Preden so razvili cepivo, je oslovski kašelj veljal za otroško bolezen. Zdaj oslovski kašelj prizadene predvsem otroke, ki so premajhni, da bi opravili celotno cepljenje, ter najstnike in odrasle, katerih imunost je oslabljena.
Zato je tako pomembno, da so nosečnice in drugi ljudje, ki bodo imeli tesen stik z dojenčkom, cepljeni proti oslovskemu kašlju!
Simptomi oslovskega kašlja
Ko se okužite z oslovskim kašljem, traja približno sedem do deset dni, da se pojavijo znaki in simptomi, čeprav lahko včasih traja dlje. Običajno so sprva blagi in spominjajo na običajen prehlad:
- Smrkav nos.
- Zamašenost nosu.
- Rdeče, solzne oči.
- Vročina.
- Kašelj.
Hudi in dolgotrajni napadi kašlja lahko:
- Izzovejo bruhanje.
- Povzročijo rdeč ali moder obraz.
- Povzročijo hudo utrujenost.
Vendar pa veliko ljudi tudi ne razvije značilnih simptomov. Včasih je trdovraten napadalni kašelj edini znak, da ima mladostnik ali odrasel oslovski kašelj. Dojenčki morda sploh ne kašljajo. Namesto tega lahko težko dihajo ali celo začasno prenehajo dihati.
Kdaj k zdravniku?
Pokličite svojega zdravnika, če dolgotrajni napadi kašlja povzročijo, da vi ali vaš otrok:
- bruhate,
- pomodrite,
- pride do težkega dihanja ali opazite premore v dihanju.
Oslovski kašelj povzroča vrsta bakterije Bordetella pertussis. Ko okužena oseba kašlja ali kihne, se drobne kapljice, polne klic, razpršijo v zrak in ob vdihu prodrejo v pljuča vsakogar, ki je v bližini.
Kakšni so morebitni zapleti?
Najstniki in odrasli pogosto ozdravijo od oslovskega kašlja brez težav. Ko pride do zapletov, so to po navadi stranski učinki močnega kašlja, kot so:
- Poškodovana ali počena rebra.
- Trebušne kile.
- Počene krvne žile na koži ali očesnih beločnicah.
Pri dojenčkih – zlasti tistih, mlajših od 6 mesecev – so zapleti zaradi oslovskega kašlja resnejši in lahko vključujejo:
- Pljučnico.
- Upočasnjeno ali zaustavljeno dihanje.
- Dehidracijo ali izgubo teže zaradi težav s hranjenjem.
- Epileptične napade.
- Možganske poškodbe.
Ker so dojenčki in malčki najbolj izpostavljeni zapletom zaradi oslovskega kašlja, je bolj verjetno, da bodo potrebovali zdravljenje v bolnišnici. Zapleti so lahko življenjsko nevarni za dojenčke, mlajše od 6 mesecev.
Preprečevanje
Najboljši način za preprečevanje oslovskega kašlja je cepivo proti oslovskemu kašlju.
"V Sloveniji smo pričeli cepljenje proti oslovskemu kašlju leta 1959. Na ta način smo močno zmanjšali obolevanje za to boleznijo, vendar se v zadnjih letih ponovno pojavljajo epidemije oslovskega kašlja med šolskimi otroki, ker imunost po cepljenju oziroma preboleli bolezni ni dolgotrajna," povedo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in dodajajo: "Najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja je vzdrževanje visokega deleža cepljenih v skupnosti. Cepljenje proti oslovskemu kašlju je v Sloveniji vključeno v obvezni program cepljenja."
Program cepljenja si lahko ogledate na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Kdaj zaradi kašlja pri otroku obiskati zdravnika?
O tem pišejo na BIBALEZE.SI.
Vizita e-novice
Vir: mayoclini & NIJZ
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV