Ameriška raziskava objavljena leta 2008 je pokazala, da se to pravzaprav zgodi precej pogosto. ''Čeprav nimajo simptomov bolezni in se zato niso testirale, so številne ženske po svetu okužene z virusom, ki živi v njihovi nožnici,'' je za ameriško zdravstveno spletno stran Web MD povedal zdravnik dr. Kenneth Fife iz medicinske univerze Indiana v Indianapolisu. Dr. Fife je skupaj s svojimi kolegi spremljal 127 mladih žensk, ki so v študijo vstopile, ko so bile stare od 14 do 18 let. Ekipa strokovnjakov jih je spremljala šest let. Pokazalo se je, da je približno četrtina žensk, ki sprva niso bile okužene z virusom herpes simpleks virus 2, v času študije prejelo okužbo. Še bolj zaskrbjujoče pa je, kot pravi dr. Fife, da se dve tretjini žensk, ki so bile okužene, tega niso zavedale in so okužbo širile naprej.
Če te ženske ne bi bile v raziskavi, ne bi nikoli bile testirane in se okužbe ne bi zavedale. Večina jih ni imela simptomov, niti ne tistih pogostih, kot so bolečine nožnice ali nenavaden izcedek. Raziskava je bile predstavljena ameriškem srečanju infekcijskih bolezni v ZDA leta 2008.
Neka druga študija, ki jo je opravila Washingtonska univerza, pa je pokazala, da so ženske celo 10 let po tem, ko so se okužile z virusom herpes simpleks 2, okužbo širile naprej. ''Vsi ti podatki kažejo, zakaj se ta virus tako zelo preprosto širi med spolno aktivno populacijo,'' je za ameriško zdravstveno spletno stran Web MD pojasnil dr. Paul Auwaerter iz John Hopkins bolnišnice. ''Večina teh žensk ni imela nikakršnih simptomov in so ne vedoč, da imajo herpes bolezen širile naprej. Za to bolezen so potrebni testi,'' je pojasnil dr. Auwaerter.
Kako preprečiti okužbo?
Verjetnost za okužbo lahko preprečite tako, da uporabljate kondome, ki pa niso vedno 100-odstotna zaščita, saj se virus lahko nahaja zunaj površine, ki jo kondom pokriva. Poleg tega je dobro, da ob kakršnem koli znaku obiščete ginekologa ali osebnega zdravnika in pojasnite svoje simptome. Obstajajo specifična protivirusna zdravila, najpogosteje v obliki tablet, ki so najbolj učinkovita, če jih bolnik vzame takoj ob izbruhu. Najbolje bi jih bilo začeti jemati pri priči, ko na mestu, kjer se običajno pojavi herpes, začutite kakršno koli povečano občutljivost, ščemenje, srbečico ali pekočino. Med pojavom mehurčkov pa je treba paziti še na nekaj – da jih ne prenesete na druge dele telesa. Zato se jih raje ne dotikajte oziroma si po vsakem stiku roke dobro umijte z milnico. Pred tem da bi bilo dobro poiskati zdravniško pomoč, pa naj vas ne ustavi niti strah, da bi vaš partner pomislil, da ste mu bili nezvesti. Lahko ste se namreč okužili že leta nazaj, vendar so se izpuščaji pojavili šele sedaj.
Ali ste okuženi, lahko preverite tudi, če izpuščajev niste imeli še nikoli, vendar sumite, da ste morda v preteklosti že prišli v stik s to boleznijo. V tem primeru mora zdravnik opraviti posebna testiranja, ki preverijo prisotnost virusnih kultur. Ta testiranja niso del običajnih ginekoloških pregledov, zato morate zanje prositi posebej.
Kontracepcijske tablete povečujejo možnost za okužbo
Sicer pa je zanimiv še en podatek, in sicer, da kontracepcijske tablete zmanjšujejo naravno žensko odpornost proti virusom genitalnega herpesa. Dr. Gail Shust in njegovi kolegi iz Albert Einstein medicinske univerze, so preučevali nožnično tekočino pri 16 zdravih ženskah starih od 18 do 25 let, ki so imele nizko tveganje za okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi. Od 16-ih žensk je sedem žensk uporabljalo kontracepcijske tablete, ena ženska hormonske injekcije, ena pa vaginalni obroček.
Kot pojasnjuje dr. Gail Shust, ima nožnična tekočina naravno protimikrobno zaščito pred virusu herpes simpleks 2. Rezultati preiskave pa so pokazali, da se ta zaščita zmanjša pri ženskah, ki uporabljalo hormonsko kontracepcijo, zaradi česar so bolj izpostavljene okužbi.
Študija je bila kljub vsemu manjša, zato potrebuje še nadaljnje raziskave, da bi to lahko trdili zagotovo.
Kaj se zgodi s HSV po okužbi?
Virus herpes simpleks po okužbi doživljenjsko ostane v telesu. V neaktivni obliki se običajno naseli v živčnih celicah v ledvenem predelu. Pri ponovni aktivaciji pa se virus po živcu vrne na prvotno vstopno mesto na koži in lahko povzroči nastanek herpetičnih sprememb. Do ponovnih izbruhov okužbe s HSV ne pride pri vseh okuženih osebah. Pri nekaterih se pojavljajo občasni, pri drugih pa so izbruhi herpetične okužbe pogosti. Običajno je prva okužba s HSV najhujša. Virus herpes simpleks je zelo nalezljiv. če ima eden od partnerjev svež mehurček, obstaja velika verjetnost, da se okužba prenese.
Kakšni so simptomi?
- Koža spolovila postane zelo občutljiva za dotik.
- Na prizadetem mestu se pojavi občutek srbenja, bolečine ali draženja.
- Splošno slabo počutje.
- Glavobol.
- Bolečine v mišicah in sklepih. Lahko se pojavijo tudi bolečine, ki sevajo v spodnje okončine.
- Dimeljske bezgavke se lahko povečajo.
- Boleče odvajanje seča.
- Nekaj ur po pojavu srbečice oziroma bolečine se pojavijo mehurčki, ki se večajo. Po dveh do treh dneh mehurčki počijo, na njihovem mestu pa ostanejo boleče razjede.
- Razjede se zacelijo s krastami, celjenje traja dva do tri tedne.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV