažnem okolju, kot je med drugim tudi zobna ščetka. Če imate stranišče v kopalnici je izredno pomembno, da pred splakovanjem pokrov vedno spustite, sicer se v zrak sprostijo številni mikrobi, ki lahko pristanejo tudi na zobni ščetki. Pazite še, da jo zamenjate na tri ali štiri mesece.
Nakit
Obstaja razlog, zakaj v operacijsko sobo ni dovoljeno z nakitom. Posebno v njegovih za čiščenje bolj nedostopnih kotičkih se nahaja veliko mikrobov. Poleg tega, da je treba tudi nakit redno čistiti, je najbolj priporočljivo nositi srebro, na katero se prime najmanj škodljivih mikroorganizmov.
Telovadna podloga
Ste preveč lenobni, da bi v telovadnico vsakič nosili svojo podlogo, zato uporabljate tisto, na kateri telovadijo vsi. Lahko se zanesete, da je ne čistijo tako redno, da bi bila brez klic. Poleg tega na njej vsak dan ležijo in stojijo ljudje, ki se potijo in so morda za povrhu celo prehlajeni. Raje si prinesite svojo blazino; če to ni mogoče, pa v torbico pospravite vsaj sredstvo za razkuževanje, s katerim boste lahko očistili tisto skupno.
Blazina
Pisali smo že, da je treba vsak teden prati posteljnino, toda kdaj ste nazadnje očistili samo blazino. Sploh če jo kdaj uporabljate tudi brez prevleke, se v njej nabirajo vaši telesni izločki, ki zaradi svoje vlažnosti to spremenijo v odličen kraj za razvoj bakterij in virusov, tudi tistih, zaradi katerih lahko zbolite. Še posebej pomembno je, da blazino operete, potem ko ste bili bolni.
Službena delovna miza
Nenehno se je dotikate s prsti, tu tudi jeste, včasih celo kihate. Ker gre za neke vrste zaseben prostor, je čistilka nikoli ne očisti dovolj temeljito. Zato morate torej resnično poskrbeti sami, tako da imejte v svojem predalu vedno pri roki čistilo in sredstvo za razkuževanje. Očistite tako samo mizo kot tudi miško, tipkovnico, telefon in tiskalnik.
Torbica
Kadar ni v naši roki, je nemalokrat postavimo na tla restavracije, kino dvorane, avtomobila, pisarne itd. Četudi so ta videti čista, ne veste, ali skrivajo le pod mikroskopom vidne organizme. Zunanji del vaše torbice je lahko, če ga ne čistite, poln klic, ki vas lahko, ko vam v nekem trenutku oslabi imunski sistem, močno ogrozijo.
Cev za natakanje goriva
Lahko si mislite, da na bencinski črpalki marsikdo najprej uporabi stranišče, si nato ne opere rok in kljub temu uporabi cev za natakanje goriva. Običajno je ne čistijo, zato lahko skriva marsikaj. Uporabljajte jo tako, da jo primete s krpo in si nato operete roke ali nanesete vsaj dezinfekcijski losjon.
Tipke in gumbi za javno uporabo
Bankomati, parkomati, avtomati s hrano in vodo … Nihče jih ne čisti dovolj pogosto, da ne bi bila na njihovih tipkah in gumbih kopica mikrobov. Enako velja za držala nakupovalnih vozičkov, gumbe v dvigalu, tipke računalnika in telefona. Dotaknite se jih z robčkom ali si nato kmalu umijte roke. To je treba vedno storiti tudi takoj, ko prestopite prag doma.
Vrečke za večkratno uporabo
Čeprav je njihova uporaba za okolje zelo dobrodejna, mnogi pozabljajo, da bi jih bilo treba kdaj očistiti. Embalaže hrane, ki ste jo z njimi nosili, se je spet dotaknil marsikdo, poleg tega je vrečka še bolj umazana, če v njej kdaj prenašate še kaj drugega – denimo pulover, ki ste ga slekli, ker vam je prevroče, prej pa vam je morda kdaj padel celo na tla.
Kuhinjske gobice
Večina po uporabi nikoli ne poskrbi, da bi se povsem osušile, zato so idealen kraj za razmnoževanje različnih mikroorganizmov. Da bi to preprečili, jih lahko vsak dan prekuhate ali za dve minuti zaprete v mikrovalovko. Poleg tega jih menjajte na vsaka dva tedna in iste ne uporabljajte tako za pult kot za posodo.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV