Vizita.si
Ljudje se z glivicami pogosto okužijo tudi na fitnesu ali v hotelskih sobah in kopalnicah, kjer se sprehajajo bosi.

Infekcijske bolezni

Ne pozabite na stopala!

V.L. / T.M.
10. 03. 2009 13.00
1

V zimskem času pogosto zanemarjamo stopala. Predvsem topla zima ustvarja dobre pogoje za razvoj glivičnih infekcij.

Da bi se izognili glivičnim okužbam na stopalih, je ob prvih znakih okužbe najbolje čim prej obiskati zdravnika, ki vam bo predpisal ustrezno zdravilo.
Da bi se izognili glivičnim okužbam na stopalih, je ob prvih znakih okužbe najbolje čim prej obiskati zdravnika, ki vam bo predpisal ustrezno zdravilo.FOTO: iStockphoto

Topla zima ustvarja idealne pogoje za razvoj glivičnih infekcij. Zjutraj, ko so temperature nizke, si obujemo toplo obutev, čez dan, ko se temperature dvignejo, pa se naše noge začnejo potiti, še posebej med prsti. To ustvarja idealne pogoje za razmnoževanje glivic, pravi dermatologinja Ljiljana Škrinjar.

Če glivična infekcija zajame nohte, postanejo bolj debeli, sčasoma pa postanejo rjave barve. Če pa infekcija zajame tudi spodnjo površino stopala, se začne koža luščiti, srbeti, lahko pa se pojavi tudi rdečica na robovih stopala. Tovrstno infekcijo dermatologi imenujejo atletska stopala, saj se najbolj pogosto pojavlja pri športnikih, ker ti večino dneva preživijo v športnih copatih.

Negujte svoja stopala

Glivične infekcije ne smemo ignorirati, saj lahko povzroči resne težave. Pri starejših osebah se lahko razvije bakterijska infekcija s streptokokom, ki jo spremljata povišana telesna temperatura in splošno slabo počutje.

Boleča, utrujena in zanemarjena stopala vplivajo na počutje celotnega telesa. Različne obremenitve nog in stopal, kot so dolgo stanje, nepravilna obutev in prekomerna telesna teža, lahko privedejo do težav, ki jim v današnjih časih hitrega življenja podlega čedalje več ljudi. Dodatna nega in skrb sta nujno potrebni. Redni obiski pedikure torej ne bodo odveč. Še posebej za vse tiste, ki imate večje težave s svojimi stopali: kurja očesa, vraščeni nohti in otrdela koža, ki jo sami s težavo odpravite.

Nasvet: hitra domača pedikura

Ljudje se z glivicami pogosto okužijo tudi na fitnesu ali v hotelskih sobah in kopalnicah, kjer se sprehajajo bosi.
Ljudje se z glivicami pogosto okužijo tudi na fitnesu ali v hotelskih sobah in kopalnicah, kjer se sprehajajo bosi.FOTO: iStockphoto

Po vsakem umivanju noge namažimo z negovalnim losjonom ali kremo, ki koži vrača vlago. Otrdelo kožo na vaših stopalih je mogoče odstraniti s posebnimi krtačkami za odstranjevanje otrdele kože. Pred tem si privoščimo še toplo kopel, ki bo kožo omehčala, in piling, ki bo odstranil trdo povrhnjico. V kopel lahko dodate evkaliptusovo olje ali olje rožmarina. Če je vaša koža zelo suha, bo pravi balzam za vaše noge tudi olivno olje.

Nočni čudež

Do lepih stopal pa lahko pridete tudi čez noč in to v pravem pomenu besede. Pred spanjem si po topli kopeli ter pilingu stopala namažite s kremo, nato pa jih zavijte v plastično folijo za shranjevanje živil in čez to obujte bombažne nogavice. Zjutraj bo razlika zagotovo opazna, saj bo koža na vaših stopalih žametno mehka.
 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587