Vizita.si
Kopanju na kopališču se izognite tisti, ki ste v zadnjih dveh tednih preboleli drisko ali kakšno drugo bolezen, ki se prenaša z vodo.

Infekcijske bolezni

Z odprtjem kopališč se poveča število okužb

K. B.
14. 05. 2009 17.49
0

Poletje se bliža, 16. maja pa bo svoja vrata odpirlo kar nekaj kopališč. Spet boste lahko uživali ob vodi in seveda v vodi. Da pa se veselje ne bo spremenilo v nočno moro, morate poskrbeti, da ne staknete kakšne okužbe.

Kopanju na kopališču se izognite tisti, ki ste v zadnjih dveh tednih preboleli drisko ali kakšno drugo bolezen, ki se prenaša z vodo.
Kopanju na kopališču se izognite tisti, ki ste v zadnjih dveh tednih preboleli drisko ali kakšno drugo bolezen, ki se prenaša z vodo.FOTO: iStockphoto
Odslej lahko v naših lekarnah kupite tudi posebne tampone, ki so impregnirani z visokokakovostnim vazelinskim oljem in preprečujejo vdor vode v nožnico. Cena zavitka, v katerem so 4 tamponi, je 3,03 evra.
Na bazenskih kopališčih, kjer je kopanje množično, lahko namreč dobimo številne okužbe, ki so posledica požiranja vode, vdora vode v usta, nos, ušesa, sluznico in podobno. Glavni vir okužb so bolni kopalci, saj se mikroorganizmi, kot so bakterije, virusi, plesni in zajedavci, s površine njihove kože in telesnih votlin izpirajo v vodo ali pa se z dotikom prenašajo na ležalnike, bazensko ploščad, garderobo in sanitarije.

Zato se kopanju na kopališču izognite tisti, ki ste v zadnjih dveh tednih preboleli drisko ali kakšno drugo bolezen, ki se prenaša z vodo. Pri vstopu na kopališče se stuširajte, da s sebe sperete znoj, razne kreme in drugo umazanijo in nikar ne preskočite bazenčka pri vstopu, saj vam dezinficira noge.

Okužbe prebavil

Ena najpogostejših okužb so okužbe prebavil, ki se kažejo z drisko, bruhanjem in slabostjo. Najpogostejši vzrok je zagotovo požiranje bazenske vode, zato poskusite pogoltniti čim manj vode, še posebej pa morate na to nenehno opozarjati otroke. Nekatere od bolezni prebavil, ki jih lahko dobite so namreč zelo resne.

Šigeloza

Kljub nevšečnostim, ki jih lahko povzroči kopanje na kopališčih, pa je čofotanje po vodi izjemno zdravilno in deluje sproščujoče. Če k temu vključite še plavanje, si lahko izboljšate tudi telesno zdravje, saj se pri plavanju giblje celo telo.

Prepoznamo jo po diareji, slabosti, vročini, krčih in bruhanju. Za okužbo zadostuje že 10 do 100 bakterij, povzročajo pa jo fekalije v vodi, ki jih pogoltnemo.

E.Coli
Za okužbo je potrebna majhna količina bakterij. Simptom te bolezni je diareja, bolezen pa lahko poškoduje črevesje.

Giardioza
Gre za okužbo tenkega črevesja, ki lahko povzroči hudo diarejo. Pogosto pa prizadene otroke in dojenčke.

Okužbe z glivicami

Pogoste so trudi okužbe z glivicami. Gre za bolezni stopal, ki jih lahko dobimo tako na kopališčih kot v savnah, vanj pa jih prinesejo oboleli. Povzročajo jo predvsem glivice trihofiton in epidermofiton. Pogosta medprstna oblika se kaže z luščenjem kože, mehurčki, razjedami in močnim srbenjem.

Da bi to neprijetno okužbo preprečili, vam svetujemo, da na bazenih nosite natikače in tako preprečite neposredni stik z okuženimi tlemi. Po tuširanju ali ko pridete iz bazena, si noge temeljito obrišite, tisti, ki imate izredno občutljivo kožo, pa si jih lahko potresete še s posipom s protiglivičnim delovanjem. Poleg tega ne pretiravajte z zadrževanjem v vodi, saj si s tem izperete zaščitni plašč kože in ste tako še bolj podvrženi okužbi. Poleg tega je nevarnost okužbe večja, ko je vaše telo podhlajeno ali utrujeno. Zato priporočamo, da greste v vodo večkrat, za krajši čas.

Ženske, ki se bojijo, da bi v vodi 'dobile' kakšno bolezen nožnice, lahko uporabijo plavalne tampone.
Ženske, ki se bojijo, da bi v vodi 'dobile' kakšno bolezen nožnice, lahko uporabijo plavalne tampone.FOTO: iStockphoto

Med menstruacijo se izogibajte kopanju v bazenih

V času menstruacije je kanalček materničnega vratu odprt, zato je takrat nevarnost, da se okužite z glivicami, še večja. Škodljive klice lahko prodrejo globlje v rodila in tam povzročijo vnetje, zato se v takšnem primeru kopanju raje izognite. Okužbe so še posebej nevarne za ženske, ki imajo pogosto vnetje nožnice. Pri kopanju namreč voda prodre v nožnico, spere z nje zaščitno sluz in uniči kislost ter s tem oslabi njeno naravno obrambo. Če pa se kopanju v bazenu ne morete izogniti, lahko uporabite plavalne tampone, ki so impregnirani z visokokakovostnim vazelinskim oljem in preprečujejo vdor vode v nožnico. Ni pa jih priporočljivo uporabljati v času močnejše menstruacije.

Bradavice

Najpogostejši povzročitelji bradavic, s katerimi se lahko okužite v bazenskih kopališčih, so papiloma virusi. Ti so zelo odporni in lahko ostanejo kužni več let, dobra novica pa je, da se ne prenašajo preko vode in da je verjetno za pojav bradavice potrebna tudi manjša poškodba kože. Zato pa se lahko prenašajo s kože na ležalnike, bazensko ploščad, garderobo in sanitarije in tako naprej na druge ljudi.

Poleg tega virusa je nevaren še virus mollusci contagiosi, ki povzroča bolezen moluscum contagiosim. Z njim se pogosteje okužijo otroci.

Da bi se izognili bradavicam, je priporočljivo, da v skupnih prostorih nosite natikače in na ležalnik položite brisačo, preden se uležete nanj.


Kakšno škodo povzroči nekdo, ki se "polula" v bazen?

Kakovost bazenske vode se z "lulanjem" v bazenu ne poslabša kritično, saj je urin praviloma sterilen, torej brez mikroorganizmov. Vsebuje le sečnino in mineralne snovi. Vendar pa je uriniranje v vodo nehigiensko. Poleg tega dušikove spojine iz urina lahko reagirajo s klorom in sodelujejo pri tvorbi stranskega produkta kloriranja – kloramina.

Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650