Salmonele so bakterije, okužba z njimi povzroča manj ali bolj hude prebavne težave. Inkubacija (čas od stika do izbruha bolezni) traja od 6 do 72 ur. Število zaužitih bakterij, ki povzročijo bolezen pri odrasli osebi, je od enega do desetih milijonov, toda pri otrocih in kroničnih bolnikih je to število bistveno nižje. Lahko pride celo do neposrednega prenosa okužbe z osebe na osebo, čeprav do okužbe sicer pride ob zaužitju okuženih živil živalskega izvora (perutnine, govedine, rib, jajc, mlečnih izdelkov). Občasno se lahko oseba okuži tudi prek sadja, zelenjave ali peciva, ki se je kontaminiralo ob stiku s prej omenjenimi živalskimi izdelki. Do okužbe pa lahko pride še ob pitju okužene vode in ob stiku z okuženimi domačimi ljubljenčki (želvami, kačami, kuščarji in drugimi plazilci).
Dr. Tatjana Mrvič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana pravi, da se pri otrocih okužba s salmonelo večinoma kaže kot akutni gastroenteritis: “Pri otroku se pojavijo driska, bolečine v trebuhu, lahko tudi bruhanje in povišana telesna temperatura, nad 38,5 °C. Včasih je prisotna mrzlica. Driska je lahko vodena ali krvava s sluzjo.“ Zdravi se simptomatsko. Znižuje se povišana telesna temperatura ter predvsem skrbi za zadosten vnos tekočine. Kadar ima otrok drisko ali bruha, lahko namreč izgublja več tekočine, kot je popije, poleti pa je že tako velika nevarnost dehidracije. Posebne diete niso potrebne; otroci naj uživajo običajno lahko hrano, sladkan čaj oziroma redčene sadne sokove. Potrebna pa je stroga higiena – natančno umivanje rok in redno čiščenje sanitarij ozima površin, ki se lahko onesnažijo s kontaminiranimi izločki.
Po besedah dr. Mrvič, ki je specialistka na bolnišničnem oddelku za otroke, težave pri večini izzvenijo v sedmih dneh, le pri novorojenčkih, dojenčkih in otrocih, ki se spopadajo s kroničnimi boleznimi, lahko trajajo več tednov. “Redko pride v poteku črevesne okužbe s salmonelo do zapletov – bakterija, ki pride v kri, lahko povzroči sepso, gnojni meningitis ali vnetje kosti in sklepov, lahko pride do nastanka abscesov v notranjih organih.“ Driske, ki jih povzročajo salmonele, praviloma ne zdravimo z antibiotiki, ker lahko ti podaljšajo čas izločanja bakterij v blatu. Zdravljenje z antibiotiki je potrebno le, če dokažemo, da se je bakterija znašla v krvi ali na sploh zunaj črevesja (denimo v kosti ali sklepu) ali če zboli dojenček, ki je mlajši od treh mesecev. Zelo pomembno je tudi, da otroci, dokler imajo prebavne težave oziroma ne odvajajo povsem normalno blato, ostanejo doma.
Zaradi vročine se lahko hrana poleti okuži z bakterijami veliko prej, zato moramo toliko bolj skrbeti za njeno pravilno shranjevanje in pripravo. Živila živalskega izvora morajo biti shranjena v hladilniku, pred uživanjem jih morate ustrezno toplotno obdelati. Poleg tega jih morate pripravljati na posebnih površinah ter uporabljati druge nože in deske za rezanje. Za povrh si redno umivajte roke, tudi po stiku in igri z živalmi, še posebno s kuščarji, kačami in želvami.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV