V društvu Kala so februarja ustanovili Skupino za samopomoč, ki jo sestavljajo članice društva. Vsak dan v tednu, med 17. in 20. uro, bodo svetovale po telefonu in nudile podporo. Na njihovi spletni strani bo vsak teden objavljena številka ene izmed svetovalk.
“Naloga Skupine za samopomoč bo predvsem opogumljanje in tolažba. Ker imajo te ženske že izkušnje z nevarnostjo virusa oziroma rakom materničnega vratu, bodo dobro razumele in skušale pomagati z nasveti,” so povedali na društvu.
S HPV (humani virus papiloma) se vsaj enkrat v žiljenju okuži okoli 60 odstotkov ljudi; gre za najbolj razširjeno spolno prenosljivo okužbo.
V Sloveniji strokovnjaki letno operirajo preko 2000 primerov predrakavih sprememb na materničnem vratu. Prav tako vsako leto odkrijejo približno 150 novih primerov raka materničnega vratu, še vedno pa žal okrog 50 žensk zaradi te bolezni tudi umre.
Čeprav se v zadnjem času o humanem virusu papiloma (HPV) govori več kot v preteklosti, je splošna ozaveščenost prebivalstva o nevarnosti okužbe in preprečevanju še vedno na prenizkem nivoju.
Več o virusu HPV, njegovih posledicah in preventivnih ukrepih pred okužbo si lahko pogledate v priloženem videu.
SVOJE MNENJE IN IZKUŠNJE LAHKO IZRAZITE TUDI NA NAŠEM FORUMU.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV