Vizita.si
Genitalni herpes se prenaša s spolnimi odnosi (in sicer tudi oralno-genitalnimi). Z uporabo straniščne školjke se z njim ni mogoče okužiti.

Infekcijske bolezni

Nosite virus genitalnega herpesa?

Lina Eržen
16. 09. 2013 10.54
18

V Evropi je z genitalnim herpesom okuženih kar 15 odstotkov ljudi. Večina za to nalezljivo boleznijo zboli, ker se je mogoče okužiti tudi, kadar pri partnerju ne opazimo simptomov.

Genitalni herpes se prenaša s spolnimi odnosi (in sicer tudi oralno-genitalnimi). Z uporabo straniščne školjke se z njim ni mogoče okužiti.
Genitalni herpes se prenaša s spolnimi odnosi (in sicer tudi oralno-genitalnimi). Z uporabo straniščne školjke se z njim ni mogoče okužiti.FOTO: Profimedia

V telesu lahko nosimo virus, ki povzroča genitalni herpes in tega sploh ne vemo, saj v našem primeru še ni izbruhnil. Čeprav v predelu genitalij ni značilnih bolečih mehurčkastih izpuščajev, ki jih večina zna prepoznati in se takrat spolnosti vzdržati, lahko po besedah ginekologinje asist. dr. Nine Jančar z ginekološke klinike UKC Ljubljana druge še vedno okužimo. “Tudi kadar ni tega mehurčkastega izpuščaja, se virus v majhnih količinah izloča iz kože obolele osebe, tako da se lahko tudi takrat okužimo,“ razlaga. “Največji problem je, da se lahko okužimo tudi prek partnerja, ki nima znakov okužbe.” To nevarnost lahko zmanjšamo, če uporabljamo kondome, vendar niti ti niso 100-odstotna zaščita. Virus se lahko nahaja zunaj površine, ki jo kondom pokriva. Se pa zagotovo ni mogoče okužiti prek straniščne školjke, saj virus, ko je izpostavljen zraku, takoj odmre. Genitalni herpes je okužba, ki je prenosljiva spolno.

Razmerje - 2
Razmerje - 2 FOTO: iStockphoto

Poleg spolnih stikov obstaja samo še en način prenosa, in sicer z matere na plod. Toda to še ne pomeni, da zato okužene ženske ne bi smele zanositi. O svojem stanju bi morale le obvezno obvestiti ginekologa, ki spremlja njihovo nosečnost, saj bi ta lahko tako okužbo novorojenčka še pravočasno preprečil. Če bi bil ta rojen na običajen način ravno takrat, ko bi izbruhnili izpuščaji, bi namreč hudo zbolel. “Okužba novorojenčka je pogosto huda bolezen, ki lahko vključuje hepatitis, horioretinitis in meningoencefalitis z možnostjo za trajne nevrološke posledice,” pojasnjuje dr. Jančarjeva. “Zato priporočamo, da ženske, ki so noseče in so znane bolnice z genitalnim herpesom, od 36. tedna nosečnosti do poroda jemljejo protivirusna zdravila. Če je v času poroda mehurčkasti izpuščaj vseeno prisoten, svetujemo dokončanje nosečnosti s carskim rezom.“ Obstaja torej rešitev; brez potrebe je tudi strah, da bi zaradi genitalnega herpesa postali sterilni (kot je to mogoče pri nekaterih drugih spolno prenosljivih boleznih, kot je klamidija). Vendar pa po drugi strani drži, da ste, kadar imate izpuščaje, med spolnim odnosom bolj izpostavljeni okužbi z virusom HIV.

Tveganje za okužbo zmanjša uporaba kondoma.
Tveganje za okužbo zmanjša uporaba kondoma. FOTO: iStockphoto

Prenese se lahko tudi z ust

Včasih so bili prepričani, da genitalni herpes povzroča ena sama vrsta virusa, in sicer herpes simpleks tip 2. Toda dr. Jančarjeva pravi, da so ugotovili, da ga lahko povzroči tudi virus, za katerega so bili prej prepričani, da pusti posledice samo na ustnicah. “To pomeni, da tisti, ki imajo herpes na ustnici, lahko tega pri genitalno-oralnih spolnih odnosih prenesejo tudi na genitalije, kjer se potem razvije genitalni herpes.“ Genitalni herpes je  na videz podoben orolabialnemu. Pojavijo se od dva do pet milimetrov veliki boleči mehurčki. “Iz mehurčkov nato nastanejo razjedice, ki se zdravijo od par dni do dveh tednov. Ko to mine, se virus preseli v senzorične ganglije, v hrbtenjačo, kjer potem miruje do naslednjega izbruha, ki ga po navadi povzroči padec imunske odpornosti,“ razloži zdravnica. Ko imamo virus, se ga torej ne znebimo več, se pa število izbruhov sčasoma zmanjša. “Dejstvo je, da so v prvem letu izbruhi pogostejši, lahko tudi na nekaj tednov vsak mesec, potem pa se sčasoma izbruhi čedalje bolj redčijo, tako da od enega do drugega izbruha mine več časa.“ Poleg izpuščajev se lahko pojavi še poslabšano počutje, tudi vročina.

Ljudje se okužbe sramujejo, vendar bi bilo treba z obiskom osebnega zdravnika ali ginekologa čim manj odlašati. Obstajajo specifična protivirusna zdravila, najpogosteje v obliki tablet, ki so najbolj učinkovita, če jih bolnik vzame takoj ob izbruhu. Najbolje bi jih bilo začeti jemati pri priči, ko na mestu, kjer se običajno pojavi herpes, začutite kakršno koli povečano občutljivost, ščemenje, srbečico ali pekočino. Med pojavom mehurčkov pa je treba paziti še na nekaj – da jih ne prenesete na druge dele telesa. Zato se jih raje ne dotikajte oziroma si po vsakem stiku roke dobro umijte z milnico. Pred tem da bi bilo dobro poiskati zdravniško pomoč, pa naj vas ne ustavi niti strah, da bi vaš partner pomislil, da ste mu bili nezvesti. Lahko ste se namreč okužili že leta nazaj, vendar so se izpuščaji pojavili šele sedaj. Ali ste okuženi, lahko preverite tudi, če izpuščajev niste imeli še nikoli, vendar sumite, da ste morda v preteklosti že prišli v stik s to boleznijo. V tem primeru mora zdravnik opraviti posebna testiranja, ki preverijo prisotnost virusnih kultur. Ta testiranja niso del običajnih ginekoloških pregledov, zato morate zanje prositi posebej.

Preberite si še zgodbo dekleta, ki se je okužilo z genitalnim herpesom kljub uporabi kondoma.

Več informacij o genitalnem herpesu pa je ponudil tudi dermatovenerolog prim. dr. Marko Potočnik iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587